Întrebări despre migrația în Germania

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Întrebări despre migrația în Germania

Mesajde IonelRun » 07 Apr 2022, 06:56

Bună,

După ce am petrecut aproape 10 ani predând matematica la o școală germană din Târgu Mureș, mă gândesc să mă mut în Germania ca profesor. Planul meu ar fi să stau în Germania aproximativ 10 ani în speranța de a economisi suficienți bani pentru a cumpăra o casă în România.
Am verificat salariile de acolo și salariul de început pentru un profesor este de 3700€ brut, ceea ce ar însemna 2400€ salariu după impozite. Bineînțeles, este un pas mare, deoarece ar fi un mediu nou.
Sper că cineva are deja o experiență de trecere de la sistemul românesc la cel german și poate împărtăși experiența sa.
Cât de ușor a fost să vă integrați în sistemul german?
Au luat în considerare cariera/experiența de profesor din România în Germania atunci când au evaluat salariul tău?
Cât de ușor a fost să vă integrați în societate și să vă găsiți prieteni?

Ionel
IonelRun
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Apr 2022, 06:49

Re: Întrebări despre migrația în Germania

Mesajde hairongurban » 23 Mai 2022, 17:07

Cea mai bună opțiune este să încheiați în prealabil un acord cu angajatorul dumneavoastră. Va fi mai ușor, iar angajatorul vă va ajuta cu adaptarea... Dacă stăpâniți bine limba germană și înțelegeți programul de studii din domeniul dumneavoastră de studiu... Mult noroc!
hairongurban
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Mai 2022, 16:59

Re: Întrebări despre migrația în Germania

Mesajde lumicluj » 29 Mai 2022, 10:34

Buna ziua. In Bayern nu poti profesa ca si profesor daca nu ai specializare pe doua materii. Asa am visat si eu, am ramas nu visele. Deci mare atentie in care regiune a Germaniei ajungeti sa nu cumva sa fie la fel.
lumicluj
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Ian 2008, 19:22


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori