Incadrare pensionar la plata cu ora

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Incadrare pensionar la plata cu ora

Mesajde galaoan » 23 Oct 2020, 21:32

Buna seara. De la 1 sept 2020 sunt pensionara la limita de varsta dupa aproape 38 ani la catedra . Pana la iesirea la pensie am fost titulara, prof. gr. I vechime > 25 ani ( L 153).In anul 2017, luna august, trebuia sa trec la transa de vechime 35-40 ani, dar nu s-a mai putut. Acum am luat jumatate de norma la plata cu ora si trebuie sa mi se incheie un nou contract de munca. Legea 153/2017 la Art. 36 alin. (1) spune ca "Singurele excepţii când angajatul este încadrat pe TRANŞELE VECHI corecte corespunzătoare vechimii în învăţământ, sunt la contractele noi (suplinitori, sistem plata cu ora,...) sau la cei promovaţi în funcţii sau în grade." Conform acestei prevederi eu ar trebui sa fiu incadrata cu vechime in transa 35-40 ani( deci salarizare mai mare). D-na secretara spune ca nu poate sa faca asa incadrarea ca nu-i da voie programul de salarii. Ce se poate face, pentru ca eu pierd niste bani ? In program nu mai poate bifa legile vechi (VI L63/OUG20/L250), am vazut si eu. Cine imi poate da un raspuns pertinent?
galaoan
 
Mesaje: 18
Membru din: 20 Mar 2006, 22:02

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori