Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde ela67 » 21 Feb 2010, 22:16

Pot sa te intreb de ce ai intrat in invatamant ? Stiai dinainte care e situatia? Totusi te-ai aventurat. Nici cand mi-am dat eu gradul diferenta la salariu nu a fost vizibila, dar am vrut sa-mi demonstrez mie ca pot. Mi-am facut lucrarea de grad singura. Singura mi-am conceput-o, singura mi-am redactat-o. Daca vrei sa ramai in sistem eu zic ca merita.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde sportiv » 22 Feb 2010, 00:03

Merita! Pe un topic se intreba daca ,,se merita'' a lucra in invatamant si am spus NU,pentru cei mai tineri,care au ,acum, deschidere mai mare!(Se poate sa fi gresit,dar...)Daca tot am ramas in sistem merita sa ne dam gradele didactice!Nu numai pentru salariul pe care il vom primi,nici pentru a impresiona colegii (mai ales asta nu),nu se scapa de restrangeri,asa cum spunea cineva,daca tot avem toti acelasi grad didactic!Nu ai niciun alt statut in fata celorlalti colegi,pentru ca in afara de faptul ca suntem ,,colegi de cancelarie'',nu prea stim ce se intampla la clasele lor (parerea mea-carcotasii pot sti,de regula),iar parerea personala despre acestia poate fi, adeseori,subiectiva!Merita doar pentru faptul ca NE-AM ALES ACEASTA MESERIE! (simplu,nu)?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde ianchis » 22 Feb 2010, 21:06

sportiv scrie:Merita! Pe un topic se intreba daca ,,se merita'' a lucra in invatamant si am spus NU,pentru cei mai tineri,care au ,acum, deschidere mai mare!(Se poate sa fi gresit,dar...)Daca tot am ramas in sistem merita sa ne dam gradele didactice!

Asta gandesc si eu: merita daca vrei sa ramai in invatamant. Daca nu, nu merita.
Pt ela67: La 19-20 ani cand am intrat eu in invatamant, nu am stiut ce ma va astepta. Nu m-am aventurat, pur si simplu nu am stiut, iar cand nu stii, nu poti spune ca te-ai aventurat cu curaj. Terminasem liceul pedagogic si parintii nu ma puteau intretine, aveam nevoie neaparat de o slujba, iar invatamantul era cea mai logica varianta de adoptat odata ce eram calificata. Intre timp am facut facultatea, mi-am dat def-ul, am capatat vechime si am ramas aici in speranta ca voi reusi sa strang bani ca sa ma calific in alt domeniu. Asta incerc, desi nu stiu cand o sa reusesc....... Imi place meseria, chiar nu cred ca voi mai gasi ceva atat de frumos de facut, cu atatea satisfactii si impliniri. Insa NU ma vad aici peste 40-50-60-70 de ani (sau cine stie) cand voi iesi eu la pensie.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde ianchis » 22 Feb 2010, 21:16

PS. Sunt de acord sa te aventurezi intr-un domeniu, pentru ca daca nu te aventurezi si nu risti, nu castigi. Insa in cazul nostru aventura nu se mai termina, iar castigurile nu se zaresc la orizont. E drept ca important e sa-ti placa ce faci, insa pasiunea nu tine de foame. Am prieteni in alte domenii de activitate care pleaca in fiecare concediu in tari frumoase si vad locuri minunate, isi permit lucruri frumoase si nu au stres de la un salariu la altul. Eu nu-mi permit nici macar sa visez la tot ceea ce fac alti oameni, la fel de simpli ca si mine, la fel de "licentiati" ca si mine, doar ca intr-un domeniu mai inspirat.... Imi pare rau, nu vreau sa las impresia de om vesnic nemultumit. Imi e draga meseria si repet, nu cred ca voi mai gasi o meserie pentru care sa am atata vocatie. Insa chiar vreau sa-mi construiesc altfel viata. Imi doresc mai mult, nu sa ma imprumut pentru un kg de morcovi, de la un salariu la altul. Iar gradele didactice in viziunea mea sunt pentru cei care doresc sa ramana in domeniu.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde 19555 » 27 Feb 2010, 21:04

pentru colega nemultumita Atunci cand am facut acel indemn credeam ca discut cu oameni care si-au ales si practica meseria de dascal din placere .in deplina cunostinta de cauza Se pare ca m-am inselat, meseria de dascal nu se compara cu cea de angajat REBU.Invatamantul a ajuns unde a ajuns si din cauza ca foarte multi si-au gasit aici refugiu .ex.angajat fabrica incaltaminte azi prof. inv.presc. in 10 ani nu reuseste o serbare .nu a reusit sa stapaneasca nici melodia IMNULUI.angajat posta romana azi .....profesoara.... inv. primar cand pleaca de la scoala trece pe la crasma
RESPECTUL SE OBTINE PRIN MUNCA .AM FOARTE MULTI ANI IN INV. SI NU CUNOSC CADRE CARE SI-AU FACUT DATORIA LA CATEDRA,CU O CONDUITA CORECTA IN COMUNITATE SA AIBA PROBLEME CU PARINTII SAU ELEVII.
19555
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Sep 2009, 18:39

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde sportiv » 27 Feb 2010, 22:05

19555.
Toate meseriile se pot compara,doar de aceea le putem alege pe unele sau altele! Ce ,nu credeti ca invatamantul este un fel de REBU (cum spuneti) al bugetarilor?Comparati,va rog salariul unui sofer de la REBU cu cel al unui invatator in primii ani de munca!
Nu ,,elefantii inmormantati prin invatamant l-au adus la sapa de lemn",ci chiar guvernarile de pana acum!(Ar trebui sa scriu pana dimineata la argumente!)
Tot respectul pentru cei care nu l-au parasit (printre care sunt si eu -am 37 de ani de munca),dar daca as mai avea 37 de ani,varsta,nicio secunda n-as mai sta in acest domeniu(este acum vreo motivatie pentru a face parte din el?) De fapt era problema gradelor didactice si,revin,merita sa le sustii,doar daca lucrezi ,,obligat'' in acest domeniu!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde oana1964 » 27 Feb 2010, 23:49

emilia_07 scrie: in rest, le ajuta pe unele persoane sa se laude ca ele au toate gradele

:D stiu si eu? dar la fisa de evaluare de la sf de an nu conteaza? dar la salariu/gradatie de merit, nu? la prioritate de a fi responsabil de catedra/cerc/etc., desi nu sunt munci platite, dar si astea reprezinta puncte la o gradatie, ceva, nu conteaza? ca prestigiu personal, oare nu conteaza deloc? zic si eu... 8)
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde ianchis » 28 Feb 2010, 01:57

sportiv scrie:19555.
Toate meseriile se pot compara,doar de aceea le putem alege pe unele sau altele! Ce ,nu credeti ca invatamantul este un fel de REBU (cum spuneti) al bugetarilor?Comparati,va rog salariul unui sofer de la REBU cu cel al unui invatator in primii ani de munca!
Nu ,,elefantii inmormantati prin invatamant l-au adus la sapa de lemn",ci chiar guvernarile de pana acum!(Ar trebui sa scriu pana dimineata la argumente!)
Tot respectul pentru cei care nu l-au parasit (printre care sunt si eu -am 37 de ani de munca),dar daca as mai avea 37 de ani,varsta,nicio secunda n-as mai sta in acest domeniu(este acum vreo motivatie pentru a face parte din el?) De fapt era problema gradelor didactice si,revin,merita sa le sustii,doar daca lucrezi ,,obligat'' in acest domeniu!

Asta am gandit si eu si chiar am scris pe forum. Merita sa ai grade daca vrei sa ramai in invatamant, pentru ca nu cred ca e ok sa ajungi la 50 de ani si sa ai numai def-ul. Insa, cum nu mai merita, cu banutii aceia se poate face ceva mai util pentru viitor, se pot investi in obtinerea unei alte calificari. Cred ca, noi tinerii trebuie sa fim prevazatori si sa ne asiguram viitorul. Doar e clar ca in domeniul acesta e din ce in ce mai rau.
Si inca ceva, pentru 19555. Sunt sigura ca multi si-au ales meseria de dascal din dorinta sincera de a face ceva bun pentru societate si pentru ei insisi. Va vad destul de aspra, insa stiu ca sunteti doar ca nu ma cunoasteti. Nu judecati oamenii in pripa si nu ganditi ca vina pentru ceea ce reprezinta astazi invatamantul o au numai ALTII. Daca suntem noi, cadrele didactice de vina, ganditi-va ca si dvs faceti parte din sistem. Insa nu cred ca suntem noi de vina. De ce sa fim noi? Cu ce sunt mai "nevinovati" angajatii primariilor, care castiga de 7 ori mai mult decat castigam noi? Hai sa fim seriosi!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde 19555 » 28 Feb 2010, 10:16

Sa fiu iertat daca am suparat pe cineva.Nu m-am referit la persoane ci la unele idei aduse in discutie.N-am afirmat ca sunt multumit de veniturile obtinute.M-am referit doar la faptul ca odata ajuns la catedra trebuie sa fii mereu in pas cu realitatea si trebuie sa ai ceva chemare pentru asa ceva. multumesc
19555
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Sep 2009, 18:39

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde sportiv » 28 Feb 2010, 14:56

19555
Daca am inteles eu bine,apreciati activitatea,dar ca si placearea ar fi una dintre calitatile unei meserii-placerea de a o face-Nu vreau sa inteleg ,din ce spuneti ,ca exista persoane -multe- ,,care fac o anumita meserie numai din placere"!Cele care o fac din acest motiv,oricare ar fi meseria,o fac deoarece n-au problema zilei de ,,poimaine"(a se citi a stra nepotilor).Majoritatea cadrelor didactice o fac din placere,dar ar dori sa traiasca si decent!Asta-i tot ce ar trebui pentru sistemul (bugetar)daca vreti!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde carmencreanga » 03 Mar 2010, 22:07

Da, cred ca merita. Motivele ar fi:
*satisfactie personala;
*puncte la orice fisa de evaluare (gradatii, restrangere);
*sefia unor comisii.......numai daca iti doresti;
*intr un cuvant EVOLUTIE;
As putea spune nu, avand ca motive:
*birocratia si ......mofturile metodistilor (personal nu am avut probleme, am fost poate o norocoasa, insa o buna prietena a mea a patit -o cu o astfel de metodista "pregatita foc si pusa pe facut reprosuri");
*protocolul;
*remuneratia insignifianta dupa;
*stresul unui examen destul de dificil (ex. gradul II, ptr ca am scapat de el in vara);
*rautatea unor profesori din centrele DPPD-iti vine sa pleci in toata tara numai sa nu fii evaluat de astfel de oameni.
Si poate motivele pot continua.
INSA, DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE DATI LE CA ......TOT DVS PIERDETI...STIMATI COLEGI!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde valimatiuta » 06 Mar 2010, 12:53

Pentru cei care raman in sistem eu cred ca nici nu se mai pune problema! E bine sa sustii toate examenele de grad; ce alta alternativa la evolutia in cariera ai? Nimeni nu poate spune ca nu e greu, mai ales ca bugetul familial se dezechilibreaza mai mult sau mai putin (ca de cel personal nu discutam - nu rezista). Desigur ca nu e simplu, dar pentru cei care pun problema ”meritului” eu as zice ca cer sustinere; deci ii sustin, ii incurajez atat cat se poate.

N-as dori sa sune a subterfugiu faptul ca ne intrebam daca merita.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde mihaelatapalaga25 » 15 Mar 2023, 20:45

Bună seara,
Sunt curioasă...după atâta timp..care vă este opinia? Și eu mă întreb..de ce e o așa mare bătaie de cap atunci când se susțin aceste grade? De ce nu se pot susține intr-o altă formă? Sau de ce nu există un training înainte de a începe să lucrezi propriu-zis..? Și nu, ce faci la facultate nu este suficient..pur și simplu să existe niște cadre competente care să formeze noii profesori, să existe cineva care să îți explice niște lucruri, să te ajute, să îți recomande... Când vine cineva nou..e o mare presiune, se așteaptă să le știi pe toate, să nu greșești..iar când începi să dai inspecții, îți dai seama de minusuri, dar nimeni nu te-a atenționat sau îndrumat..și stai zile/ nopți/săptămâni/luni/ani stresându-te că nu ai facut bine, că nu ești suficient de bun, că mereu trebuie să „demonstrezi” că progresezi etc...pentru ce atâta stres? de ce nu există o altă modalitate.., alte variante...?
mihaelatapalaga25
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Sep 2021, 21:45

Re: Mai merita astazi sa ne sustinem examenele de grad??

Mesajde sportiv » 16 Mar 2023, 11:18

mihaelatapalaga25 scrie:Bună seara,
Sunt curioasă...după atâta timp..care vă este opinia? Și eu mă întreb..de ce e o așa mare bătaie de cap atunci când se susțin aceste grade? De ce nu se pot susține intr-o altă formă? Sau de ce nu există un training înainte de a începe să lucrezi propriu-zis..? Și nu, ce faci la facultate nu este suficient..pur și simplu să existe niște cadre competente care să formeze noii profesori, să existe cineva care să îți explice niște lucruri, să te ajute, să îți recomande... Când vine cineva nou..e o mare presiune, se așteaptă să le știi pe toate, să nu greșești..iar când începi să dai inspecții, îți dai seama de minusuri, dar nimeni nu te-a atenționat sau îndrumat..și stai zile/ nopți/săptămâni/luni/ani stresându-te că nu ai facut bine, că nu ești suficient de bun, că mereu trebuie să „demonstrezi” că progresezi etc...pentru ce atâta stres? de ce nu există o altă modalitate.., alte variante...?

Prin anii 80 și ceva, până în 90 era un ,,concurs”. Se scotea la concurs un anumit număr de locuri pentru fiecare județ și se înscria cine dorea și care îndeplinea condițiile legale. :oops: După examen (gr II, de exemplu) cine era sub linia care limita numărul aprobat...pa, la anul (s-a ,,picat” și cu 9)! :lol: La gr. I se aproba, de asemenea, un număr de ,,locuri” pentru susținerea lui! P.S. Eu am depus dosare din 1988 (la 5 ani după gr. II) până în 1990 când ,,s-a aprobat”! De regulă, prin sistem erau cam 20 % cu grade! Înscrierea era condiționată de ,,pregătirea specială” (2 săptămâni) prin licee pedagogice ori universități (ca și pentru definitivat, de altfel)! Cursurile erau gratuite, intrau în norma profesorilor, dar deplasarea, cazare și masa se suportau de către candidați! Trageți și dv concluzii!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori