echivalare studii

Re: echivalare studii

Mesajde costi_52 » 30 Sep 2014, 20:36

Evident, nu.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare studii

Mesajde laurraclara » 16 Oct 2014, 18:42

Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti daca eu pot sa depun dosarul pentru echivalarea studiilor,deoarece nu stiu daca trebuie sa indeplinesc toate punctele de la
art.3-alineat 2),mai exact f) si g):
În vederea echivalării studiilor pentru ocuparea funcţiilor didactice de profesor în învăţământul preşcolar, profesor în învăţământul primar, profesor itinerant şi de sprijin sau profesor-educator, cadrele didactice prevăzute la alin. (1) trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele cerinţe la data solicitării echivalării:
f)au obţinut gradul didactic I;
g)au o vechime la catedră de minimum 10 ani;
Eu am absolvit Liceul Pedagogic,apoi Colegiul de Instiututori(3) ani cu diploma de licenta in anul 2006,sunt titulara in invatamant din anul 2013 pe post de invatatori si sunt platita ca institutori 2 , am obtinut gradul 2 in anul 2013 si am o vechime la catedra de 9 ani,acesta fiind al zecelea.
Am inteles ca anul acesta dosarele se depun pana la sfarsitul lunii octombrie.
V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu un raspuns.
Va multumesc!
laurraclara
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Mai 2012, 16:24

Re: echivalare studii

Mesajde costi_52 » 16 Oct 2014, 20:48

Dacă aţi fi obţinut diploma de licenţă în 2006, nu vă mai interesa, acum, echivalarea studiilor.
Metodologia din care aţi citat a fost modificată prin OMECTS nr. 4111/2012. În prezent, alin. (2) de la art. 3 arată astfel:

(2) În vederea echivalării studiilor pentru ocuparea funcţiilor didactice de profesor în învăţământul preşcolar, profesor în învăţământul primar, profesor itinerant şi de sprijin sau profesor-educator, cadrele didactice prevăzute la alin. (1) trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele cerinţe la data solicitării echivalării:
a) sunt titulare sau încadrate prin suplinire în învăţământul preuniversitar;
b. nu au fost sancţionate disciplinar şi au obţinut calificativul „Foarte bine” în ultimii 5 ani şcolari încheiaţi, respectiv calificativul parţial „Foarte bine” în anul şcolar în care solicită echivalarea;
c) deţin avizele şi atestatele necesare pentru ocuparea postului didactic la data solicitării, conform metodologiei privind mişcarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar;
d) au obţinut definitivarea în învăţământ;
e) abrogat
f) abrogat
g) au o vechime la catedră de minimum 10 ani;
h) au dobândit un grad didactic sau au obţinut minimum 90 de credite profesionale transferabile în ultimii 5 ani, pe baza participării la programe de perfecţionare acreditate de către Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului.

Asta înseamnă că, dacă îndepliniţi şi condiţiile de la litera b., puteţi depune (până la 31 octombrie 2014) dosarul pentru echivalarea studiilor în sesiunea 2014-2015.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare studii

Mesajde angela_scr » 12 Noi 2014, 22:11

D-le Costi,am si eu o intrebare:credeti ca voi primi atestatul de echivalare a studiilor daca inspectoratul mi-a dat O.K-ul?Precizez ca am absolvit Scoala postliceala pedagogica cu durata de 3 ani,avand dubla specializare de invatatori-educatoare,si indeplinind toate conditiile de la alin.2,art.3 din prezenta metodologie.Multumesc!
angela_scr
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2012, 20:51

Re: echivalare studii

Mesajde costi_52 » 12 Noi 2014, 23:12

Dacă nu aţi absolvit un colegiu universitar de institutori, nu faceţi obiectul echivalării studiilor, iar inspectoratul nici nu trebuia să primească dosarul.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare studii

Mesajde angela_scr » 17 Noi 2014, 00:06

Si atunci ,inseamna ca,Legea educatiei 1/2011 nu are aplicabilitate!Pentru ca legiuitorul precizeaza in art.248 alin(3) din titlul IV,cap. I:"Cadrele didactice care ocupa functia de educator/educatoare,invatator/invatatoare etc. si care au dobandit formal,nonformal sau informal competente profesionale,indeplinesc conditia pentru ocuparea functiei didactice de profesor ptr.invatamantul prescolar sau primar..."
angela_scr
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2012, 20:51

Re: echivalare studii

Mesajde angela_scr » 17 Noi 2014, 00:12

Si tot Legea 1/2011 precizeaza in art.44,sectiunea (10):"Creditele pentru educatie si formare profesionala obtinute in invatamantul postliceal pot fi recunoscute de catre universitati ca unitati de credite transferabile pentru nivelul de licenta".Asa ca,legea vad ca e ...discutabila! :)
angela_scr
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2012, 20:51

Re: echivalare studii

Mesajde costi_52 » 17 Noi 2014, 00:13

Alineatul (3) nu se referea la echivalarea studiilor. Vorbesc la trecut, deoarece, în prezent nu se mai referă la nimic. A fost abrogat.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare studii

Mesajde kuky79 » 17 Mar 2015, 18:48

Buna ziua! As vrea sa ma ajute si pe mine cineva. Am terminat la Spiru Haret psihologie-pedagogie cu specializare pedagogie. sunt licentiata in stiinte ale educatiei si am aflat ca nu pot sa predau numai in invatamantul special.As putea sa fac echivalare de studii?
kuky79
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Ian 2014, 19:34

Re: echivalare studii

Mesajde costi_52 » 17 Mar 2015, 20:07

Dumneavoastră aveți, deja, studii universitare de licență. Art. 149 alin. (3) din Legea educației naționale nr. 1/2011 se referă la absolvenții învățământului universitar de scurtă durată (fostele institute pedagogice de trei ani sau fostele colegii universitare de institutori).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare studii

Mesajde eugenik » 20 Apr 2016, 19:02

Buna ziua ,domnule Costi!Cu respect va rog,daca se poate sa-mi raspundeti si mie la o problema care tine de salarizarea din invatamantul preuniversitar!Sunt absolvent de colegiu pedagogic de institutori cu durata de 3 ani, iar in urma cu doi ani am obtinut, de la Universitatea din Pitesti ,Atestatul de echivalare a studiilor de scurta durata cu ciclul I de studii universitare de licenta in domeniul Stiinte ale Educatiei,specializarea Pedagogia invatamantului primar!Am trecut de la functia didactica de institutor la cea de profesor invatamant primar dar sunt platit tot la SSD. Daca s-au echivalat studiile nu ar fi normal sa fiu incadrat la studii superioare?Va multumesc anticipat!
eugenik
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mai 2012, 18:34

Re: echivalare studii

Mesajde elena_nicolau_dana » 19 Feb 2018, 23:21

Buna seara!
Doamna inspector - Inv. Primar a cerut o lista cu persoanele care doresc echivalarea studiilor, fara a preciza care sunt conditiile.
In 2011 am depus un dosar pentru echivalarea studiilor pe baza dobandirii creditelor de la cursurile de peefectionare(formal si informal) . Mentionez ca la acea data indeplineam toate conditiile prevazute in lege, avand la baza doar Scoala Normala ,,C. Negri" Galati, specializarea Invatator- Educatoare, cu durata de 5 ani.
Am fost in anul urmator la ISJ Buzau pentru a ma interesa asupra stadiului in care se afla dosarul si mi s-a spus ,,s-o las baltă".
In acest an m-am inscris la Universitatea ,,Dunarea de Jos", Facultatea de Litere.
Pentru ca nu am primit inca un raspuns de la ISJ, am rugamintea sa ma lamuriti dumneavoastra daca si eu pot depune sau nu cerere pentru echivalare.
Va multumesc!
elena_nicolau_dana
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Feb 2011, 23:01

Re: echivalare studii

Mesajde mortixe » 11 Iul 2019, 17:37

roxipopa scrie:Sunt din2003 institutor cu studii de scurta durata.Cine imi da atestat de echivalare astudiilor?Unde il cer?
mortixe
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Feb 2014, 20:03

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori