Pretransfer consimtit intre unitati

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde lorica » 20 Apr 2016, 21:33

Multumesc mult de tot. M-ati ajutat foarte mult.
lorica
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Mar 2007, 18:47

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 05 Sep 2016, 23:11

Buna seara! Colegii care cunosc detalii despre subiectul pe care il voi prezenta, ii rog sa-mi raspunda.
In etapa de pretransfertransfer consimtit intre unitati, am primit post cu viabilitate de un an. Contractul de munca in anul scolar 2016-2017 va fi pe perioada determinata sau nedeterminata? Articolul 30 din metodologie prevede: " Cadrele didactice titulare care participă la etapele de transfer pentru restrângere de activitate şi de pretransfer consimţit între unităţile de învăţământ pot ocupa posturi didactice/catedre vacante publicate pentru aceste etape, indiferent de viabilitatea acestora.' La unitatea noua sunt tot titular dar pe post cu viabilitate de un an.
Ce se va intampla in urmatorul an scolar2017-2018 ?In cazul in care postul nu mai are viabilitate, intra toate cadrele in restrangere?
In cazul in care postul are viabilitate, mai trebuie sa urmez un alt demers?
Va multumesc!
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 06 Sep 2016, 14:46

Titularii semnează contract de muncă pe perioadă nedeterminată. La pretransfer sau restrângere de activitate nu contează viabilitatea postului. Dacă, într-un an școlar viitor, școala se va confrunta cu reducerea posturilor, toate cadrele didactice titulare de aceeași specialitate vor participa la stabilirea celui care va intra în restrângere de activitate.
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 06 Sep 2016, 20:59

Va multumesc!
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde ruse_zoica » 22 Oct 2016, 20:05

Este cineva interesat de schimb de post , specialitatea Lb. si lit. romana , din Bucuresti in Constanta ?
ruse_zoica
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mai 2012, 20:21

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde miha_27 » 19 Ian 2017, 14:37

Buna ziua .Am si eu o intrebare:Cine are prioritate:un cadru didacic titular pe post de invatatoare la o alta scoala, din aceeasi localitate, sau o educatoare titulara in cadrul aceleiasi unitati , dar care solicita pretransfer pe post de invatatoare? va rog sa imi spuneti daca exista o lege in acest sesn si unde o gasesc? Va multumesc anticipat!
miha_27
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Apr 2010, 16:31

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde sportiv » 19 Ian 2017, 20:06

miha_27 scrie:Buna ziua .Am si eu o intrebare:Cine are prioritate:un cadru didacic titular pe post de invatatoare la o alta scoala, din aceeasi localitate, sau o educatoare titulara in cadrul aceleiasi unitati , dar care solicita pretransfer pe post de invatatoare? va rog sa imi spuneti daca exista o lege in acest sesn si unde o gasesc? Va multumesc anticipat!

Tot ce aveți nevoie găsiți în Metodologiade mobilitate a cadrelor didactice începând cu art.51 până la art. 56.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 2955
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 19 Ian 2017, 20:11

Nu există o lege, dar există Metodologia-cadru privind mobilitatea personalului didactic de predare din învățământul preuniversitar în anul școlar 2017-2018.

Art. 54
(5) La ierarhizarea cadrelor didactice, comisia constituită la nivelul unităţii de învăţământ trebuie să ţină seama dacă solicitantul îndeplineşte condiţiile pentru pretransfer prevăzute de prezenta Metodologie, cerinţele de studii conform Centralizatorului, iar în situaţiile în care este cazul, dacă deţine avizele şi atestatele necesare ocupării postului didactic/catedrei solicitat(e) sau dacă a promovat proba practică/orală în profilul postului didactic solicitat şi, în ordine, de următoarele criterii, pe baza documentului de numire/transfer/repartizare pe post/catedră:
a) cadrul didactic este titular în specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e) în localitatea în care solicită postul didactic/catedra vacant(ă);
b. cadrul didactic este titular la o unitate de învăţământ/unităţi de învăţământ din altă localitate în specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e) şi are domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic/catedra;
c) cadrul didactic este titular la o unitate de învăţământ/unităţi de învăţământ din altă localitate în specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e) şi are domiciliul într-o localitate apropiată de localitatea în care solicită postul didactic/catedra;
d) cadrul didactic este titular în altă specialitate decât cea a postului/catedrei solicitate şi are şi domiciliul în aceeaşi localitate în care solicită postul didactic/catedra vacant(ă);
e) cadrul didactic este titular în altă specialitate decât cea a postului/catedrei solicitate în localitatea în care solicită postul didactic/catedra vacant(ă) şi are domiciliul în altă localitate;
f) cadrul didactic este titular în altă specialitate decât cea a postului/catedrei solicitate la o unitate de învăţământ/unităţi de învăţământ din altă localitate şi are domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic/catedra;
g) cadrul didactic este titular în altă specialitate decât cea a postului/catedrei solicitate la o unitate de învăţământ/unităţi de învăţământ din altă localitate şi are domiciliul într-o localitate apropiată de localitatea în care solicită postul didactic/catedra.
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde miha_27 » 22 Ian 2017, 20:28

Multumesc, dar nu se specifica nimic referitor in cadrul aceleiasi unitati,acelasi angajator, doar art.52,(2).
Si as mai avea o intrebare:As dori sa va intreb daca am prioritate la ocuparea postului, cu acordul CA, inaintea celor cu restrangere de activitate de la alte unitati scolare?
miha_27
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Apr 2010, 16:31

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 23 Ian 2017, 00:08

miha_27 scrie:Multumesc, dar nu se specifica nimic referitor in cadrul aceleiasi unitati,acelasi angajator, doar art.52,(2).

Ba da. La art. 54, alin. (5), lit. d).
Si as mai avea o intrebare:As dori sa va intreb daca am prioritate la ocuparea postului, cu acordul CA, inaintea celor cu restrangere de activitate de la alte unitati scolare?

Nu. Restrângerea de activitate și pretransferul constituie două etape distincte din calendarul mobilității, care se desfășoară în această ordine.
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde miha_27 » 23 Ian 2017, 13:59

Multumesc!
miha_27
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Apr 2010, 16:31

Restrangere

Mesajde miha_27 » 02 Feb 2017, 19:50

Buna seara. Sunt profesor inv prescolar si am aflat ca postul meu va fi restrans. Pe baza studiilor obtinute pot ocupa postul de invatatoare din cadrul scolii?Mentionez ca gradinita este structura a scolii, cu aceeasi personalitate juridica.As avea prioritate ?
miha_27
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Apr 2010, 16:31

Re: Restrangere

Mesajde costi_52 » 02 Feb 2017, 22:11

miha_27 scrie:Buna seara. Sunt profesor inv prescolar si am aflat ca postul meu va fi restrans. Pe baza studiilor obtinute pot ocupa postul de invatatoare din cadrul scolii?Mentionez ca gradinita este structura a scolii, cu aceeasi personalitate juridica.As avea prioritate ?

1. Da
2. Nu. Departajarea candidaților se face pe baza condițiilor specifice (dacă unitatea de învățământ a stabilit astfel de condiții) sau pe baza punctajelor stabilite la nivelul inspectoratului școlar (dacă nu s-au stabilit condiții specifice sau dacă departajarea nu se poate face pe baza condițiilor specifice).
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde miha_27 » 03 Feb 2017, 10:23

Multumesc !
miha_27
 
Mesaje: 5
Membru din: 20 Apr 2010, 16:31

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde Anamaria09081990 » 25 Mar 2017, 15:44

Buna ziua! Am o nelamurire cu privire la inspectia la clasa din data de 4 aprilie. Toate scolile au inscris aceasta conditie in tabelul cu posturi vacante. Daca imi depun dosare la 5 scoli, sustin cate o ora la fiecare din cele 5 scoli in aceeasi zi? Sau cum se procedeaza?
Anamaria09081990
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Sep 2012, 19:17

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron