Pretransfer consimtit intre unitati

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 09 Apr 2016, 12:59

Da, la art. 54 alin. (5) din metodologie (nu din Legea educaţiei) găsiţi criteriile de ierarhizare.
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 09 Apr 2016, 14:48

Va multumesc!
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde mariacorina20 » 10 Apr 2016, 14:18

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Am depus dosarul de pretransfer la mai multe unitati scolare...de la o unitate vreau sa il retrag...cum procedez?Va multumesc
mariacorina20
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Sep 2012, 23:49

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 10 Apr 2016, 19:42

Când l-aţi depus, cum aţi procedat? La fel procedaţi şi acum.
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 11 Apr 2016, 13:16

Buna ziua!
In cazul in care scoala a emis conditii specifice pentru ocuparea posturilor vacante, in etapa de pretransfer se mai ajunge la articolul 54, punctul 5 din metodologie?
Daca nu, se pot pretransfera pe post si cei care nu sunt titulari in specialitatea postului? (Ex. Educatoarele pe post de invatatoare si invers)
Va multumesc!
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 11 Apr 2016, 13:29

Dacă mai mulţi candidaţi îndeplinesc condiţiile specifice, pentru ierarhizare se ţine cont de criteriile de la art. 54 alin. (5). Dacă un singur candidat îndeplineşte condiţiile specifice, acesta primeşte acordul, iar ceilalţi mai încearcă anul viitor.
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 11 Apr 2016, 14:14

Criteriul emis de scoala este: punctajul cel mai mare va lua postul.
Deci, nu se mai ajunge la alineatul 5.
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 11 Apr 2016, 15:15

La care punctaj se referă această condiţie specifică? La punctajul stabilit de către comisia de mobilitate a inspectoratului şcolar sau la punctajul obţinut la inspecţia specială la clasă susţinută în unitatea de învăţământ?
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 11 Apr 2016, 16:18

La unitatea de invatamant nu se sustine inspectie speciala la clasa deci, la punctajul stabilit de catre comisia de mobilitate a ISJ.
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 11 Apr 2016, 19:44

Art. 29
(2)
...
Consiliul de administrație al unității de învățământ poate stabili condiţii specifice de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante în cadrul etapelor de transfer consimţit între unităţile de învăţământ preuniversitar şi de pretransfer consimţit între unităţile de învăţământ preuniversitar. Condiţiile specifice de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante se avizează de comisia de mobilitate a personalului didactic din învăţământul preuniversitar constituită la nivelul inspectoratului şcolar, luând în considerare faptul că acestea trebuie să nu fie discriminatorii, să nu încalce şi să nu fie contrare prevederilor prezentei Metodologii şi legislației în vigoare. După avizarea condiţiilor specifice de comisia de mobilitate a personalului didactic din învăţământul preuniversitar constituită la nivelul inspectoratului şcolar, unităţile de învăţământ au obligaţia de a face publice aceste condiţii prin afişare la avizierul unităţii de învăţământ şi pe site-ul propriu, dacă există.

După cum puteţi constata, condiţiile specifice nu pot fi contrare prevederilor metodologiei, nici nu le pot încălca. Or, conform prevederilor metodologiei, punctajul stabilit de către comisia de mobilitate a inspectoratului şcolar (anexa nr. 2 la metodologie) contează doar la departajarea candidaţilor care se încadrează la acelaşi criteriu de ierarhizare, deci, nu poate constitui condiţie specifică de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante.
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 11 Apr 2016, 20:43

Va multumesc!
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 11 Apr 2016, 20:55

Daca unitatea de invatamant nu a stabilit un criteriu care sa nu fie discriminator, insemna ca e nul?
Ce ar fi de facut, in cazul in care punctajul cel mai mare va lua postul? Reamintesc faptul ca educatoarea are punctajul mai mare si a depus dosar de pretransfer pt. inv. primar.
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 11 Apr 2016, 21:16

Acest criteriu a fost aprobat de către inspectorat?
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 11 Apr 2016, 22:05

Asa am inteles.
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 12 Apr 2016, 07:09

Atunci, mergeţi la inspectorat să remedieze situaţia. Această condiţie specifică încalcă prevederile metodologiei.
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron