Pretransfer consimtit intre unitati

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde camelia_raluca » 24 Mar 2016, 20:20

Multumesc pentru raspunsuri! In concluzie suntem la mana directorilor unitatilor de invatamant!
camelia_raluca
 
Mesaje: 3
Membru din: 20 Mai 2012, 15:57

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adriana12 » 24 Mar 2016, 20:55

Buna seara! Am vazut ca scoala unde doresc eu pretransferul a pus conditia specifica - inspectie la clasa; intrebarea este unde trebuie sustinuta aceasta inspectie? la clasa mea, la scoala unde imi depun dosar, sau altundeva?
adriana12
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Sep 2011, 18:20

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 24 Mar 2016, 21:15

Evident, la unitatea de învăţământ unde depuneţi dosarul.
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adriana12 » 24 Mar 2016, 21:18

Multumesc!
adriana12
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Sep 2011, 18:20

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde daniela2608 » 25 Mar 2016, 23:47

Buna seara! Va rog sa ma lamuriti intr-o problema. Pentru calculul punctelor alocate participarii la activitatile in cadrul programelor de formare continua cum se calculeaza cei 5 ani daca 2 am fost in concediu de crestere copil? Se considera anii anteriori? Multumesc
daniela2608
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Dec 2006, 16:52

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde bgisabela84 » 27 Mar 2016, 12:45

Buna ziua. Va rog mult am si eu 3 intrebari
1. Scoala unde as vrea sa imi depun dosarul pentru pretransfer a impus ca si conditie sa fi predat candva in unitatea lor scolara. Cat este de legala aceasta conditie? Nu este ...discriminare?
2. Daca scoala unde predau in prezent face parte din acelasi consortiu ca si scoala unde vreau sa depun dosarul indeplinesc aceasta conditie?
3. o altaconditie este nota 8 la titularizare, eu am nota 8 pe limba romana, in prezent eu sunt titulara pe 2 discipline ..romana si engleza..si deci vreau sa trec pe alta disciplina decat cea pe care m-am titularizat pe engleza. Poate fi un impediment?
Multumesc
bgisabela84
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Mar 2011, 15:07

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 28 Mar 2016, 21:58

Daca pentru un post de invatatoare isi depun dosare o educatoare si o invatatoare, care are prioritate pe acest post?
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 29 Mar 2016, 08:23

adelasofia scrie:Daca pentru un post de invatatoare isi depun dosare o educatoare si o invatatoare, care are prioritate pe acest post?

Învăţătoarea se poate încadra la unul dintre primele trei criterii de ierarhizare (a, b, c), în timp ce educatoarea se poate încadra la unul dintre ultimele patru criterii (d, e, f, g). Deci, învăţătoarea va primi acordul CA, iar educatoarea va primi acordul de principiu.
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde aliceisabela » 31 Mar 2016, 13:58

Buna ziua.
Eu sunt titulara la o scoala din localitatea de domiciliu. Pot sa ma transfer la o alta scoala, mult mai buna, dar aflata in alta localitate ( cam la 20 de km distanta) ? Pentru mine nu este o problema ca as putea face naveta.
aliceisabela
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Oct 2008, 10:29

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 31 Mar 2016, 21:49

Art. 51
(5) Cadrul didactic titular în unităţi de învăţământ aflate în localitatea de domiciliu, conform art. 1 alin. (3), poate participa la etapa de pretransfer consimțit între unitățile de învățământ preuniversitar numai în aceeaşi localitate.
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 08 Apr 2016, 13:03

Multumesc d-lui Costi.
Ce inseamna acord de principiu?
In urma depunerii dosarelor la ISJ, educatoarea a obtinut 69 puncte, iar invatatoarea 45.
Chiar si asa invatatoarea va primi acordul CA pt postul de invatator?
Mentionez ca pe diplomele amandurora scrie: "Peragogia invatamantului primar si prescolar"
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 08 Apr 2016, 13:05

Multumesc d-lui Costi.
Ce inseamna acord de principiu?
In urma depunerii dosarelor la ISJ, educatoarea a obtinut 69 puncte, iar invatatoarea 45.
Chiar si asa, invatatoarea va primi acordul CA pt postul de invatator?
Mentionez ca pe diplomele amandurora scrie: "Peragogia invatamantului primar si prescolar".
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde costi_52 » 09 Apr 2016, 08:19

Acordul de principiu poate fi folosit pentru ocuparea postului dacă deţinătorul acordului nu se prezintă la şedinţa publică sau optează pentru un alt post pentru care a primit acordul.
În cazul prezentat, clasându-se pe primul loc în ierarhie, învăţătoarea primeşte acordul, iar educatoarea acordul de principiu. Punctajele se utilizează doar la departajarea candidaţilor care se încadrează la acelaşi criteriu de ierarhizare. Or, cum spuneam în postarea anterioară, învăţătoarea şi educatoarea se încadrează la criterii diferite.
costi_52
 
Mesaje: 1447
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 09 Apr 2016, 12:07

Va multumesc pentru raspuns, d-le Costi!
Va rog sa-mi spuneti care e articolul din legea educatiei , in care e notificat acest aspect.
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

Re: Pretransfer consimtit intre unitati

Mesajde adelasofia » 09 Apr 2016, 12:19

Este vorba cumva de articolul 54. punctul 5?
adelasofia
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Sep 2007, 17:13

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron