Indemnizatie de instalare

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Indemnizatie de instalare

Mesajde Dan-Alexandru » 18 Sep 2017, 19:51

Am onoarea de a va saluta dragi colegi ! Sunt profesor debutant,am orele in 3 scoli din localitati diferite de domiciliul meu.As dori sa va intreb daca in acesta situatie pot beneficia de indemnizatia de instalare si care dintre scoli trebuie sa mi-o ofere,daca se poate oferi?
Cu respect,
Dan-Alexandru
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Ian 2016, 19:35

Re: Indemnizatie de instalare

Mesajde sportiv » 20 Sep 2017, 20:10

(1) La incadrarea intr-o unitate din alta localitate decât cea de domiciliu, in primul an de activitate dupa absolvirea studiilor, personalul de specialitate beneficiaza de o indemnizatie de instalare echivalenta cu un salariu de baza corespunzator functiei, gradului sau treptei profesionale in care urmeaza a fi incadrat; in cazul medicilor si farmacistilor, indemnizatia de instalare se acorda, dupa terminarea stagiaturii sau a internatului, de unitatea sanitara unde s-au incadrat prin concurs.
Cred că acolo unde aveți norma de bază trebuie să discutați. Pot să vă acorde proporțional cu partea de normă fiecare dintre unitățile unde sunteți titular. E bine să discutați totuși cu directorul unde aveți cele mai multe ore! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 2916
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Indemnizatie de instalare

Mesajde Dan-Alexandru » 02 Feb 2018, 20:00

Va multumesc pentru răspunsul dvs !
Dan-Alexandru
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Ian 2016, 19:35

Re: Indemnizatie de instalare

Mesajde nichifor-catalina » 19 Feb 2018, 18:16

Buna ziua! Am inaintat si eu o cerere pentru aceasta indemnizatie, insa directorul mi-a solicitat sa ii duc documente cu legea care prevede acest lucru si sa-i demonstrez ca indeplinesc conditiile pentru primirea acestei indemnizatii.
Mai pot primi aceasta indemnizatie fiind la jumatatea anului scolar?
Daca sunt profesor in invatamantul primar SUPLINITOR nu titular, mai pot beneficia?
nichifor-catalina
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Oct 2017, 18:42

Re: Indemnizatie de instalare

Mesajde sportiv » 19 Feb 2018, 19:22

Aveți aici baza legală!
Există, indemnizația de instalare, reglementată de art. 23 din H.G. nr. 281/1993.
(1) La incadrarea intr-o unitate din alta localitate decit cea de domiciliu, in primul an de activitate dupa absolvirea studiilor, personalul de specialitate beneficiaza de o indemnizatie de instalare echivalenta cu un salariu de baza corespunzator functiei, gradului sau treptei profesionale in care urmeaza a fi incadrat; in cazul medicilor si farmacistilor, indemnizatia de instalare se acorda, dupa terminarea stagiaturii sau a internatului, de unitatea sanitara unde s-au incadrat prin concurs.
(2) Indemnizatia de instalare poate fi echivalenta cu doua salarii de baza pentru acele localitati unde atragerea specialistilor se face cu mare greutate, stabilite de ministere si celelalte institutii centrale si locale ale administratiei publice si avizate de Ministerul Finantelor.
(3) Persoanele care au beneficiat de indemnizatia de instalare si care ulterior au demisionat sau li s a desfacut contractul de munca din motive imputabile lor inainte de implinirea unui an de la instalare vor restitui, in conditiile legii, indemnizatia primita, calculata proportional cu perioada ramasa pina la expirarea termenului de un an.
Art. 55, alin. (4), lit. i) din Codul fiscal prevede expres că indemnizațiile de instalare ce se acordă o singură dată, la încadrarea într-o unitate situată într-o altă localitate decât cea de domiciliu, în primul an de activitate după absolvirea studiilor, în limita unui salariu de bază la angajare, precum și indemnizațiile de instalare și mutare acordate, potrivit legilor speciale, personalului din instituțiile publice și celor care își stabilesc domiciliul în localități din zone defavorizate, stabilite potrivit legii, în care își au locul de muncă nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile în înțelesul impozitului pe venit.
Există și o hot. a ICCJ privitor la această problemă.

ÎCCJ a dezlegat problema de drept prin Decizia 27/2015 care a fost publicată în Monitorul Oficial 794 din 26 octombrie 2015.
În concluzie, ÎCCJ a constatat din analiza succesiunii în timp a legilor, că prevederile cu privire la indemnizația de instalare din HG 281/1993 sunt în vigoare și în prezent nefiind abrogate de vreun act normativ. În aceste condiții, ÎCCJ a admis sesizarea și a stabilit că prevederile legii 63/2011 nu abrogă dispozițiile HG 281/1993.
Cereți-vă drepturile!
Este bine să cunoașteți faptul că, dacă nu vi se acordă indemnizația de instalare, aveți dreptul să vă adresați instanței timp de 3 ani care curg de la data la care vi se cuvenea acest drept. Dacă timp de 3 ani nu vă cereți acest drept, el se va prescrie și nu îl veți mai putea solicita!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 2916
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron