FARA DEFINITIVAT !!!

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde ralucaszabo » 17 Mai 2016, 10:08

Buna ziua,

Care este rolul definitavatului in invatamant?
ralucaszabo
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Feb 2008, 12:11

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde costi_52 » 17 Mai 2016, 11:15

Art. 241
(2) Cadrele didactice care promovează examenul de definitivat dobândesc titlul de profesor cu drept de practică în învăţământul preuniversitar.
...
(6) Persoanele care nu promovează examenul de definitivare în învăţământ, în condiţiile prezentului articol, pot fi angajate în sistemul naţional de învăţământ preuniversitar numai pe perioadă determinată, cu statut de profesor debutant.
costi_52
 
Mesaje: 1437
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde ralucaszabo » 17 Mai 2016, 11:39

costi_52 scrie:Art. 241
(2) Cadrele didactice care promovează examenul de definitivat dobândesc titlul de profesor cu drept de practică în învăţământul preuniversitar.
...
(6) Persoanele care nu promovează examenul de definitivare în învăţământ, în condiţiile prezentului articol, pot fi angajate în sistemul naţional de învăţământ preuniversitar numai pe perioadă determinată, cu statut de profesor debutant.





Examenul de Definitivat are si o valaore internationala?

Aceasta lege e doar pentru Romania sau si pentru cei din Uninunea Europeana?

Multumesc anticipat
ralucaszabo
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Feb 2008, 12:11

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde costi_52 » 17 Mai 2016, 11:52

Parlamentul României adoptă legi valabile doar pe teritoriul României. Legile valabile în Uniunea Europeană sunt adoptate de către Parlamentul Europei.
costi_52
 
Mesaje: 1437
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde Felicia-Andreea » 13 Iun 2016, 11:25

Buna ziua! Am o nelamurire care ma macina. In anul scolar 2009-2010 am intrat in invatamant pe post de educatoare ca suplinitor. In 2011-2012 am sustinut examenul de definitivare in invatamant, dar l-am picat. Nu am mai sustinut dupa examenul. In august 2014 am intrat in concediu pentru cresterea copilului. Intrebarea si nelamurirea mea este, daca voi mai putea sustine examenul de definivare cand ma voi intoarce la catedra. Va multumesc!
Felicia-Andreea
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Aug 2012, 11:46

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde rosiori2013 » 12 Iul 2016, 15:14

Buna ziua!
Cand s-a marit nota la 8 pentru definitivat, nu androneasca era ministru, ci funeriu. Ea doar a propus, el a fost de acord! Eu nu sunt de acord cu 8 ca funeriu, dar pana la urma o accept si pe asta! Problema mea si a multora este ca nu avem dreptul sa sustinem deful decat de 3 ori. Si eu ma aflu printre aceia care au ratat sansa, din diferite cauze, sa obtina acel 8 mult dorit! Asa ca, aici este problema- sa ne lase sa sustinem deful ca pe titularizare, de cate ori vrem si putem!
rosiori2013
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Sep 2013, 19:26

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde costi_52 » 12 Iul 2016, 15:52

Limitarea la trei a numărului de încercări nu reprezintă o noutate. Și fosta lege prevedea la fel.
costi_52
 
Mesaje: 1437
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde pusha » 14 Iul 2016, 13:52

Buna ziua! Imi poate cineva spune daca avand vechime efectiva la catedra 4 ani, in urmatorul an scolar 2016-2017 cand voi avea vechime efectiva la catedra 5 ani ma mai pot inscrie la definitivat? mentionez ca m-am titularizat in 2012 si nu mi-am irosit sansele, deci mai am 3 sanse de prezentare la definitivat dar nu stiu daca timpul mai imi permite asta. Anula acesta nu sunt pregatita sa particip la concurs, deci mai am sansa sa ma inscriu la anul? Va rog sa ma lamuriti daca puteti in aceasta privinta. Va multumesc tare mult!
pusha
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Oct 2007, 18:13

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde sportiv » 19 Iul 2016, 15:21

pusha scrie:Buna ziua! Imi poate cineva spune daca avand vechime efectiva la catedra 4 ani, in urmatorul an scolar 2016-2017 cand voi avea vechime efectiva la catedra 5 ani ma mai pot inscrie la definitivat? mentionez ca m-am titularizat in 2012 si nu mi-am irosit sansele, deci mai am 3 sanse de prezentare la definitivat dar nu stiu daca timpul mai imi permite asta. Anula acesta nu sunt pregatita sa particip la concurs, deci mai am sansa sa ma inscriu la anul? Va rog sa ma lamuriti daca puteti in aceasta privinta. Va multumesc tare mult!

Dar de ce nu v-ați înscris la perioada optimă?
  ART. 241   (1) Examenul naţional de definitivare în învăţământ este organizat de  Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, conform unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului, şi cuprinde:
  a) etapa I, eliminatorie - realizată de către inspectoratele şcolare în  perioada stagiului practic cu durata de un an şcolar şi constând în evaluarea activităţii profesionale la nivelul unităţii de învăţământ, evaluarea portofoliului profesional personal şi în susţinerea a cel puţin două inspecţii la clasă;
  b) etapa a II-a, finală - realizată la finalizarea stagiului practic cu  durata de un an şcolar şi constând într-o examinare scrisă, pe baza unei tematici şi a unei bibliografii aprobate de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, pentru fiecare specialitate în parte.
  (2) Cadrele didactice care promovează examenul de definitivat dobândesc  titlul de profesor cu drept de practică în învăţământul preuniversitar.
  (3) Cadrelor didactice angajate cu contract de muncă pe o perioadă  determinată, care au promovat examenul de definitivare în învăţământ, li se poate asigura continuitatea pe postul didactic/catedra ocupat(ă), prin hotărârea consiliului de administraţie din unitatea de învăţământ respectivă, în condiţiile legii.
  (4) Persoanele care nu promovează examenul de definitivare în  învăţământ pot participa la cel mult două alte sesiuni ale acestui examen, în condiţiile reluării de fiecare dată, anterior susţinerii examenului, a stagiului de practică cu durata de un an şcolar.
  (5) Stagiul de practică cu durata de un an şcolar şi examenul de  definitivare în învăţământ pot fi reluate, în condiţiile legii, într-un interval de timp care nu depăşeşte 5 ani de la începerea primului stagiu de practică. Asta trebuie să analizați.
  (6) Persoanele care nu promovează examenul de definitivare în  învăţământ, în condiţiile prezentului articol, pot fi angajate în sistemul naţional de învăţământ preuniversitar numai pe perioadă determinată, cu statut de profesor debutant.
Este tot ce apare în lege. Trebuie să discutați la ISJ-ul de care aparțineți! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 2908
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde meydy000 » 02 Aug 2016, 16:55

Buna ziua,am si eu o nelamurire,daca puteti sa-mi raspundeti.Am terminat in 2009 si am intrat in sistem,in 2014 am dat def-ul si l-am picat ,il dau acum a doua oara.Nu mai exista perioada de 7 ani pentru cei intrati inainte de 2012?
meydy000
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Ian 2010, 09:19

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde costi_52 » 02 Aug 2016, 17:24

Ba da, beneficiați de prevederile vechii legi (2 + 5 ani). Asta înseamnă că sesiunea 2016 este ultima la care aveți dreptul să participați. Mult succes!
costi_52
 
Mesaje: 1437
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde boros_csilla » 04 Aug 2016, 16:21

As avea o intrebare pentru domnul Costi.Am intrat in invatamant in anul 2008. Am predat un an dupa care am intrat in concediu crestere copil. In 2011 noiembrie m-am intors la munca. Intrebarea mea este pana cand pot da deful si daca o sa ma mai pot incadra in sesiunea 2017 la anul pentru al mai sustine.
boros_csilla
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Mar 2007, 20:33

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde costi_52 » 04 Aug 2016, 19:14

Pentru dumneavoastră, primul stagiu de 2 ani s-a încheiat la 31 august 2012. Deci, 2017 este ultima sesiune la care mai puteți participa.
costi_52
 
Mesaje: 1437
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde MoneBianca » 11 Aug 2016, 11:07

Buna ziua!
Am o intrebare daca stie cineva sa imi raspunda. In 2015 am luat 8.35 la titularizare iar in aprilie 2016 mi-am depus dosarul pentru continuitate. In 4 august am dat definitivatul. Daca nu am luat definitivatul mi se mai acorda continuitatea? Mentionez ca in dreptul postului pe care lucrez scrie rezervat candidat inscris la def.cu nota/ media 7
MoneBianca
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Mai 2012, 09:40

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde shtelutza » 05 Oct 2016, 15:46

buna ziua. Am si eu o nelamurire legata de definitivat. am inceput sa lucrez in sistem in anul 2010 astfel:
2010-2011 -profesoara calificata pe jumatate de norma
2011-2012 -educatoare necalificata o jumatate de an
2012-2013-profesoara calificata
2013-2014 -prof. calificata cand m-am si inscris la definitivat, am avut inspectie dar nu am mai putut sustine proba scrisa deoarece am nascut si mi-am retras dosarul
2014-2016- concediu ingrijire copil
Din toamna acestui an sunt educatoare calificata. ma intereseaza sa stiu cat timp mai am la dispozitie pentru a da examenul de definitivare.
shtelutza
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Mai 2012, 17:54

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori