echivalare competente profesor pentru invatamantul prescolar

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde radescumaria » 28 Noi 2011, 18:15

Buna seara,
pai daca ati zis ca si promotia 2012 si 2013 va avea aceeasi soarta cu cea din 2011 , ce rost mai au studiile? Sau e ceva ce-mi scapa mie si nu inteleg...Am o colega care a terminat in 2011 si i se spune ca nu va mai fi platita si una care este in anul II si va termina in 2013. Ce-ar trebui sa faca? Cred ca dv. sunteti mult mai informat decat noi. Va multumesc
radescumaria
 
Mesaje: 120
Membru din: 29 Mar 2007, 09:38

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 28 Noi 2011, 19:58

Un cadru didactic din învăţământul primar sau preşcolar, absolvent a unei facultăţi după intrarea în vigoare a Legii nr. 1/2011 (mai puţin cei de la specializarea Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar), nu poate fi încadrat pe noua funcţie didactică în baza art. 248 alin. (4). Dar, poate fi încadrat pe noua funcţie didactică, prin aplicarea prevederilor art. 248 alin. (3). După cum ştim, salariul de încadrare depinde şi de nivelul studiilor. Asta înseamnă că, odată încadrat pe noua funcţie didactică, un absolvent 2011, 2012 sau 2013, va putea fi salarizat la nivel profesor S.
costi_52
 
Mesaje: 1437
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde anutza_77 » 28 Noi 2011, 20:21

costi_52 scrie:Pentru încadrarea pe funcţia didactică profesor pentru învăţământul primar, varianta acumulării celor 100 de credite este cea mai rapidă şi mai simplă, în cazul dumneavoastră. Cu 35 pentru vechime, 30 pentru gradele didactice, 15 pentru anul de studiu finalizat, aveţi, deja, 80 de credite. Nici studiile nu trebuie să le abandonaţi, dacă doriţi şi salarizare de profesor.



Dosar pentru recunoasterea competentelor cf. OMECTS5484 se face doar in aceasta luna?
anutza_77
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Noi 2011, 18:39

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 28 Noi 2011, 23:12

Metodologia nu stabileşte termene. De aceea, fiecare judeţ are propriul grafic. Unele judeţe au stabilit luna noiembrie, altele luna decembrie. Evident, acestea sunt primele serii.
costi_52
 
Mesaje: 1437
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde nandry » 30 Noi 2011, 21:07

Are cineva:
" Metodologia privind echivalarea pe baza ECTS/ SECT a învăţământului universitar de scurtă durată, realizat prin colegiul cu durata de 3 ani sau institutul pedagogic cu durata de 3 ani, cu ciclul I de studii universitare de licenţă, pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar”, aprobată prin OMECTS nr. 5563/07.10.2011?"
multumesc!
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 30 Noi 2011, 21:14

Este vorba despre OMECTS nr. 5553/2011.
Fişiere ataşate
OMECTS_5553_2011 ECHIVALARE ART. 149.pdf
(192.79 KiB) Descărcat de 173 ori
costi_52
 
Mesaje: 1437
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde nandry » 01 Dec 2011, 11:22

multumesc!
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde nandry » 01 Dec 2011, 11:32

dar exista si ordinul 5563/2011 referitor la echivalare?
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 01 Dec 2011, 14:45

Există şi OMECTS nr. 5563/2011, dar se referă la aprobarea condițiilor de constituire a rețelei permanente de unităţi de învăţământ în vederea realizării pregătirii practice din cadrul masterului didactic. Acolo unde aţi găsit scris 5563, este vorba despre o greşeală de redactare.
costi_52
 
Mesaje: 1437
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde dorelia » 01 Dec 2011, 23:17

Va rog frumos sa-mi dati si mie un raspuns cat se poate de explicit la situatia in care ma aflu eu:
Sunt absolventa de liceu pedagogic.Cu echivalarea competentelor am cam inteles.In prezent sunt in anul III,facultatea de sociologie-psihologie,specializarea psihologie;
Daca reusesc sa termin (inclusiv sustinerea licentei),pot fi platit,de la anul,ca profesor S? Multumesc anticipat!
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 01 Dec 2011, 23:55

Dacă reuşiţi să vă încadraţi pe noua funcţie didactică prin recunoaşterea şi echivalarea competenţelor profesionale (OMECTS nr. 5484/2011), până la obţinerea diplomei de licenţă, veţi putea, probabil, fi salarizată profesor S în anul şcolar următor. Altfel, doar dacă se modifică până atunci Legea nr. 1/2011.
costi_52
 
Mesaje: 1437
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde dorelia » 02 Dec 2011, 19:07

costi_52 scrie:Dacă reuşiţi să vă încadraţi pe noua funcţie didactică prin recunoaşterea şi echivalarea competenţelor profesionale (OMECTS nr. 5484/2011), până la obţinerea diplomei de licenţă, veţi putea, probabil, fi salarizată profesor S în anul şcolar următor. Altfel, doar dacă se modifică până atunci Legea nr. 1/2011.

Cred ca nu am fost suficient de explicita.....Am 35 de ani vechime ,in invatamant,gradul didactic I,si urmez in prezent cursurile facultatii de psihologie,anul III.Daca obtin diploma de licenta, pot fi platita in continuare(de la anul ,2012-2013)ca profesor S???? Multumesc!
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde costi_52 » 02 Dec 2011, 20:58

Poate nu am fost destul de clar. Conform art. 248 alin. (4), pot fi încadraţi pe noile funcţii didactice doar cei care au obţinut licenţa înainte de intrarea în vigoare a legii (9 februarie 2011). Dumneavoastră susţineţi examenul de licenţă în 2012, deci, dacă nu se modifică legea, nu veţi putea fi încadrată pe noua funcţie didactică.
Dar, puteţi solicita recunoaşterea şi echivalarea competenţelor profesionale (OMECTS nr. 5484/2011), în vederea încadrării pe noua funcţie didactică. Aveţi 35 de credite pentru vechime, 30 de credite pentru gradele didactice, 30 de credite pentru cei doi ani de studiu finalizaţi, în total 95 de credite. Cu siguranţă, aţi desfăşurat (în ultimii 5 ani) şi alte activităţi cuprinse în grila pentru competenţele dobândite nonformal şi informal, din care să acumulaţi încă 5 credite. În acest fel, după susţinerea examenului de licenţă, veţi putea fi salarizată profesor S.
costi_52
 
Mesaje: 1437
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde dorelia » 02 Dec 2011, 21:11

Multumesc pentru promptitudine si precizie. Va felicit pentru exactitatea si puterea de decodificarea unor articole de lege.Sa auzim numai vesti bune!
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: echivalare competente profesor pentru invatamantul presc

Mesajde pasatcarmen » 02 Dec 2011, 23:32

Eu mai am o dilema. In metodologia de echivalare crie la subsol asa:1) Se calculează creditele acumulate pe parcursul a 5 ani anteriori datei depunerii dosarului. Asadar, cum luam in calcul? Anul scolar, sau anul calendaristic? Daca depunem in decembrie 2011, cum calculam? Dar daca depunem in ian 2012? Of...ca multa bataie de cap mai avem...Multumesc anticipat pentru raspuns. :?:
pasatcarmen
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Oct 2006, 16:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron