Daca vreti sa puneti pe cineva sa numere oua...

Provocari pentru toate varstele

Mesajde efodorean » 24 Mar 2005, 18:42

Pentru Vio,care nu stie bancul cu ardeleanul si melcul:

Cica,odata,candva,un moldovean,un oltean si un ardelean s-au prezentat la un concurs de strans melci...Dupa cateva ore olteanul s-a intors cu doi saci plini cu melci,moldoveanul cu o pungulita cu vreo 10 melci,si,ardeleanul cu mana goala.
Intrebat de ce nu a strans nici un melc,ardeleanul a raspuns,in stilu-i caracteristic:
- Eu...am vazut melcul...,...daaar...pana m-am gandit...pana m-am aplecaaat...pana sa-l ridiiic... melcul...TUSTI!!!

Orice asemanare cu realitatea este o simpla coincidenta!

Catia
efodorean

Mesajde stanuta_grigorica » 24 Mar 2005, 22:19

iace scrie:Toata stima pentru ardeleni! Dar vreau sa stiu si eu care e bancul asta cu melcul si cu ardeleanul... asa pe scurt, daca se poate.
Cat despre melcul nostru din problema, putem sa ii modificam traiectoria cu niste obstacole si sa ajunga in 20 de zile, daca asa vrea stanuta.

Asa ar trebui!!!!! :oops: M-am repezit ca.....moldovenii!!!!! :oops:
stanuta_grigorica

Mesajde raduma » 25 Mar 2005, 13:29

... si pana la urma, a ajuns sau nu melcul nostru pana sus? chiar vorbeam cu un amic in timp ce citeam problema si-i spuneam exact de "hatz-ul" pe care-l fac mai totzi cu 5 minus 4 metri pe zi! he! he! he!

pai daca in ultima zi ura cinci metri dintr-una...
raduma

Mesajde iace » 25 Mar 2005, 14:00

Nu stiu de ce am impresia ca va e lene sa puneti mana pe creion si hartie si sa rationati cum trebuie la problema asta... Pana la urma nu am vazut un raspuns clar nicaieri... Deci in cate zile ajunge afurisitul ala de melc sus?
iace

Mesajde marikaj » 25 Mar 2005, 14:10

a 16-a zi mai spre înserat :roll:
în 15 zile are un spor de 15 m, iar a 16 zi când urcĂŁ 5 metri, ajunge în vârf Âşi înnopteazĂŁ pe creasta zidului. :wink:
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
marikaj

Mesajde raduma » 25 Mar 2005, 14:11

ma stresezi...

in 10 zile!!! ... urca 10 metri... inca cinci zile pentru inca cinci metri si mai are de urcat inca cinci metri... intr-o zi...
raduma

Mesajde iace » 25 Mar 2005, 14:14

Asa este... se vede profa de matematica.... :wink: Chiar acum mi-am adus aminte ca am o carte cu concursul Cangurul, iar in cartea aia erau tot felul de probleme dragute... poate mai gasesc una. Sau poate mai gasiti si voi. Aia a larei mi-a mancat creierul.
iace

Mesajde marikaj » 25 Mar 2005, 14:19

eu stau pe testul mensa, si i-am trimis un PM pentru raduma , dar nu imi raspunde :twisted:
ce este 23 P de C in C U . cum se de-cripteazĂŁ :roll:
nu stiu nici eu raspunsul corect, dar pot s-o verific...
si mai am 5.

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
marikaj

Mesajde iace » 25 Mar 2005, 14:19

raduma nu e prof de mate... ceva de socio-umane??? ia spune-ne si noua care este specialitatea ta, te rog... ca tare iti place sa formulezi raspunsul ca pe o noua intrebare....
iace

Mesajde raduma » 25 Mar 2005, 14:35

va spun, dar nu ma dati afara?!
raduma

Mesajde iace » 25 Mar 2005, 14:39

Iar ai raspuns la intrebare printr-o intrebare.... :evil:
Cum sa te dam afara ?! noi tinem cu dintii de orice barbat apare pe aici... ca ne-am tot plictisit intre noi, doamnele...
iace

Mesajde raduma » 25 Mar 2005, 14:45

sar'na!

nu sunt si nici nu am fost, cu atat mai putin voi fi.. profesor.

sunt, am fost si cu multa certitudine ma voi juca si de-acum incolo de-a "trainerul", iar specialitatea casei, in afara de paine prajita si oua ochiuri, sunt sesiunile pentru dezvoltarea abilitatilor personale. plecam de la comunicare, limbaj-meta limbaj, management al timpului, creativitate, personal and shared vision.... si alte cuvinte din astea complicate..

da' nu ma dati afara, right?
raduma

Mesajde iace » 25 Mar 2005, 14:54

Nici o problema... sinceritatea este apreciata... chiar daca ridica semne de intrebare... eu, in paranoia mea, de exemplu, as putea sa te banuiesc ca ai mai avut si alte nume tot pe acest site... pe mine ma bantuie acel "elev", dar acela totusi cred ca era femeie... dar poate nici nu e poza ta cea din avatar, si poate da fapt esti "elevul" roman care vine in fiecare zi la scoala intr-o clasa mizerabila si plina de praf........Gata, am delirat prea mult. :shock:
iace

Mesajde marikaj » 25 Mar 2005, 15:03

atâta timp cât totuÂşi gĂŁseÂşti o legĂŁturĂŁ cu actul de învĂŁĂžare, Âşi te intereseazĂŁ ,vĂŁd, dezvoltarea creativitĂŁĂžii, înseamnĂŁ cĂŁ eÂşti de-al nostru. Întotdeauna un ochi (de fapt o pereche) de afarĂŁ vede lucrurile (de la distanÞã) Âşi poate exprima o pĂŁrere obiectivĂŁ decât cei din sistem.

marikaj

Mesajde raduma » 25 Mar 2005, 15:04

??????? cred ca schimbarea asta brusca te temperatura... :D

prima data am dat de voi (didactic.ro) la sugestia unui amic, prof de istorie. si asta cred ca se intampla saptamana trecuta. Discutia "in care m-am bagat" era cea cu "it's good to be No. one!", profesorul anului... si cum pentru a ma loga trebuia sa-mi aleg o scoala, am ales-o pe cea sin satul unde s-a nascut al meu drag tata.

baiatul ala fain din avatar sunt io! dar acu vreo 2-3 ani... de-atunci am mai fost la sala...

oricum, partea cu experienta pe care am scris-o intr-un mesaj anterior e pe bune. cu alte cuvinte ma experienta de "predare" atat la nivel de elevi, gimnaziu-liceu... pe subiecte legate de, tine-te bine, teatru!... cat si pentru studenti si ciar oameni mari. cu astia din urma a fost ceva mai greu, pentru ca aveau o varsta la care mentalitatea se lasa al naibii de greu alterata...

ma pricep, bine zic eu, chiar sa invat pe altii sa ... invetze la randul lor pe altii. (?) un fel de "formator al formatorilor".. s-a inteles ceva din tot ce-am scris aici?
raduma

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme de logica