concediu fara plata

Re: concediu fara plata

Mesajde sportiv » 28 Dec 2017, 22:05

Da! Doar în CCIC nu se intră!
sportiv
 
Mesaje: 2814
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: concediu fara plata

Mesajde monagorcea » 31 Dec 2017, 15:54

imi puteti spune unde gasesc baza legala pt aceasta?
monagorcea
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mai 2012, 20:41

Re: concediu fara plata

Mesajde costi_52 » 31 Dec 2017, 19:40

Art. 27
(1) Cadrele didactice titulare care, în perioada stabilirii şi soluţionării reducerilor de activitate, se încadrează în prevederile art. 255 alin. (1)-(6) din Legea nr. 1/2011 cu modificările şi completările ulterioare, nu sunt afectate de completarea normei didactice sau de restrângere de activitate, în situaţia în care la aceeaşi catedră sunt mai multe cadre didactice titulare, decât la solicitarea sau cu acordul persoanelor în cauză, exceptând situaţia prevăzută la art. 19 alin. (2) lit. d).
(2) De prevederile alin. (1) nu beneficiază personalul de conducere, îndrumare şi control numit în funcţie, prin delegare de atribuţii sau detaşare în interesul învăţământului, până la organizarea concursului.
(3) În situaţia în care într-o unitate de învăţământ, la o anumită specialitate, reducerea de activitate vizează numai două cadre didactice titulare, dintre care una se încadrează în prevederile art. 255 alin. (1)-(6) din Legea nr. 1/2011 cu modificările şi completările ulterioare şi care nu şi-a dat acordul în vederea participării la evaluare, celălalt cadru didactic poate rămâne, la cerere, detaşat în interesul învăţământului pe catedra rezervată a cadrului didactic care beneficiază prevederile art. 255 alin. (1)-(6) din Legea nr. 1/2011 cu modificările şi completările ulterioare, urmând ca evaluarea obiectivă să se realizeze la revenirea cadrului didactic pe postul didactic/catedra rezervat(ă).
costi_52
 
Mesaje: 1428
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: concediu fara plata

Mesajde monagorcea » 03 Ian 2018, 16:56

Multumesc mult!
monagorcea
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mai 2012, 20:41

Re: concediu fara plata

Mesajde monagorcea » 03 Ian 2018, 17:37

sunt din legea educatiei?
monagorcea
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mai 2012, 20:41

Re: concediu fara plata

Mesajde costi_52 » 03 Ian 2018, 18:56

Din Metodologia-cadru privind mobilitatea personalului didactic de predare din învățământul preuniversitar în anul școlar 2018-2019, aprobată prin OMEN nr. 5485/2017.
costi_52
 
Mesaje: 1428
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: concediu fara plata

Mesajde monagorcea » 04 Ian 2018, 15:28

Multumesc mult!!!
monagorcea
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mai 2012, 20:41

Re: concediu fara plata

Mesajde cosminrazvan » 11 Feb 2018, 09:39

Buna ziua! Am si eu o nelamurire. Sunt educatoare titulara si am fost internata in spital o saptamana. La externare am primit concediu medical inca 7 zile. Am anuntat directorul si mi-a spus sa iau legatura cu colega pentru suplinire. Mentionez ca in 23 de ani de activitate nu am avut nicio zi de concediu medical, de aceea nu stiu care este procedura. Va rog sa ma lamuriti daca eu trebuie sa imi asigur suplinirea si cum se face plata in acest caz. Va multumesc anticipat!
cosminrazvan
 
Mesaje: 37
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: concediu fara plata

Mesajde sportiv » 11 Feb 2018, 19:29

cosminrazvan scrie:Buna ziua! Am si eu o nelamurire. Sunt educatoare titulara si am fost internata in spital o saptamana. La externare am primit concediu medical inca 7 zile. Am anuntat directorul si mi-a spus sa iau legatura cu colega pentru suplinire. Mentionez ca in 23 de ani de activitate nu am avut nicio zi de concediu medical, de aceea nu stiu care este procedura. Va rog sa ma lamuriti daca eu trebuie sa imi asigur suplinirea si cum se face plata in acest caz. Va multumesc anticipat!

De regulă, așa se procedează, se caută înlocuitor. Poate o colegă pensionară. P.S Și eu am CM 5 zile, săpt viitoare, dar intră la clasă colegii învățători în ferestrele de religie, ed fizică, engleză, cu acordul dir.
sportiv
 
Mesaje: 2814
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: concediu fara plata

Mesajde cosminrazvan » 12 Feb 2018, 19:54

Multumesc mult pentru raspuns! Eu am suplinit o colega internata in spital, dar d-na director m-a anuntat nicidecum colega bolnava. Iar daca ma suplineste o pensionara cine o plateste? Eu, care oricum am salariul mai mic datorita concediului medical?
cosminrazvan
 
Mesaje: 37
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: concediu fara plata

Mesajde sportiv » 12 Feb 2018, 21:05

cosminrazvan scrie:Multumesc mult pentru raspuns! Eu am suplinit o colega internata in spital, dar d-na director m-a anuntat nicidecum colega bolnava. Iar daca ma suplineste o pensionara cine o plateste? Eu, care oricum am salariul mai mic datorita concediului medical?

Dacă vă suplinește CM o pensionară o plătește unitatea școlară la plata cu ora!
sportiv
 
Mesaje: 2814
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: concediu fara plata

Mesajde costi_52 » 12 Feb 2018, 21:56

cosminrazvan scrie:Buna ziua! Am si eu o nelamurire. Sunt educatoare titulara si am fost internata in spital o saptamana. La externare am primit concediu medical inca 7 zile. Am anuntat directorul si mi-a spus sa iau legatura cu colega pentru suplinire. Mentionez ca in 23 de ani de activitate nu am avut nicio zi de concediu medical, de aceea nu stiu care este procedura. Va rog sa ma lamuriti daca eu trebuie sa imi asigur suplinirea si cum se face plata in acest caz. Va multumesc anticipat!

Nu. Este treaba directorului să asigure suplinirea unui cadru didactic aflat în concediu medical.
costi_52
 
Mesaje: 1428
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: concediu fara plata

Mesajde cosminrazvan » 18 Feb 2018, 21:25

Multumesc mult pentru raspuns!
Va rog sa imi spuneti daca eu trebuie sa platesc colega de la grupa mare, care m-a suplinit (a lucrat cu ambele grupe)?
cosminrazvan
 
Mesaje: 37
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: concediu fara plata

Mesajde costi_52 » 18 Feb 2018, 22:53

Cum să o plătiți dumneavoastră? Sunteți angajator?
costi_52
 
Mesaje: 1428
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: concediu fara plata

Mesajde cosminrazvan » 19 Feb 2018, 00:25

Normal ca nu. Dar avand in vedere ca eu a trebuit sa vorbesc cu colega sa ma suplineasca.
cosminrazvan
 
Mesaje: 37
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Anterior

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron