concediu de odihna

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

concediu de odihna

Mesajde sanda001 » 19 Feb 2017, 22:00

Pensionara, lucrez la o gradinita de stat si sunt platita cu ora. Intrebare: voi avea concediu de odihna ? Mentionez ca, activitatea ,conform deciziei, se incheie pe 16/06 /2017.

De ce e discriminare intre sistemul privat si cel de stat? Am lucrat in sistemul privat si am avut concediu de odihna.
Multumesc!
sanda001
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Feb 2007, 13:26

Re: concediu de odihna

Mesajde sportiv » 19 Feb 2017, 22:56

sanda001 scrie:Pensionara, lucrez la o gradinita de stat si sunt platita cu ora. Intrebare: voi avea concediu de odihna ? Mentionez ca, activitatea ,conform deciziei, se incheie pe 16/06 /2017.

De ce e discriminare intre sistemul privat si cel de stat? Am lucrat in sistemul privat si am avut concediu de odihna.
Multumesc!

Nu este nicio discriminare - primiți și la stat CO! :roll:

Potrivit art. 254 alin. 19 și art. 296 alin. 1 din Legea nr. 1/2011, posturile rămase neocupate prin concurs sau eliberate în timpul anului școlar/universitar sunt acoperite prin plata cu ora, activitate pentru care se încheie contracte individuale de muncă pe perioadă determinată.
Personalul didactic pensionat care are contracte individuale de muncă încheiate conform celor prezentate mai sus beneficiază de concediu de odihnă.
La stabilirea drepturilor de concediu de odihnă se iau în considerare următoarele:
prevederile art. 10 și art. 12 de la Capitolul I din Anexa nr. 5 la Legea nr. 63/2011;
prevederile art. 2 din NORMELE METODOLOGICE privind efectuarea

concediului de odihnă al personalului didactic din învățământ aprobate prin Ordinul MECTS nr. 5.559/2011 publicat în MO nr. 723/13.10.2011;
numărul de zile de concediu de odihnă pentru personalul didactic pensionat încadrat, în sistemul plata cu ora, cu contract de muncă pe perioadă determinată, se va stabili proporțional cu timpul efectiv lucrat

astfel 62 zile concediu : 12 luni = 5 zile de concediu pentru fiecare lună x numărul de luni efectiv lucrate;
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 2900
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: concediu de odihna

Mesajde sanda001 » 20 Feb 2017, 20:56

Multumesc mult ! o seara buna!
sanda001
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Feb 2007, 13:26


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron