Beneficiere voucher

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Beneficiere voucher

Mesajde lalilucas » 13 Ian 2018, 21:49

Buna seara! As dori sa aflu daca pot beneficia de vouchere de vacanta fiind in concediu de crestere copil din luna octombrie 2016. Va multumesc!
lalilucas
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Iun 2013, 20:23

Re: Beneficiere voucher

Mesajde aliramona » 22 Iun 2018, 16:07

Fiind în concediu de creștere copil din 1ianuarie 2018 ce as putea să fac pentru a primi vouchere de vacanță , dacă școala unde sunt titulară refuză să facă demersurile necesare?
aliramona
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Sep 2013, 21:18

Re: Beneficiere voucher

Mesajde sportiv » 22 Iun 2018, 21:01

Faceți cerere (mai aveți până pe 25 iunie ( sau 29, la 30 de zile de la apariția în MO a ordinului
"ORDIN
privind stabilirea modalitatii de acordare a voucherelor de vacanta
pentru unitatile/institutiile de invatamant de stat, Ministerul
Educatiei Nationale si alte unitati/institutii din
subordinea/coordonarea acestuia"
2. Articolul 1 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 1. - (1) Prezentul ordin stabileste modalitatea de acordare a voucherelor de vacanta, in anul 2018, in unitatile/ institutiile de invatamant de stat, Ministerul Educatiei Nationale si alte unitati/institutii din subordinea/coordonarea acestuia, denumite in continuare unitati/institutii.
(2) Pentru perioada 1 iulie 2017-30 noiembrie 2018 se acorda vouchere de vacanta, in cuantum de 1.450 lei/salariat, in limita sumelor prevazute in buget alocate cu aceasta destinatie, indiferent de durata contractului individual de munca/raportului de serviciu si/sau timpul de munca.
(3) Beneficiaza de acordarea voucherelor de vacanta personalul incadrat in unitati/institutii care a desfasurat activitate in intervalul 1 iulie 2017-30 noiembrie 2018, indiferent de durata acesteia, inclusiv personalul pensionat/detasat sau aflat in situatiile prevazute la art. 145 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
(4) In cazul salariatului al carui contract individual de munca/raport de serviciu, la data acordarii voucherelor de vacanta, este suspendat sau a incetat, acesta poate beneficia de vouchere de vacanta numai daca in termen de maximum 30 de zile de la intrarea in vigoare a prezentului ordin depune la unitate/institutie o cerere in acest sens, precum si dovada achitarii impozitului aferent prin virament bancar in contul unitatii/institutiei.“
)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 2869
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator