winners ..

Mesajde dana_t » 10 Noi 2006, 21:57

Stimata doamna,

De la inceput vreau sa va spun ca ma situez pe o pozitie de centru....
Adica sunt de acord cu toti colegii mei, care stiu ca sunt bune concursurile, in general, INSA in particular pot sa va spun ca acest consurs (Winners) este o mare porcarie!

Si eu am participat cu elevii mei (intr-adevar, parintii depun un efort financiar, mai ales daca se inscriu la cate 3-4 discipline), dar am avut surpriza ca acelasi elev sa obtina si 30 si 100 de puncte!Si nu doar unul, ca sa spun ca a fost un accident, ci mai multi au avut rezultate afisate de doua ori si diferite.

De aceea NU va recomand sa o mai inscrieti fetita la acest concurs, insa va recomand cu caldura concursul Cangurul, care este foarte serios.
In aceasta perioada in scoala mea se fac inscrieri la peste 4 concursuri simultan. Dragi colegi, ce sa mai creada parintii din toate astea? De aceea mai intai noi trebuie sa fim selectivi.
Si, pentru ca va intereseaza subiectele, dati-mi adresa si va trimit eu o revista de anul trecut. Cu 2 lei, ca atat face si la propriu si la figurat....

Dana

P.S. Nici la mine nu se deschide site-ul.
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde emil » 11 Noi 2006, 18:19

Va rog sa nu va abateti de la topic si raspundeti utilizatorului maya_s, care pune niste probleme reale.
Exista o isterie a asaziselor concursuri care nu au in principal dezvoltarea unor abilitati sau cunostinte sau indemanari practice la elevi ci, mai mult se doresc urmatoarele:
1. castiguri pentru firme
2. castiguri pentru persoane sau mici grupuri favorizate
3. "hartii" de recunoastere pentru cadre didactice, bune de pus la dosar
4. si altele...

Observati ca elevul nu este prioritatea nr.1 , avandu-se in vedere modul pompieristic de organizar, standardizarea si sablonizarea intrebarilor...etc


este opinia mea , bazata totusi pe ceva observatii si experienta!!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

winners

Mesajde adimatu » 12 Noi 2006, 00:52

Sunt total de acord cu Emil.
Ma deranjeaza excesul de concursuri organizate pe banii parintilor care trebuie sa mai intretina si scoala romaneasca, asa cum ma deranjeaza abundenta de caiete speciale, ghiduri si tot ce se tipareste cu scopul de a sparge buzunarele parintilor.
Ca sa fiu sincer nici experienta pe care am avut-o la Poiana Pinului, tabara Canguru, nu ma lasa sa-mi schimb parerea despre acest tip de concursuri.
Nu vi se pare dragi colegi ca am ajuns sa nu-i mai determinam pe copii sa invete de dragul de a cunoaste ci numai pentru a avea un premiu? Nu seamana a dresaj?
Am pierdut cu totii bucuria de a descoperi, de a afla?
Incercati sa accesati paginile diferitelor asociatii care organizeaza concursuri pentru elevi si cititi si statutul lor de functionare, dar cu multa atentie. Veti observa lucruri curioase, exprimari echivoce, subterfugii care te pun pe ganduri (am fost foarte atent la exprimare pentru ca nu vreau sa fiu atacat).
Stiu o scoala in Timisoara in care anul trecut au avut loc 9 concursuri. Unul singur a fost organizat de catre ISJ in colaborare cu invatatorii din Timis (TMMate junior) si acesta a fost fara bani, restul...
Nu ma deranjeaza competitia daca aceasta pune competitorii la start in regim de egaliate. Ce fac cu elevul bun care la pauza de gustare abia asteapta mult hulitul corn cu lapte pentru ca s-ar putea ca pana seara sa nu mai manance nimic? De unde sa mai scoata si el bani?
Daca organizatiile si fundatiile acestea au resurse, de ce nu organizeaza gratis concursurile?
Le oferim ocazia sa sponzorizeze si le facem publicitate cu draga inima numai sa spuna :D

Adrian Matu-Rancu,
Timisoara
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde emil » 12 Noi 2006, 17:44

Adi este un om constiincios cu multi ani de experienta didactica.
Stie mai bine ca mine ce afacere au devenit aceste concursuri, din care "binevoitorii" castiga sute de mii de EUR pe baza naivitatii dar si ...comoditatii noastre! Eu recomand colegilor sa nu-i mai chinuie pe elevi si pe parinti cu astfel de lucruri care au mai mult scopuri personale decat pedagogice... Si ca sa va convingeti, cititi aici:
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic. ... 0807#50807

Nu mai am alte comentarii...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

concursuri

Mesajde nada » 12 Noi 2006, 18:59

Si eu sunt de acord cu faptul ca aceste concursuri nu sunt altceva decât bani aruncati (bani ai parintilor), posibilitatea pentru unii dascali de a aduna niste hartii ca sa "dea bine la CV", iar pentru copii aproape nimic sau poate doar o mare dezamagire ca în loc de promisele premii constând în telefoane mobile, camere foto... primesc doar un pix şi o diploma. :cry: . Parinţii ar putea fi sfatuiţi ca banii respectivi sa-i foloseasca pentru cumpararea unei carţi sau a unei enciclopedii ilustrate din care copiii ar avea mai multe de învăţat.
Dragi părinti, mergeţi în librarii şi cumpăraţi-le copiilor dumneavoastră carţi.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde invatator » 13 Noi 2006, 19:59

"Adi este un om constiincios cu multi ani de experienta didactica".

Felicitari, Adi, esti in gratii!

...noi, restul, avem dreptul la opinie?

La punctul 4, dl. Onea, pot trece pregatirea suplimentara a elevilor?
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde aniova30 » 13 Noi 2006, 22:25

Nu este nevoie cata vreme , pentru a o pune in valoare nu apelezi la " schimb de mame"!
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

winers

Mesajde lucian_t » 20 Noi 2006, 12:38

nu am urmarit discutia pe forum pina acum. Stiti dce ce nu merge situl WWW.minuni.intelidei.com ?
lucian_t
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Noi 2006, 12:26

Mesajde maya_s » 20 Noi 2006, 14:01

Am incercat si de la serviciu si de acasa si nu s-a deschis, in schimb doamna Elena Carunta spune ca dansa il poate accesa.
maya_s
 
Mesaje: 19
Membru din: 07 Noi 2006, 18:14

Mesajde octa31 » 20 Noi 2006, 16:51

Site-ul nou este www.minunilewinners.net Eu pot sa intru mereu pe el, sper sa va foloseasca
octa31
 
Mesaje: 27
Membru din: 01 Oct 2005, 10:43

Mesajde maya_s » 20 Noi 2006, 18:03

Asa DA ! Gata, asta se deschide !
Multumim !
maya_s
 
Mesaje: 19
Membru din: 07 Noi 2006, 18:14

winners

Mesajde anahodoroaba » 21 Noi 2006, 22:21

Primul lucru pe care-l face un dascal e sa fie amabil cu cei din jur, sa ofere explicatii daca i se cer, sa-si puna sufletul pe tava, cum se spune. Pacat ca nu toti cei care provoaca dialogul chiar au nevoie de relatii, de explicatii, ci, doar intind nada denigrarii. Chiar sunt interesata de orice concurs. Asta nu inseamna ca particip la toate. Si totusi regret ca am parcurs aceste subiecte. Ati incercat, dragi colegi, sa fiti amabili,dar...s-a meritat?
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Mesajde invatator » 22 Noi 2006, 20:08

Nu mai pun in balanta daca raspunsul/ implicarea mea a meritat ( vad ca se judeca intens orice raspuns!);ajuta, bine, nu, la fel!
Daca MERITA?..............
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde maya_s » 23 Noi 2006, 14:31

"Pacat ca nu toti cei care provoaca dialogul chiar au nevoie de relatii, de explicatii, ci, doar intind nada denigrarii."(anahodoroaba)
Cine a fost "denigrat", stimata doamna ? unde dai si unde crapa ? de unde ati dedus acest lucru ???? ati citit replicile pe diagonala ?
"Primul lucru pe care-l face un dascal e sa fie amabil cu cei din jur, sa ofere explicatii daca i se cer, sa-si puna sufletul pe tava, cum se spune."
1. La modul cum puneti problema, chiar nu cred ca faceti parte din categoria celor care-si "pun sufletul pe tava" si cu atat mai putin sa-i reprezentati ...
2. Nu va obliga NIMENI doamna sa faceti acest lucru !! mai ales atunci cand nu sunteti sigura ca se MERITA, stati deoparte doamna, e mai bine pentru dvs. si mai ales pentru cei din jur !
..."un dascal sa fie amabil cu cei din jur,... sa-si puna sufletul pe tava ..." fiti putin mai modesta, nu contesta nimeni ca o parte din dascali chiar asa si sunt, dar .. sa nu generalizam ! nici preotii, la care mergem sa ne spovedim nu sunt toti la fel ...
P.S. Nu stiu de ce ati scris mesajul, oricum nu avea nici o legatura cu topicul, dar lasati impresia caaaa ... nu stiu, mi-as dori sa ma insel, vom trai si vom vedea) ... nu stiu cine "intinde nada denigrarii" ...
Cu stima ,
maya_s
 
Mesaje: 19
Membru din: 07 Noi 2006, 18:14

Mesajde invatator » 23 Noi 2006, 22:03

maya-s
daca ai cunoaste-o pe doaman ana h. ai sti ca nu e deloc potrivit sa scrii ce ai scris; pentru aceasta doamna- ca si pentru multi dintre noi- e foarte important sa fii politicos, amabil, atat in replici, dar mai ales in comportare; si daca merita... poate intrebarea era pt. participarea la concurs, poate!
-of topic suntem toti cand dam replici taioase! inclusiv eu, acum.
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori