VIZUALIZARE DOCUMENTE ÎNAINTE DE DESCĂRCARE

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

VIZUALIZARE DOCUMENTE ÎNAINTE DE DESCĂRCARE

Mesajde pucheadorel » 28 Dec 2010, 17:02

Am o problemă și în același timp o întrebare pentru dumneavoastră. Când am nevoie de un document (word, ppt, pdf etc.) de pe didactic.ro trebuie ca mai întâi să-l descarc și abia apoi pot să-l vizualizez. De cele mai multe ori constat că, de fapt, nu este documentul care-mi trebuie și descarc altul și tot așa. Astfel, îmi ia foarte mult timp până găsesc documentul adecvat. Cum se poate să vizualizez documente înainte de a le descărca?
Vă mulțumesc!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: VIZUALIZARE DOCUMENTE ÎNAINTE DE DESCĂRCARE

Mesajde valimatiuta » 30 Dec 2010, 12:22

Foarte buna intrebarea :!:
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: VIZUALIZARE DOCUMENTE ÎNAINTE DE DESCĂRCARE

Mesajde emil » 30 Dec 2010, 22:56

pucheadorel scrie:Am o problemă și în același timp o întrebare pentru dumneavoastră. Când am nevoie de un document (word, ppt, pdf etc.) de pe didactic.ro trebuie ca mai întâi să-l descarc și abia apoi pot să-l vizualizez. De cele mai multe ori constat că, de fapt, nu este documentul care-mi trebuie și descarc altul și tot așa. Astfel, îmi ia foarte mult timp până găsesc documentul adecvat. Cum se poate să vizualizez documente înainte de a le descărca?
Vă mulțumesc!

Orice vizualizare pe internet sau local inseamna o descarcare a documentului, fie ca observati sau nu acest lucru. Prin urmare, intrebarea nu este prea fericita. Trebuie sa descarcati orice document pe care il gasiti pe didactic sau oriunde in alta parte, daca ele nu sunt chiar in format web si sunt vizibile direct. Chiar daca sunteti intrebat daca il salvati sau vreti sa il deschideti direct, in orice situatie documentul este descarcat pe calculatorul dvs. fie printr=o salvare explicita fie prin salvare intr-un folder/fisier temporar.
Ceea ce trebuie sa stiti este si faptul ca absolut tot ceea ce dvs. "vedeti pe internet" se afla temporar(salvat) pe calculatorul dvs.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: VIZUALIZARE DOCUMENTE ÎNAINTE DE DESCĂRCARE

Mesajde pucheadorel » 30 Dec 2010, 23:03

Domnule Onea,
Vă mulțumesc pentru răspuns. Totuși, vă rog să-mi permiteți să îmi mai exprim o nedumerire: cum se face că am văzut tot pe didactic.ro unele documente care, deși nu fuseseră descărcate niciodată, erau notate (votate)?
Vă mulțumesc!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: VIZUALIZARE DOCUMENTE ÎNAINTE DE DESCĂRCARE

Mesajde emil » 30 Dec 2010, 23:26

pucheadorel scrie:Domnule Onea,
Vă mulțumesc pentru răspuns. Totuși, vă rog să-mi permiteți să îmi mai exprim o nedumerire: cum se face că am văzut tot pe didactic.ro unele documente care, deși nu fuseseră descărcate niciodată, erau notate (votate)?
Vă mulțumesc!


Observatia dvs. este foarte corecta. Se dau note fara niciun fel de motivare, de cele mai multe ori "la schimb" sau din dorinta de epatare... Am comentat de multe ori aceasta problema, am intervenit cu observatii, unele nu favorabile...starnind mania unor oameni pe care eu ii consider superficiali... De aceea insist sa faceti opinie in a aduce comentarii si note obiective fiecarui material, evident, dupa ce a fost vazut. Notati continutul, aspectul estetic, valoarea educativa, originalitatea.Nu notati numai fluturasii si literele frumos colorate sau pozele culese de pe internet... De altfel, as fi dorit sa avem mai multe criterii de notare, exprimate prin 3-4 note date obiectiv. Didactic.ro nu este un portal festiv ci unul lucrativ, din care trebuie sa invatam! Cu acest scop l-am construit si a mers foarte bine. Intentia de viitor era sa il facem chiar colaborativ asa cumn sunt trendurile in educatia online moderna, dar nu s-a putut...
In orice caz, eu va doresc sa fiti activi, combativi si cat mai comunicativi in lucrul pe didactic.ro

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: VIZUALIZARE DOCUMENTE ÎNAINTE DE DESCĂRCARE

Mesajde pucheadorel » 31 Dec 2010, 12:03

Domnule Emil Onea,
Răspunsul dumneavoastră este unul corect și obiectiv. Vă mulțumesc! :D
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: VIZUALIZARE DOCUMENTE ÎNAINTE DE DESCĂRCARE

Mesajde viocro » 01 Ian 2011, 00:29

Festiv sau nu, eu vă doresc multă sănătate şi să ne fiţi în continuare administrator sever şi susţinător de încredere în existrenţa site-ului ca şi până acum! La mulţi ani cu lumină şi bucurii multe!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: VIZUALIZARE DOCUMENTE ÎNAINTE DE DESCĂRCARE

Mesajde maria_cseh » 02 Ian 2011, 14:02

Doresc să fac şi eu o observaţie. Aici, ma refer la pagina mea. Să zicem că am un material postat şi am primit 6 voturi. Ieri imi arată că am 6, azi 2 în altă zi 3 şi tot aşa. A doua problemă este publicitatea, efectiv suntem bombardaţi de ele.Uneori nu pot vizualiza nimic deoarece imi apare pe pagină tot felul de reclame care mă împiedică să caut ceva, cu toate că dau click pe fereastra de închidere. Tind să cred că vechiul DIDACTIC era mult mai sigur.
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron