premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde lvero2004 » 13 Mai 2010, 16:30

Cum realizati acest moment deosebit pentru bobocei? Le dati premii sau doar diplome celor mai buni? Le ma oferiti coronite ?
lvero2004
 
Mesaje: 69
Membru din: 23 Mar 2005, 23:56

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde vera2008 » 13 Mai 2010, 18:20

La sfarsitul Serbarii Abecedarului am inmanat fiecarui copil o diploma de absolvire.Nu a fost ideea mea.Am preluat-o si eu de pe didactic si ii multumesc colegei care a postat-o pe didactic( o rog sa ma scuze ca nu-i mai stiu numele,au trecut 3 ani de atunci).Succes!
Fişiere ataşate
Diploma absolbire cl.I.doc
(31 KiB) Descărcat de 1720 ori
vera2008
 
Mesaje: 750
Membru din: 03 Ian 2008, 22:55

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde nata30 » 13 Mai 2010, 18:38

Eu le voi da boboceilor diplome de absolvire a clasei intai, carti si medalii.
nata30
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Feb 2007, 17:39

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde lumiandrei_2005 » 15 Mai 2010, 06:30

La fel procedez si eu: diplome de absolvire si cate o carte ,coronite la toti.Celor cu merite deosebite,diplome speciale si carti
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde sportiv » 15 Mai 2010, 21:27

Nu pot sa cred ca, dupa mai bine de 10 ani, cineva care lucreaza in invatamantul primar intreaba daca se mai dau ,,premii"! (Ar trebui,de fapt, sa nu ma mir!Sunt intre noi,invatatorii, fel de fel de oportunisti,asta ca sa nu le spun altfel! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde sportiv » 15 Mai 2010, 21:35

Scuze!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde valimatiuta » 16 Mai 2010, 07:30

Aprob, sportiv!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde lvero2004 » 26 Mai 2010, 15:27

Stiu si eu ce prevede legislatia si asa procedam pana acum 2 ani( am fost in concediu de crestere copil) , adica diplome pe discipline pt cei care s-au evidentiat. Anul acesta am revenit la catedra, iar la noi in scoala colegele mele dau premiul I, Ii si III, iar eu nu stiu acum in ce mod sa procedez, de aceea v-am intrebat, pt a primi un sfat. Stiu cum e corect, dar voi face nota discordanta cu premiile pe care celelalte colege le acorda, iar parintii deja vin cu intrebari.
lvero2004
 
Mesaje: 69
Membru din: 23 Mar 2005, 23:56

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde carmencreanga » 26 Mai 2010, 19:43

lvero2004 scrie:Stiu si eu ce prevede legislatia si asa procedam pana acum 2 ani( am fost in concediu de crestere copil) , adica diplome pe discipline pt cei care s-au evidentiat. Anul acesta am revenit la catedra, iar la noi in scoala colegele mele dau premiul I, Ii si III, iar eu nu stiu acum in ce mod sa procedez, de aceea v-am intrebat, pt a primi un sfat. Stiu cum e corect, dar voi face nota discordanta cu premiile pe care celelalte colege le acorda, iar parintii deja vin cu intrebari.



Sustin afirmatia de mai sus, deoarece in multe scoli se mai procedeaza astfel.........cu asta sunt obisnuiti parintii........iar de iesi in decor (cum s ar crede) trebuie sa ai solide argumente, care de multe ori nu sunt intelese.
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde sportiv » 26 Mai 2010, 21:51

LASATI ODATA ,,SA MOARA CAPRA VECINULUI'' stimati colegi invatatori!Altfel spus EDUCATI-VA PARINTII LA CLASA!Mi se pare o inclcare al egii pe care dv o acceptati (de dragul nu stiu carei situatii si sunteti pe aceeasi pozitie cu guvernul care da o lege si singur n-o respecta!(Inca nu hotarasc parintii -o sa vedeti atunci care-i situatia!)
De ce credeti ca faceti nota discordanta fata de colegi?Strecurati-le in cancelarie metodologia si faceti-va ca nu o cunoasteti si ca vreti s-o aprofundati! :D
Numai bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde lvero2004 » 27 Mai 2010, 14:28

Am avut discutii pe tema asta cu celelalte colege, iar replica a fost ca fiecare sa faca la clasa cum crede de cuviinta, insa din 8 colege 7 acorda premiile I, II ,III. Fara comentarii...
lvero2004
 
Mesaje: 69
Membru din: 23 Mar 2005, 23:56

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde sportiv » 27 Mai 2010, 16:44

Si cum fac ,,mediile''? :D (departajarea).Si mai grav, domnul ,,derector",cum le semneaza diplomele?
P.S. Nu asa ,,crestem in fata parintilor!Asa ne trebuie,daca acceptam tot felul de neaveniti si....si.....si....
Seara buna!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde valimatiuta » 27 Mai 2010, 23:15

Să te tot miri și nu-ți ajunge, de ce se mai vede în ograda dăscălimii: dar nu faci tu cum vrei, ci cum se cere! dascăleeee!!!
Cum se poate după atâta vreme să nu fi intrat în ”noutate”, nimeni din acea zonă?!!!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde dianazavodeanu » 28 Mai 2010, 20:48

De unde a aparut oare moda de a premia copiii in clasa,dupa ce are loc ,,serbarea abecedarului,,?Ca un argument contra premierii copiilor in acel cadru festiv cum este frumos si emotionant -soarele,bietul soare!Ce parere aveti?Este bine ,nu este bine?Sa nu mai chemi copiii in ziua in care se acorda premiile tuturor elevilor din scoala sa le oferi acestora premiile in sala de clasa?La clasa fiului meu s-au cumparat coronite si carti pt toti copiii ..Spuneti-mi cum e bine! :cry:
dianazavodeanu
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Mai 2010, 20:16

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde sportiv » 28 Mai 2010, 21:11

Pentru dianazavodeanu!
Nu a aparut nicio moda de a ,,premia"copiii in clase!Din momentul evaluarii prin calificative, la clasele I-IV , s-a legiferat acordarea de diplome pentru aprecierea diverselor rezultate ale copiilor!Atata tot! Unii colegi ai mei,invatatori,nu prea au respectat legea , nu stiu din ce cauze si de aceea confuzia!Despre coronite nici pomeneala!
P.S. Cititi topicul in intregime!Nu facem ierarhii intre copii!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori