GRADUL II inscriere

GRADUL II inscriere

Mesajde mariana88 » 03 Oct 2010, 15:45

Buna ziua.
De ceva timp aud diferite versiuni referitoare la procedura de inscriere la gradul II.Sunt educatoare din anul 2007, iar in august 2009 am dat examenul de definitivat.Din cate stiu eu, anul acesta trebuie sa fac o cerere pentru efectuarea unei preinspectii, urmand ca anul viitor sa fac cererea de inscriere la gradul II.Unor colege care sunt in aceeasi situatie li s-au dat alte variante de raspuns: ba ca trebuiau sa aiba deja preinspectia facuta, ba ca anul viitor trebuie sa faca cerere pentru preinspectie.Nu mai stiu unde sa intreb pentru a primi un raspuns sigur. Care este procedura de inscriere la gradul didactic II? Va multumesc anticipat.
mariana88
 
Mesaje: 60
Membru din: 23 Noi 2007, 23:44

Re: GRADUL II inscriere

Mesajde rofi3 » 03 Oct 2010, 16:05

Mai gasiti informatii si in acest topic: viewtopic.php?f=87&t=16361
Daca cititi din metodologie :

Art. 46 – (1) Pentru înscrierea si participarea la probele examenului de acordare a
gradului didactic II, candidaŃilor trebuie să li se efectueze cel puŃin două inspecŃii scolare
curente prevăzute la art. 35 alin.(2) lit. a) din Legea 128/1997 privind Statutul personalului
didactic, cu modificările si completările ulterioare, programate după cum urmează:
a) prima dintre cele două inspecŃii curente se va programa, la solicitarea cadrelor
didactice, înainte de înscrierea pentru susŃinerea gradului didactic II.
b) a doua inspecŃie curentă se va programa în intervalul de la înscriere până la susŃinerea
inspecŃiei speciale.
(2) Cadrele didactice care îndeplinesc condiŃiile legale si doresc să se înscrie la examenul
pentru acordarea gradului didactic II vor solicita efectuarea primei inspecŃii curente, printr-o
cerere tip, în perioada 1-31 octombrie a anului premergător depunerii dosarului de înscriere.
Conducerile unităŃilor de învăŃământ vor înainta cererile către inspectoratul scolar judeŃean/al
municipiului Bucuresti, unde vor fi înregistrate oficial si supuse validării consiliului de
administraŃie.


Daca citi articolul 47 veti vedea ca va trebuie la dosar :
j) copia procesului verbal al inspecŃiei curente efectuate înainte de înscriere, certificată
pentru conformitate cu originalul de către conducerea scolii.


Va atasez si metodologia :
Fişiere ataşate
metodologie grade didactice 2009-2011.pdf
metodologie grade didactice
(558.51 KiB) Descărcat de 239 ori
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: GRADUL II inscriere

Mesajde iri » 13 Oct 2010, 18:28

In anul urmator scolar dupa obtinerea definitivatului se inscrie cu cerere pt gradul II si se face inspectia curenta 1.In cel de-al doilea an se depune dosarul si se face inspectia curenta 2, iar in al treilea an se face inspectia speciala si se sustine examenul de grad.Tb sa treaca 4 ani de la obtinerea definitivatului pana la examenul de grad.
Avatar utilizator
iri
 
Mesaje: 236
Membru din: 02 Sep 2005, 10:21
Localitate: Roman

Re: GRADUL II inscriere

Mesajde pucheadorel » 14 Oct 2010, 22:32

E bine de știut, căci și eu am luat definitivatul anul ăsta.
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: GRADUL II inscriere

Mesajde iri » 16 Oct 2010, 09:09

Tb sa mai astepti un an atunci.Poate nu m-am exprimat prea bine mai sus.
Avatar utilizator
iri
 
Mesaje: 236
Membru din: 02 Sep 2005, 10:21
Localitate: Roman

Re: GRADUL II inscriere

Mesajde pucheadorel » 16 Oct 2010, 10:08

Ba da, v-ați exprimat destul de clar. Am înțeles că la anul în toamnă pot depune cererea de preinspecție, nu? Mulțumesc!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești


Înapoi la Grade didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori