hotarare judecatoreasca

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

hotarare judecatoreasca

Mesajde dansi » 21 Iul 2017, 08:21

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in urmatoarea situatie:

Mama mea a primit in 2008 distinctia "Gh.Lazar" insa banii aferenti premiului nu i-a primit. In urma unui proces care a durat cativa ani, instanta a hotarat(definitiv si irevocabil) plata sumei aferente acestei distinctii. Hotararea judecatoreasca a primit-o in toamna anului trecut. De la scoala, la inceputul anului, i s-a spus ca nu sunt bani pentru asa ceva. Acelasi lucru mi s-a spus si mie acum vreo 2 saptamani. De 6 luni mama este in concediu medical, iar din septembrie va intra la pensie la limita de varsta. Banii respectivi ar acoperi in parte tratamentul necesar, macar o perioada.
CE TREBUIE SA FACA PENTRU A PRIMI PREMIUL RESPECTIV?
Mama se deplaseaza greu, iar eu nu sunt in aceeasi localitate, de aceea trebuie sa stiu pentru ca atunci cand pot sa merg la dansa, sa stiu ce trebuie sa fac pentru a rezolva aceasta problema.

Daca vreodata va primi acesti bani (din care ,probabil, vor fi retinute impozitul, cas, ciasoc, somaj), aceasta suma va fi luata in considerare la calcularea pensiei?
Daca da, ce va trebui sa faca pentru recalcularea pensiei?
dansi
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Aug 2009, 19:26

Re: hotarare judecatoreasca

Mesajde sportiv » 21 Iul 2017, 22:04

Să mergeți la un executor judecătoresc să pună în aplicare sentința dfinitivă! Doar curaj mai trebuie să aveți! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori