acordare spor simultan la gradinita

acordare spor simultan la gradinita

Mesajde iustina71 » 11 Oct 2017, 21:16

Sunt interesata daca se acorda in vreun judet sporul pentru simultan la gradinita. Precizez ca sunt incadrata cu grupa mare si grupa mijlocie. Multumesc
iustina71
 
Mesaje: 8
Membru din: 27 Oct 2009, 21:02

Re: acordare spor simultan la gradinita

Mesajde flori_me » 14 Oct 2017, 17:58

Draga mea, eu lucrez în sistem simultan de 24 ani şi am toate grupele la un loc. Când m-am titulariyat, aveam în grupă 39 de copii, între 3-6 ani. Nimeni nu mi-a dat un leu în plus la salariu. Acum am rămas cu 14 copii. Vezi că trebuie să faci fişele diferenţiate, pe vârstele copiilor. E cumplit de mult de muncă! Succes!
flori_me
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Oct 2012, 17:58

Re: acordare spor simultan la gradinita

Mesajde sportiv » 15 Oct 2017, 18:17

flori_me scrie:Draga mea, eu lucrez în sistem simultan de 24 ani şi am toate grupele la un loc. Când m-am titulariyat, aveam în grupă 39 de copii, între 3-6 ani. Nimeni nu mi-a dat un leu în plus la salariu. Acum am rămas cu 14 copii. Vezi că trebuie să faci fişele diferenţiate, pe vârstele copiilor. E cumplit de mult de muncă! Succes!

Dar nu se face niciun fel de comparație cu ce-ați făcut dv acum 100 de ani! :P Legea prevede, așa că ar trebui aplicată! P.S Eu lucrez de 45- spre 100 de ani! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: acordare spor simultan la gradinita

Mesajde dorelia » 16 Oct 2017, 20:54

Dar pentru profesorii care au ore de franceza sau engleza,la clasele I-IV,se acorda spor de simultan?
In baza carei legi????
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: acordare spor simultan la gradinita

Mesajde sportiv » 20 Oct 2017, 19:53

dorelia scrie:Dar pentru profesorii care au ore de franceza sau engleza,la clasele I-IV,se acorda spor de simultan?
In baza carei legi????

Păi, trebuie să se acorde proporțional cu numărul de ore și clase (două trei sau mai multe) pe care le desfășoară într-o lună! Sporul se acordă DOAR pentru acele ore, nu la toată încadrarea!
,,De data aceasta, urmare a Deciziei Curţii Constituţionale nr. 1615/20 decembrie 2011, textul prevede expres că de sporul pentru predare simultană beneficiază atât personalul didactic din învăţământul primar, cât şi cel din învăţământul gimnazial. Dispoziţiile contractului colectiv sunt obligatorii în întregul sector de activitate învăţământ preuniversitar, potrivit art. 133 alin. (1) lit. c) şi art. 148 din aceea şi Lege a dialogului social şi art. 14 din contract, dar şi în raport de art. 41 alin. (5) din Constituţie. În consecinţă, indiferent de nivel – primar sau gimnazial –, cadrele didactice care asigură predarea la clase simultane trebuie să beneficieze de un spor la salariu.”
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: acordare spor simultan la gradinita

Mesajde dorelia » 20 Oct 2017, 21:58

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra extrem de documentat!
Speram sa nu iesiti(sau sa intrati)prea repede la pensie!?
Mai avem nevoie de sfaturile Dv. Sa aveti spor in tot ce faceti!!!
dorelia
 
Mesaje: 34
Membru din: 01 Dec 2011, 22:57

Re: acordare spor simultan la gradinita

Mesajde cosminrazvan » 21 Oct 2017, 09:19

Doamna iustina71 spuneti ca sunteti incadrata cu grupa mijlocie si grupa mare.Va rog sa imi spuneti planificarea pentru ce grupa o faceti? Si eu sunt in aceeasi situatie doar ca mica si mijlocie. Multumesc anticipat!
cosminrazvan
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Mai 2012, 18:27

Re: acordare spor simultan la gradinita

Mesajde sportiv » 21 Oct 2017, 09:40

dorelia scrie:Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra extrem de documentat!
Speram sa nu iesiti(sau sa intrati)prea repede la pensie!?
Mai avem nevoie de sfaturile Dv. Sa aveti spor in tot ce faceti!!!

Începând cu 1 sept. 2o18 sunt tânăr pensionar! :D
Nu, nu ,,scăpați” de mine pe forumuri! :oops: Mulțumesc pentru urări! Succes în activitate!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator