Vreau sa ma pensionez

Vreau sa ma pensionez

Mesajde churmuzache » 26 Noi 2013, 21:05

Daca cineva ma poate ajuta sa calculez corect varsta de pensionare, normal, la limita de varsta si anticipata
-53 ani varsta;
-34 ani vechime in invatamant, incadrat ca profesor inv. presc.(ciclu 1, licenta);
-fara intreruperi de activitate;
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Vreau sa ma pensionez

Mesajde blue_me » 04 Ian 2014, 19:48

Buna seara!
Se pare ca veti avea noroc sa va pensionati cu pensie intreaga;se zvoneste ca se vor face pensionari acum,dupa sarbatori indeplinind conditia ca varsta cronologica plus vechimea sa insumeze 80 ani la femei si 90 ani la barbati;v-ati incadra;mergeti la Casa de pensii si vedeti ce va spun si ei;am inteles ca au primit o circulara in acest sens;postati daca aflati ceva in acest sens;si eu sunt interesata.
blue_me
 
Mesaje: 11
Membru din: 14 Feb 2010, 23:07

Re: Vreau sa ma pensionez

Mesajde maman2copii » 05 Ian 2014, 00:52

Nu stiu cand sunteti nascuta. Din datele furnizate rezulta 1960, luna..noiembrie?..
va puteti pensiona in acest an scolar doar daca aveti varsta de 59ani si 9 luni... pe care nu-i aveti...
conform tabelului cu data nasterii va puteti pensiona in noiembrie 2020,
sau dupa noiembrie 2015, la 55 de ani pensionare anticipat partial, dar daca aveti anumite motive..
pentru lamuriri consultati 'LaPensie.com" program gratuit de calculare a pensiei
SFATUL MEU ESTE SA VA INARMATI CU RABDARE SI, DACA NU SUNTETI BOLNAVA, SA FITI PREGATITA
SA IESITI LA PENSIE LA 65 DE ANI... SAU MAI MULT...
IN ROMANICA NOASRTA NIMIC NU E BATUT IN CUIE ...
CU STIMA SI RESPECT O PENSIONARA..
maman2copii
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Mar 2008, 23:13

Re: Vreau sa ma pensionez

Mesajde churmuzache » 08 Ian 2014, 20:42

Multumesc pentru raspuns. Intre timp am cautat pe net si am vazut ca nu este posibil. Ma tot bate gandul sa renunt, ma tot gandesc ca am muncit destul pentru invatamantul romanesc. Si ma intreb si va intreb ce face invatamantul petru noi? Ne umileste zilnic. Noroc cu modelele de gingasie si candoare care ne bucura sufletul.
Daca as fi avut cu 10 ani mai putin, as fi cautat altceva.
Da, ma inarmez zilnic cu rabdare.
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Vreau sa ma pensionez

Mesajde sportiv » 09 Ian 2014, 22:57

Iată:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Vreau sa ma pensionez

Mesajde laurian » 27 Feb 2014, 21:59

Cand au dat ordinul pentru cei care doresc sa mai stea in invatamant dupa pensionare si nu am folosit cuvantul stea fara sa-i dau semnificatia de a sta si nu de a ramane,( nu poti sa mai realizezi cu copiii mici la peste 57 ani ceea ce realizai la 30 -40 ani cand puteai sa sari sa te invarti etc) ar fi trebuit sa cuprinda ordinul si posibilitatea ca cei care doresc sa iasa la pensie dupa 35 ani vechime fara penalizare. Atunci ar fi fost benefic si pentru cei tineri care ar fi avut un loc de munca , pentru cei care nu reusesc sa mai faca fata stresului si mai ales pentru copii care-si doresc cadre tinere . Un alt impediment este scaderea numarului de copii si imposibilitatea de a mai gasi un loc de munca la asemenea varsta. Poate se gandeste cineva ......
laurian
 
Mesaje: 107
Membru din: 04 Dec 2006, 21:49

Re: Vreau sa ma pensionez

Mesajde sportiv » 28 Feb 2014, 14:19

[b]Cand au dat ordinul pentru cei care doresc sa mai stea in invatamant dupa pensionare si nu am folosit cuvantul stea fara sa-i dau semnificatia de a sta si nu de a ramane...[b]



Exact asta au spus: pot rămâne, acolo unde nu prea este cine să-i înlocuiască. Dacă are cine să-i înlocuiască fie prin pretransfer, fie prin concurs nu se mai poate ,,rămâne” decât dacă este acceptat de CA și ,,RENUNȚĂ” la indemnizația cuvenită ca pensie. Cum salariul întotdeauna este mai mare decât pensia, unii mai rămân! Ideea este că ,în cazul când se renunță la titular, din diverse motive, postul TREBUIE dat liber!
Așa înțeleg eu! Că-i vorba de ,,pile, relații, cunoștințe, ori despre altele, nu-i treaba mea să comentez!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Vreau sa ma pensionez

Mesajde zeynep » 29 Noi 2015, 20:14

Vreau sa ma pensionez -57 ani varsta -34 ani vechime , -5ani gr.2 Cand pot iesi la pensie
zeynep
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Oct 2012, 08:37

Re: Vreau sa ma pensionez

Mesajde sportiv » 29 Noi 2015, 23:38

zeynep scrie:Vreau sa ma pensionez -57 ani varsta -34 ani vechime , -5ani gr.2 Cand pot iesi la pensie

Pensionarea
Art. 284 legea educației L1/2011
(1)Personalul didactic beneficiază de pensie în condiţiile prevăzute de legislaţia de asigurări sociale şi pensii care reglementează sistemul public de pensii.
La articolul 284, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare şi control se pensionează pentru limită de vârstă, anticipat şi anticipat parţial, la data încheierii anului şcolar în care împlineşte vârsta standard de pensionare sau, după caz, în situaţia pensiei anticipate şi anticipate parţială, vârsta standard redusă cu cel mult 5 ani.
La articolului 284, după alineatul (2) se introduce un nou alineat,
alineatul (2 1), cu următorul cuprins:
(2 1) Prin derogare de la art. 56 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în personalului didactic care se pensionează în condiţiile alin. (2), contractul individual de muncă încetează de drept la data comunicării deciziei de admitere a cererii de pensionare.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

pensionare

Mesajde alina_simona » 30 Noi 2015, 23:14

Sunt nascuta in oct 1957 ,am 36 ani vechime in invatamant .vreau sa stiu in ce conditii ma pot pensiona inainte de limita de varsta fara penalizare.
alina_simona
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Mai 2012, 18:55

Re: pensionare

Mesajde sportiv » 02 Dec 2015, 00:42

alina_simona scrie:Sunt nascuta in oct 1957 ,am 36 ani vechime in invatamant .vreau sa stiu in ce conditii ma pot pensiona inainte de limita de varsta fara penalizare.

Nu cred că puteți! Este o ,,reglementare” în CCM care nu s-a aplicat și nu cred că se va aplica! :D
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2017 luna Octombrie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.* Așa spune legea pensiei. Dumneavoastră vă pensionați, conform L 1/2011 ( a învățământului ) la 1 sept 2018. Nu se fac pensionări după începerea anului școlar!
Art 284 (2) Personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare şi control se pensionează pentru limită de vârstă, anticipat şi anticipat parţial, la data încheierii anului şcolar în care împlineşte vârsta standard de pensionare/
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori