salarizare

Mesajde andreea_muntean » 11 Aug 2008, 17:27

felixmunteanu:"Măi, cu ce vă pierdeţi voi vremea! Afară e vară, soare, sunteţi în concediu şi n-aveţi altă treabă decât să daţi cu bumerangul... Ba, mă mai faceţi şi pe mine să intru în jocul vostru. "

Cand ati scris prima data la acest topic , v-ati referit la slaba pregatire a acestora cu postliceala.Acum veniti si spuneti ca e vina celorlalte ca ati scris.Dumneavoastra va aruncati unde e gramada mai mare si , dupa cum sufla vantul , va schimbati si opiniile? Hmmmm......
Nu folosesc cratima ,de cele mai multe ori datorita rapiditatii cu care scriu.
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde tulip_flower » 11 Aug 2008, 17:43

felixmunteanu , parca aveati alta parere cateva mesaje mai sus..."să nu uităm că după clasa a VIII-a nu se mai face gramatică, materie esenţială pt un invăţător (culmea e că mai nou nici în lic ped nu se mai făcea). Nu se face desen, nu se face muzică. Fără astea ce faci? Mai ales fără gramatică.
Şi acum să revin la problema iniţială, practica pedagogică, fără de care poţi să dai toate examenele cu 10 la sfârşitul anului.
Spunea riana_ir că o condiţie pt înscrierea la postliceal era măcar un an vechime în învăţământ. Probabil asta se presupune a fi fost practica. Fără supărare, dar o tâmpenie mai mare din partea celor de la minister nu se putea inventa. Explic: laşi un om să lucreze în învăţământ fără pregătire de specialitate, te bazezi pe faptul că învaţă el ceva din mers de pe la colegi (dacă are la ţară), apoi îl laşi să înveţe ce trebuia de fapt să ştie şi nu-l mai duci la practică pe motiv că şi-a făcut-o singur. Asta se cheamă "scărpinat invers". "

Am observat , din mesajele scrise de dvs pe forum , ca "va cam suciti" la 180 de grade , chiar si la 360 daca este nevoie...
Oare un cadru didactic nu ar trebui sa fie constant , coerent , expresiv si limpede??
tulip_flower
 
Mesaje: 32
Membru din: 14 Iul 2008, 13:46

Mesajde tulip_flower » 11 Aug 2008, 18:18

gaby_o scrie:
tulip_flower scrie:Draga Gabi_o , probabil ca esti una dintre cele care si au gresit cariera si te ai gandit ca in invatamant e locul tau ... foarte bine , esti binevenita ...eu sunt curioasa cum vei educa tu "suflete tinere pentru viata " , in conditiile in care tu nu ai orientare!!Sau probabil ai picat admiterea la pedagogic si ai fost nevoita sa faci liceul teoretic ...am mai auzit scuza asta...

Nu contest exemplificarea ta , fiecare padure are uscaturile ei!

P.S.:Toata viata mea e "roz"!!!!



Draga Tulip, nu realizezi nici macar o clipa ca prin mesajele tale iti sapi o groapa mai adanca decat cea in care esti deja? Chiar ai impresia ca prin obraznicie sau nesimtire vei castiga respectul sau suportul vreunui membru al acestui forum? Cum iti permiti sa judeci sau sa tragi concluzii despre oameni fara sa-i cunosti si fara sa-i fi intalnit vreodata in viata ta? Chiar crezi ca stii atat de multe despre mine incat sa-mi creezi un profil profesional? Ma bufneste si rasul gandindu-ma la cat de ingust este orizontul vietii tale si cat de departe poti sa bati campii, dar te las in plata domnului, oameni ca tine nu merita osteneala unei replici potrivite.

Un singur lucru este insa din ce in ce mai evident. E adevarat, multi oameni isi "gresesc" cariera in viata. Unii bajbaie cativa ani in cautarea de sine si a drumului sortit in lume, altii par sa fi stiut dintotdeauna incotro sa se indrepte, altii au fost impinsi cu forta de la spate de catre familie sau obligatii de statut, in timp ce altii, mai oportunisti, aleg in viata drumul cel mai sigur si mai lipsit de piedici.

Meseria de dascal, ca si cea de doctor sau de preot, nu este o meserie oarecare. Pe langa o bucata de hartie care atesta promovarea unui numar de examene, mai ai nevoie de enorm de multe alte calitati si insusiri caracteriale pentru a-ti castiga dreptul de a sta in spatele catedrei. Acestea insa, din pacate pentru noi toti si pentru generatiile viitoare, nu se invata pe bancile scolii, nu sunt cuprinse in nici un manual de metodica si nu sunt necesare pentru obtinerea acelei bucati de hartie de marime A5 pe care iti vezi numele impecabil caligrafiat, si care are magica putere de a-ti deschide poarta spre un loc de munca sigur, un salariu garantat platit din bani publici si linistea sufleteasca stiind ca, in ziua de azi, in invatamantul romanesc de stat, nimeni nu te poate concedia pe motive de incompetenta sau necorespundere profesionala.

Asa ca, tot ceea ce trebuie sa faci este sa te asiguri ca iei note mari la examenul de titularizare si gata! Apoi, inarmata pana in dinti cu o gura mare, obraznicie si mult, mult tupeu, poti da din coate impingand pe scari cateva colege mai rasarite si evident mai talentate si apreciate care au invatat meserie la postliceala; poti calca apasat peste cadavrele lor neinsemnate sau poti face atmosfera in numele luptei impotriva mediocritatii cerand alungarea lor din invatamant, arderea lor pe rug si stergerea lor din arhivele scolii. Numai facand foarte mult tam-tam te poti asigura ca absolut toata lumea este mult prea ocupata cu vanatoarea de personal calificat prin scoli pe care le detesti cu pasiune, ca sa mai observe imensele tale lipsuri si crasa ta incompetenta.

La sfarsit de zi vei fi eroul lor, vei obtine un post de conducere si, cine stie, maine-poimaine vei ajunge sa formezi generatii noi de cadre didactice, invatandu-le diferenta imensa dintre teoria scrisa de cretini care nu stiu ce inseamna munca cu handicapatii la clasa si aplicatia practica. ...Si viteza cu care poti ajunge in varf folosind coatele, o limba ascutita si inveninata si ura nestavilita fata de toti cei care sunt vizibil mai buni decat tine dar care nu au ce sa caute in invatamant pentru ca:
1. nu au obtinut din pruncie acordul si binecuvantarea mariei sale Laleaua Neagra pentru a urma o cariera in invatamant;
2. au comis un pacat pe care nici Dumnezeu din ceruri nu li-l poate ierta:
a) au facut mai putin de 5 ani de liceu pedagogic; sau mai rau decat atat:
b) au indraznit sa se indrepte spre invatamant dupa ce au terminat un liceu oarecare, din acelea care formeaza criminali si mancatori de copii.
(Pacatul de la punctul b) se pedepseste prin arderea pe rug a acestor criminale, sub privirile pline de ocara ale poporului roman inselat. Dna Tulip a dovedit de nenumarate ori pe forumul didactic.ro ca aceste impostoare si vrajitoare au facut postliceala de 2 ani sau colegiul pedagogic numai cu scopul de a avea acces la cladirea aceea plina de copii frumosi si dolofani. Odata intrate pe post, aceste incompetente ii prindeau si ii mancau!)

(O MICA PARANTEZA)-----------------------------------------------------

Fac aici un apel catre toate cadrele didactice care nu au facut liceul pedagogic de 5 ani, dar si catre criminalele deghizate in invatatoare sau educatoare care au terminat orice alt liceu in afara de cel pedagogic: mai aveti inca timp sa-i scrieti Dnei Tulip, cerandu-i binecuvantarea si acordul de a ramane in invatamant. Dupa o analiza foarte amanuntita si critica a CV-ului dvs, Dna Tulip va va anunta prin intermediul prezentului forum daca sunteti sau nu binevenite in randul dascalilor romani. Cele care nu ati facut liceul pedagogic, aveti mare grija: ar fi bine sa aveti niste motive foarte bine intemeiate pentru care nu ati urmat cursurile liceului pedagogic dupa absolvirea clasei a VIII-a. Dna Tulip nu se lasa usor impresionata si in afara de asta, a auzit deja majoritatea scuzelor. Daca motivele dvs. nu o vor impresiona in asa fel incat sa va dea binecuvantarea de a fi primite si acceptate in breasla pe care dansa o conduce cu mult profesionalism si intelepciune vizionara, riscati sa ardeti pe rug ca niste vrajitoare si criminale ce sunteti! Cum va treziti in fiecare dimineata cu o constiinta atat de incarcata? Eu una nu as putea sa traiesc cu mine insami, stiind ca am ales profesia de invatatoare DUPA ce am terminat unul din liceele acelea groaznice de mate-fizica sau umane! Ce inima de caine trebuie sa aveti! Brrrr! Ma ingrozesc!

(AM INCHEIAT PARANTEZA)------------------------------------------


Nu de mult, draga Tulip, spuneai unei colege ca nu este de ajuns sa iubesti copiii pentru a fi educatoare. Daca nu ai hartiuta aceea frumos caligrafiata care spune ca poti sa te angajezi ca educatoare sau invatatoare, poti fi bona, baby-sitter sau ingrijitoare. Sunt de acord. Dar ce ne facem cand avem hartiuta insa ne lipsesc cu desavarsire cei sapte ani de acasa, bunul simt, respectul si multe, multe alte calitati fara de care nu poti sa profesezi in aceasta breasla cu responsabilitate si demnitate? Ce ne facem cand oameni frustrati, invidiosi, cruzi si lipsiti de coloana vertebrala ocupa un post ca titular, distrugand nestingheriti prin josnica lor prestatie umana, generatii peste generatii de copii, curmandu-le cu raceala si indiferenta drumul spre implinire in viata? Ce ne facem cand acesti oameni de nimic care isi croiesc drum prin scoala romaneasca cu coatele si insolenta, aratand mereu cu degetul paiul din ochiul vecinului, fara sa bage de seama barna din ochii lor, ajung sa poarte stindardul luptei pentru calitate in invatamant, fara sa aiba absolut nimic de valoare de lasat in urma in afara de o impecabil caligrafiata diploma de competente profesionale obtinuta dupa 5 ani de liceu?

Ce ne facem? Nu putem face nimic! Asta este partea cea mai trista a lucrurilor. Acestia sunt oamenii care se simt cel mai mult amenintati si care vor sa inlature concurenta strigand cel mai tare "AFARA CU EI!" si "REPROFILARE!". Acestia sunt oamenii care sunt gata in orice moment sa arunce prima piatra si oamenii care isi ascund mereu micimea in spatele victimelor tarate din invidie si gelozie in fata inchizitiei publice. Din pacate, ei se afla peste tot in invatamantul romanesc, unde au un loc cald, asigurat si platit an de an, garantat, din bani publici. Si de ce ar pleca? In multe domenii de activitate lipsa de competenta se taxeaza imediat prin concediere, concurenta acerba de pe piata muncii te impinge automat spre atingerea de noi standarde profesionale si umane si nu poti sa arzi gazul, fluturand diploma in nasul patronului si asteptand sa fii platit, respectat si apreciat doar pentru ca o ai si nimic mai mult.

Dar, asta este, trebuie sa fim toleranti... Unii oameni isi mai gresesc cariera. E bine ca exista invatamantul romanesc de stat, care-i poate primi cu bratele deschise, garantandu-le un loc de munca pana la pensie, multumiti ca cel putin au cadre cu o atestare profesionala corespunzatoare. Daca acesti oameni au sau nu ce le trebuie pentru a fi dascali adevarati nu mai conteaza... Si ce daca sunt pizmosi, complexati, frustrati si ajung sa lege si copiii de scaun, fara ca cineva sa poata face ceva impotriva lor?... Au ei diploma de liceu pedagogic de CINCI ANI??? AU!!!! Micile detalii absolut nesemnificative legate de modul in care "calitatea" lor umana afecteaza negativ generatii de copii nu intra in atributiile noastre. Mergeti la ghiseul 3 pentru astfel de probleme... Cum? Nu e nimeni acolo?... Incercati la ghiseul 205 de la etajul 2.... Da, acum ce mai doriti? Cum? V-au trimis inapoi la mine? Imi pare rau dar programul s-a terminat!...Nu, maine nu gasiti pe nimeni... Nici poimaine... Incercati la anul, la ghiseul 15... Dom'le nu intelegi romaneste??? Programul s-a terminat! Afara! Uita-te dom'le la el cata nesimtire... Noi nu avem cadre didactice calificate, si el vrea sa le trimit eu la psiholog pentru un examen de corespundere profesionala si pe putinele care mai au diploma si vor sa ramana in invatamant. Ce om cretin, auzi tu! E gata cafeaua aia??? Hai mai repede ca n-am mai fumat o tigara de 10 minute si vreau sa plec acasa! E plina lumea de nebuni...


PS. Am vorbit serios cand am spus ca nu puteti profesa in invatamant fara aprobarea Dnei Tulip. Ce-ati spus?... Cum adica sunteti in concediu si vreti sa va odihniti? Lasati prostiile si preocuparile mondene si apucati-va de scris daca mai vreti un loc de munca in invatamant anul asta! Daca pana la inceputul anului scolar nu primiti OK-ul Dnei Tulip pentru a ramane pe post, publicat aici, pe didactic.ro, veti avea de suferit cumplit sub flacarile iadului! La rug cu voi!! UAAA! Re-pro-filare! Re-pro-filare! Jos cu toti cei care nu au facut pedagogicul de 5 ani! Traiasca Doamna reformei - Invatamantul romanesc e in siguranta sub petalele ei catifelate! "Une vie en rose" numai cu Laleaua Neagra! Votati Laleaua!


Dar ce ne facem cu extraordinar de calificatele de la postliceala , care in doi ani de zile n au facut altceva decat un abac , au pus grau la incoltit si au scos din buzunare "X" euro pentru a si lua examenele , sa nu mai vorbim de licenta!!Ajung apoi la catedra si "predau" . Exemplu de lectie predata de o tipa calificata post liceu X:" unghiurile , copii , sunt de mai multe feluri :OPTUZICE , DREPTUNGHICE SI ASCUTITE!!!!!" :shock: Ce or fi retinut acesti copii....Dumnezeu cu mila...Apoi , la cancelarie , acceasi tipa , cerand sfaturi colegelor:"Nu stiu ce metoda sa mai aplic cu astia !!Nimic nu le intra n cap ...dobitocii!!!Voi cum predati unghiurile?Ati folosit vreuna din metodele alea interactive , de care ne a zis aia la curs??"
Un alt exemplu :Ma roaga o vecina disperata sa i ajut copilul , ca are 15 de teste de evaluare de dus la scoala in 2 zile , ca are doamna inspectie de grad.Doamna , o alta calificata post liceu X , se pregatea pentru inspectia de grad II.Ce a facut doamna : le a dat copiilor acasa teste de avaluare formativa , toate cu data (din urma)...n a avut timp , probabil mult prea ocupata cu cafeaua si barfa de zi cu zi , sa si evalueze clasa.Apropiindu se inspectia , ce s a gandit , le a dat testele acasa (15 la numar ), ca le rezolva ei , ca sa "dea bine " la inspectie , pentru ca aici "totul trebuie sa fie ca la carte " , dupa cum a fost invatat si gabi_o , nu din vina ei , evident!!

Exemplele pot continua , asa cum si gabi_o si multe dintre dumneavoastra pot exemplifica nu doar cu cele calificate la postliceala (am mai spus , orice padure are uscaturile ei)...

Daca asta este parerea mea despre postliceala , care e problema ??N am intalnit inca o invatatoare sau o educatoare cu doi ani la postliceala , "inzestrata".Promit ca voi scrie pe forum despre vreo intalnire de genul asta (daca va fi una vreodata).
tulip_flower
 
Mesaje: 32
Membru din: 14 Iul 2008, 13:46

Mesajde felixmunteanu » 11 Aug 2008, 23:05

Ei, asta-i bună!
Am avut aceeaşi părere de la început până la sfârşit, dar poate am nuanţat-o uneori. De ce citaţi numai ce vreţi voi din ce-am spus? De ce nu citaţi şi faptul că m-am referit la elevii de la alte licee care pot fi mai buni decât cei de la pedagogic?
Nu mi-am schimbat părerea despre sistemul de învăţământ permisiv de la noi. Susţin în continuare necesitatea unui liceu pedagogic, deşi am spus că sunt şi acolo "uscături" destule.
Dar nici nu pot să mă iau după voi şi să pun la zid oameni, cu nume şi prenume (sau pseudonim ca aici). Aţi început prin a ataca tot ce nu era "pedagogic de 5 ani" ca în cazul vostru, apoi aţi trecut la atac la persoană.
Eu le-am apărat pe fetele care aici au avut intervenţii de bun simţ, chiar dacă uneori cam lungi. Nu înseamnă că apăr tot ce e postliceal. Am spus foarte clar că până la urmă nu contează atât de mult durata studiilor, atâta vreme cât sunt bine făcute, cât se bazează pe o practică (gabi a spus că a făcut totuşi practică şi a avut bunul simţ să recunoască faptul că nu la fel ca la ped.), pe chemare profesională şi, adaug acum, pe bun simţ (scuze pt repetiţie!) şi bună creştere.

Unde este bunul vostru simţ când veniţi şi îmi răstălmăciţi vorbele, luând ce vă convine?
Îmi vorbeşti despre schimbare de direcţie, tulip? Păi dacă eu schimb direcţia, ia fii tu dreaptă şi neclintită şi recunoaşte, în faţa celor de la postliceală, de ce o absolventă a FACULTĂŢII DE LITERE ca tine a făcut o modificare la unul dintre mesaje? Sau trebuie să spun eu? Nu spun. Spune tu!

Ştiu că nu e frumos să recurg la gestul acesta, dar nu pot răspunde altfel mojiciei de care dai dovadă. Ţi-o spune o învăţătoare cu numai 4 ani de pedagogic care a absolvit când te-ai născut tu. A propos, când ai făcut remarca asta, ai exclamat UAU, tot cu mojicie, dar am trecut cu vederea. Acum nu mai trec! Să-ţi fie ruşine! Eu nu mi-aş fi permis să exclam la fel faţă de cineva dintr-o altă generaţie chiar dacă îmi este coleg de breaslă.
[/b]

Si tu andreea muntean eşti tot absolventă de ped 5 ani şi a FACULTĂŢII DE LITERE. Păi atunci de ce spui "nu folosesc cratima datorită vitezei" în loc de "din cauza"?
Folosesc cratima DATORITĂ atenţiei (eventual), dar nu o folosesc DIN CAUZA vitezei.
Poţi să vii cu 10 "pruteni" că aşa e cum îţi spun eu şi cum sigur ştiai, doar că datorită, pardon, din cauza vitezei ai încurcat conotaţia negativă cu cea pozitivă.

Vreţi perfecţiune, atunci fiţi voi fără greşeală!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde gaby_o » 12 Aug 2008, 00:13

tulip_flower scrie:Dar ce ne facem cu extraordinar de calificatele de la postliceala , care in doi ani de zile n au facut altceva decat un abac , au pus grau la incoltit si au scos din buzunare "X" euro pentru a si lua examenele , sa nu mai vorbim de licenta!!Ajung apoi la catedra si "predau" . Exemplu de lectie predata de o tipa calificata post liceu X:" unghiurile , copii , sunt de mai multe feluri :OPTUZICE , DREPTUNGHICE SI ASCUTITE!!!!!" :shock: Ce or fi retinut acesti copii....Dumnezeu cu mila...Apoi , la cancelarie , acceasi tipa , cerand sfaturi colegelor:"Nu stiu ce metoda sa mai aplic cu astia !!Nimic nu le intra n cap ...dobitocii!!!Voi cum predati unghiurile?Ati folosit vreuna din metodele alea interactive , de care ne a zis aia la curs??"
Un alt exemplu :Ma roaga o vecina disperata sa i ajut copilul , ca are 15 de teste de evaluare de dus la scoala in 2 zile , ca are doamna inspectie de grad.Doamna , o alta calificata post liceu X , se pregatea pentru inspectia de grad II.Ce a facut doamna : le a dat copiilor acasa teste de avaluare formativa , toate cu data (din urma)...n a avut timp , probabil mult prea ocupata cu cafeaua si barfa de zi cu zi , sa si evalueze clasa.Apropiindu se inspectia , ce s a gandit , le a dat testele acasa (15 la numar ), ca le rezolva ei , ca sa "dea bine " la inspectie , pentru ca aici "totul trebuie sa fie ca la carte " , dupa cum a fost invatat si gabi_o , nu din vina ei , evident!!

Exemplele pot continua , asa cum si gabi_o si multe dintre dumneavoastra pot exemplifica nu doar cu cele calificate la postliceala (am mai spus , orice padure are uscaturile ei)...

Daca asta este parerea mea despre postliceala , care e problema ??N am intalnit inca o invatatoare sau o educatoare cu doi ani la postliceala , "inzestrata".Promit ca voi scrie pe forum despre vreo intalnire de genul asta (daca va fi una vreodata).


Nici o persoana de pe acest forum nu a contrazis problemele ridicate de tine sau restul colegelor. Ele exista si sunt probleme reale, probleme grave pe care avem neplacerea sa le intalnim in enorm de multe institutii de invatamant. Si eu sunt de acord cu expunerea lor si as fi sprijinit pozitia voastra daca tonul si continutul mesajelor tale nu ar fi depasit zona "protestului", intrand in zona arogantei, jignirilor si atacurilor la persoana. Este una sa prezinti o problema si sa-ti expui parerea si este cu totul altceva sa incepi sa dai cu bata in oameni pe care nu-i cunosti, facand supozitii ieftine si tragand concluzii complet depasite de realitate. Nu are nimeni dreptul sa faca asta, indiferent cat de mare ne este frustrarea si cat de "calificati" ne consideram a fi.

Ce ti-a scapat din tot acest schimb de mesaje este faptul ca nici una dintre colege nu si-a schimbat pozitia si nici nu a trecut "de partea incompetentei". Toate suntem in continuare de acord ca aceste probleme exista si sunt o rusine pentru breasla din care facem parte. Ce am retras in schimb este suportul pentru tonul mesajelor tale si pentru pozitia ta extremista care nu lasa loc sperantei si increderii ca in multe orase din tara, printre miile si miile de absolvente de postliceal sau colegiu pedagogic, exista mai mult ca sigur si oameni care s-au ridicat deasupra incompetentei abundente si si-au castigat cu multa munca, sudoare, studiu si demnitate dreptul de a profesa meseria de dascal. Este foarte normal si posibil ca tu sa nu le fi intalnit. Dar poate undeva, intr-un colt de tara, sau poate chiar in scoala vecina, cineva cunoaste astfel de persoane. In tara asta sunt peste 22 milioane de locuitori!

Din pozitia in care ma aflu si cu un background profesional pe care refuz sa-l justific la provocare, si eu ajung de multe ori (poate mai mult si mai des decat tine) sa proclam ca invatamantul romanesc se afla deja cu ambele picioare in groapa si ca adevarata competenta nu mai exista la nici un nivel in acest domeniu de activitate. Am motive foarte bine intemeiate sa sustin asta si am si termeni de comparatie care nu suporta concurenta. Dar trebuie sa ma opresc, sa imbrac haina modestiei, care nu-mi da voie sa folosesc sansele pe care mi le-a intins pe tava viata drept pretext pentru a deveni aroganta, si sa privesc spre partea pozitiva a lucrurilor/oamenilor, constientizand faptul ca - desi nu am prea avut sansa sa intalnesc oameni de reala valoare profesionala in ultimul timp, ei exista, muncind cu dragoste si pasiune in mijlocul copiilor ale caror vieti le modeleaza. De altfel este atat de usor sa recunosti "valoarea" atunci cand o intalnesti, incat unde si cand a fost obtinuta diploma de competente profesionale pur si simplu nu mai conteaza.

PS: Imi cer scuze pentru lungimea mesajelor, multumesc colegelor pentru imensa rabdare si intelegere si va urez tuturor o vacanta placuta in continuare.
gaby_o
 
Mesaje: 9
Membru din: 30 Iul 2008, 21:44

Mesajde tulip_flower » 12 Aug 2008, 00:44

felixmunteanu scrie:Ei, asta-i bună!
Am avut aceeaşi părere de la început până la sfârşit, dar poate am nuanţat-o uneori. De ce citaţi numai ce vreţi voi din ce-am spus? De ce nu citaţi şi faptul că m-am referit la elevii de la alte licee care pot fi mai buni decât cei de la pedagogic?
Nu mi-am schimbat părerea despre sistemul de învăţământ permisiv de la noi. Susţin în continuare necesitatea unui liceu pedagogic, deşi am spus că sunt şi acolo "uscături" destule.
Dar nici nu pot să mă iau după voi şi să pun la zid oameni, cu nume şi prenume (sau pseudonim ca aici). Aţi început prin a ataca tot ce nu era "pedagogic de 5 ani" ca în cazul vostru, apoi aţi trecut la atac la persoană.
Eu le-am apărat pe fetele care aici au avut intervenţii de bun simţ, chiar dacă uneori cam lungi. Nu înseamnă că apăr tot ce e postliceal. Am spus foarte clar că până la urmă nu contează atât de mult durata studiilor, atâta vreme cât sunt bine făcute, cât se bazează pe o practică (gabi a spus că a făcut totuşi practică şi a avut bunul simţ să recunoască faptul că nu la fel ca la ped.), pe chemare profesională şi, adaug acum, pe bun simţ (scuze pt repetiţie!) şi bună creştere.

Unde este bunul vostru simţ când veniţi şi îmi răstălmăciţi vorbele, luând ce vă convine?
Îmi vorbeşti despre schimbare de direcţie, tulip? Păi dacă eu schimb direcţia, ia fii tu dreaptă şi neclintită şi recunoaşte, în faţa celor de la postliceală, de ce o absolventă a FACULTĂŢII DE LITERE ca tine a făcut o modificare la unul dintre mesaje? Sau trebuie să spun eu? Nu spun. Spune tu!

Ştiu că nu e frumos să recurg la gestul acesta, dar nu pot răspunde altfel mojiciei de care dai dovadă. Ţi-o spune o învăţătoare cu numai 4 ani de pedagogic care a absolvit când te-ai născut tu. A propos, când ai făcut remarca asta, ai exclamat UAU, tot cu mojicie, dar am trecut cu vederea. Acum nu mai trec! Să-ţi fie ruşine! Eu nu mi-aş fi permis să exclam la fel faţă de cineva dintr-o altă generaţie chiar dacă îmi este coleg de breaslă.
[/b]

Si tu andreea muntean eşti tot absolventă de ped 5 ani şi a FACULTĂŢII DE LITERE. Păi atunci de ce spui "nu folosesc cratima datorită vitezei" în loc de "din cauza"?
Folosesc cratima DATORITĂ atenţiei (eventual), dar nu o folosesc DIN CAUZA vitezei.
Poţi să vii cu 10 "pruteni" că aşa e cum îţi spun eu şi cum sigur ştiai, doar că datorită, pardon, din cauza vitezei ai încurcat conotaţia negativă cu cea pozitivă.

Vreţi perfecţiune, atunci fiţi voi fără greşeală!


Acest pm l am primit de la stimata colega , cu 27 de ani vechime.
"Să nu te superi dacă te corectez! Ştiu, problema e delicată şi greşim chiar fără să vrem, uneori. Şi eu stau şi mă gândesc înainte de a scrie, dar în viteză...

Ai scris "cum să nu fi". Conjunctivul negativ se scrie cu doi i. Imperativul negativ se scrie cu un i pt ca se formează de la infinitiv.
să fii să nu fii
Fii! Nu fi!

... iar în legătură cu învăţătoarea ta, cred că ai vrut să spui că e din aceeaşi generaţie cu mine, nu din aceeaşi breaslă.

Hai, fugi şi modifică în topic! Promit să nu spun nimănui! It hapens!!! "

Acum , vine si ma ameninta cu acest mesaj ...ma bufneste si rasul...pai mie nu mi e rusine sa recunosc greselile facute din neatentie sau din viteza!! Desi , la calculator , viteza cu care scrii e un lucru bun...conotatie pozitiva ...deci putem folosi "datorita"( asta ca sa va ofer explicatia pentru mesajul colegei ). Asa reactionati si la clasa????Pai bietii copii , cred ca le e frica sa mai recunoasca vreo greseala!!!

Observati ca a dorit sa mi arate ca stie engleza...adica it hapens , in loc de forma corecta it happens...a gresit , probabil din cauza vitezei cu care scrie , sau datorita , ba nu din cauza ...hai ca deja ma enervez...sunt "in ceata"... :roll:

P.S.:Mai este necesar sa spun ca razbunarea e o arma ....din pacate ....a cui???????

Vacanta minunata va doresc !!!
Ultima oară modificat de tulip_flower pe 12 Aug 2008, 01:02, modificat 1 dată în total.
tulip_flower
 
Mesaje: 32
Membru din: 14 Iul 2008, 13:46

Mesajde tulip_flower » 12 Aug 2008, 00:54

Gabi_o , mii de scuze pentru tonul mesajelor mele , aparent arogant (zic eu) , care vad ca te a deranjat foarte tare! Nu contest ca exista persoane care si au gresit cariera , care si au gasit in sfarsit drumul( in invatamant) , inzestrate de la natura pentru a face cariera in invatamant , in mijlocul copiilor , care nu s au calificat in pedagogic (4 ani sau 5 ani) , ci la aceasta postliceala sau la acest colegiu .Astept , cu nerabdare , intalnirea cu una dintre aceste persoane , cu care cu siguranta voi realiza parteneriate , proiecte comune , schimb de experienta etc , etc ...

Vacanta placuta iti doresc!!
tulip_flower
 
Mesaje: 32
Membru din: 14 Iul 2008, 13:46

Mesajde gaby_o » 12 Aug 2008, 03:18

tulip_flower scrie:Gabi_o , mii de scuze pentru tonul mesajelor mele , aparent arogant (zic eu) , care vad ca te a deranjat foarte tare! Nu contest ca exista persoane care si au gresit cariera , care si au gasit in sfarsit drumul( in invatamant) , inzestrate de la natura pentru a face cariera in invatamant , in mijlocul copiilor , care nu s au calificat in pedagogic (4 ani sau 5 ani) , ci la aceasta postliceala sau la acest colegiu .Astept , cu nerabdare , intalnirea cu una dintre aceste persoane , cu care cu siguranta voi realiza parteneriate , proiecte comune , schimb de experienta etc , etc ...

Vacanta placuta iti doresc!!


Ok, pentru ca tot ma provoci la aceasta discutie, iti voi spune ca eu personal cunosc o persoana minunata care a educat cu sensibilitate, talent, sacrificiu de sine si enorm de multa responsabilitate si demnitate umana zeci de generatii de copii in timpul celor 40+ ani de cariera in invatamant. Nu a ajuns niciodata in vreun post de conducere pentru ca a fost intotdeauna mult prea ocupata cu munca la clasa si continua autoperfectionare. In cei peste 40 de ani de cariera nu a fost ajutata cu absolut nimic de bunele ei colege; nu i s-a imprumutat niciodata vreun fir de ata sau o idee cat de mica pentru vreo fisa, activitate sau serbare. In schimb tot rodul muncii ei era mereu copiat, folosit si abuzat, fara sa primeasca niciodata recunoastere pentru munca si talentul ei extraordinar. Si-a scris singura, singurica lucrarea de grad I in invatamant, pentru ca buna ei colega, care avea masina de dactilografiat acasa (in vremea aceea!), a refuzat pur si simplu sa i-o imprumute pentru a-si tipari lucrarea. Doi ani mai tarziu insa, aceeasi colega a sustinut examenul de grad I, fluturand cu nonsalanta si mandrie lucrarea copiata cuvant cu cuvant, din coperta in coperta, singura modificare fiind cea a numelui autorului. Exemplele pot continua, mai am cateva la fel de bune, dar nu vreau sa scriu un nou roman aici, pe forum.

Unde vreau sa ajung? Buna colega despre care pomeneam este acum mare directoare, cunoscuta fiind de generatii de parinti drept doamna care zbiara intr-una si-i jigneste pe copii cu replici de genul: "Bai cretinilor, fir-ati voi ai dracu' sa fiti de prosti" sau "Doamne ca mare prost esti, cu ma-ta si tac-tu ala care te-au facut!" sau "Idiot te-a facut ma-ta, doamne! Daca erai copilul meu iti crapam capul ca oricum il porti pe umeri degeaba". Nimeni nu are nimic bun de spus despre ea, dar doamna are un numar de titluri si diplome care-i confera nu numai o salarizare superioara dar si dreptul de a sta in fruntea scolii cu o aroganta rara, si cu siguranta ca nimeni nu are pilele sau puterea necesara pentru a o face sa-si piarda postul de directoare. Femeia are "spatele" asigurat!.

Iar femeia talentata despre care va vorbeam? Este acum pensionara, este mereu vizitata si sunata de fosti elevi, ajunsi acum bursieri prin mari facultati europene, doctori sau avocati. Cand se plimba prin cartier este salutata la orice pas de oameni pe care nici nu este sigura ca-i cunoaste: "Buna ziua, Dna Invatatoare! Ce mai faceti?". De sarbatori telefonul ei zbarnaie si sta de vorba plina de incantare cu fosti elevi care ii povestesc de boacanele pe care li le fac copiii si cat de greu le este sa-i creasca in ziua de azi. Ea asculta si rade: "pai nu-ti aduce aminte ca tot asa faceai si tu in clasa I?" Si fuiorul amintirilor incepe sa se depene printre rasete si momente de nostalgie. Intotdeauna m-am intrebat cum poate sa tina minte atatea detalii despre viata atator elevi (practic sute!) care i-au trecut prin viata?

Am auzit-o vorbind despre dezamagiri profesionale doar de doua sau trei ori in viata mea. Atunci am aflat de patania cu lucrarea de grad si despre cateva alte lovituri dure si nemeritate primite sub centura. Iar daca pomeneam de astmul bronsic cronicizat care era s-o doboare de cateva ori in viata si pe care il capatase din cauza prafului de creta inspirat zilnic, schimba rapid subiectul, sau isi gasea brusc treaba de facut la bucatarie.

"Chiar nu ai nici un fel de regret din toti anii astia sacrificati la catedra si pe culoarele scolii?" Ba da, are un regret,unul singur: acela ca i s-a refuzat dreptul de a deveni institutor pe motiv ca urmase institutul pedagogic de 2 ani dupa absolvirea liceului teoretic cu profil real. Dar nu exista nici in alt tip de institut sau scoala pedagogica pe vremea aceea! Institutul acela se facea postliceal si era considerat pe atunci "invatamant superior". Nu conteaza asta. O scoala de 2 ani postliceala nu poate pregati un invatator pentru catedra si nu este vina nimanui ca singurul institut pedagogic al vremii fusese conceput intr-un mod atat de gresit! Acesta este singurul ei regret!

Cum nu cunosti acest om personal, nu ma astept sa intelegi din simplele mele cuvinte cat de apreciata, respectata si iubita de parinti si copii a fost si este aceasta invatatoare. 10 ani de liceu pedagogic nu ar putea sa formeze un om mai bine pregatit si mai competent! Cu toate astea, draga Tulip, ea a urmat cursurile unui institut de doar 2 ani! Atat de bun era pe atunci institutul? Nu; institutul are doar o masura de merit. Restul a fost: studiu, studiu, studiu - munca, munca, munca - sacrificii, sacrificii, sacrificii - talent, talent, talent! Vocatia a fost mai puternica decat numarul de ani petrecuti in institutul pedagogic si pentru ca o cunosc bine si ii cunosc valoarea profesionala si umana impecabila (recunoscuta de multi, nu considerata doar de mine) vorbesc cu tarie si convingere ca in mod sigur mai exista in tara asta si alti oameni ca ea care s-au autoformat si care au realizat intr-un an cati altii in doi ajutati de pasiune, talent innascut si dragoste fata de meseria asta pentru care multi sunt chemati, dar putini sunt alesi.

Acum poate intelegi de ce sunt atat de pornita impotriva oamenilor care taie aripile unor ingeri pentru simplul motiv ca au stat doar doi ani in rai.

Si iar o facui cu lungimea mesajului. Scuzele de rigoare. :oops:
gaby_o
 
Mesaje: 9
Membru din: 30 Iul 2008, 21:44

Mesajde felixmunteanu » 12 Aug 2008, 11:16

Pt tulip:

Nu am ameninţat. O ameninţare ar fi sunat cam aşa: "Spune că dacă nu spun eu!". Dimpotrivă, am spus "Eu nu spun." Şi n-aş fi spus pentru că ţi-am promis(crezi sau nu!).

Citez: "Mie nu mi-e ruşine să recunosc greşelile pe care le fac din neatenţie sau din viteză."

Aşa vorbeşte o absolventă a FACULTĂŢII DE LITERE? Aşa se scuză şi copiii.
Da, eu ca biată învăţătoare cu numai 4 ani de pedagogic am voie să stau şi să mă gândesc înainte de a scrie, dar la tine ar trebui să fie deja un AUTOMATISM, indiferent de viteză sau neatenţie. Da, mai bine să te gândeşti de 10 ori şi să scrii o dată decât să greşeşti, indiferent de anii de studii, decât să vii cu "scuze" legate de viteză.
În acel mp puteam să-ţi scriu simplu că ai greşit, dar am adăugat acele cuvinte în plus din jenă, ca să te scuz într-un fel.

Cuvintele în engleză au fost o joacă. N-am făcut engleza decât în şc generală şi doi ani în liceu, în total 5. Nu predau la clasă ca să am nevoie de perfecţiune, dar pot vorbi chiar foarte bine.

În legătură cu "datorită", las-o moartă, n-o mai răsuci că nu stă în picioare!
Nu pun cratima din cauza vitezei, nu datorită ( mulţumită, graţie) ei. Adică îi mulţumeşti vitezei că te face să nu pui cratima? Îi eşti recunoscătoare vitezei că te face să nu pui cratima?
Ştii că am dreptate, dar...

PS Având în vedere că nu m-am răzbunat pe nimeni (tu ai făcut-o însă, semnalând greşeala mea de engleză), consider că nu sunt proastă precum insinuezi (altă mojicie!) decât pentru că n-am avut de lucru şi mi-am pus mintea cu cine nu trebuia. Drept pentru care, deschid sertarul, îmi iau "mintea de pe urmă" şi încerc să ocolesc topicul acesta. Poate voi mai citi, dar de răspuns consider că nu merită.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde andreea_muntean » 12 Aug 2008, 13:16

felixmunteanu , las-o balta...n-ai dreptate...prin mesajele scrise , care au o anumita conotatie(!!!), nu dovedesti decat ca esti o fire razbunatoare , gata oricand sa scoata veninul , ascuns foarte foarte foarte bine , atunci cand acesta este util.Tonul pe care l ai folosit pentru tulip_flower , obligand-o oarecum sa recunoasca acele greseli , nu face altceva decat sa spuna foarte multe despre caracterul tau. Asa se scuza nu doar copiii , ci toti oamenii de pe planeta , care au bunul simt de a spune lucrurilor pe nume! Citind mesajele tale pe acest forum , am remarcat nu doar greseli de ortografie (nu multe , ce-i drept ) , dar si de exprimare (de asemenea nu multe ), dar ele exista...asa ca cel care se stie curat ca lacrima , "sa arunce primul cu piatra ..."
Cat despre faptul ca te arunci unde e gramada mai mare ...este cat se poate de real...n-am citit pana acum , in nici unul din mesajele tale o opinie constanta...ba e asa , ba e invers .... depinde .... daca predomina contradictia , contrazici si tu , daca doar doua mesaje contrazic , esti pe acceasi frecventa ...cateva mesaje ...dupa care "se ingroasa gluma..." , te alaturi gramezii care predomina...Asa rezolvi si un conflict in clasa de elevi?Nu cauti dreptatea , acolo unde e ???
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde darianna » 12 Aug 2008, 16:12

draga flower te inseli amarnic eu am facut postliceala anilor 2000 si nu a fost deloc asa cum spui tu am invatat mai mult ca in liceu si nam fost mult mai constiincioasa am luat titularuzarea cu 9 si toate inspectiile cu 10 am lucrat 2 ani cu copii de 2-3 ani si am avut inspectiile de grad la aceasta grupa am facut proiecte si pt colegele cu pedagogicul si cu multi ani de experienta daca vrei sa inveti o poti face
darianna
 
Mesaje: 154
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde darianna » 12 Aug 2008, 16:31

toata aceasta polemica nu duce la nimic constructiv nu cred ca are rost sa ne jignim intre noi mai ales ca suntem cadre didactice ce exemplu o sa dam noi???????????????n ar fi mai bine sa gasim solutii impreuna/oricum fiecare padure are uscaturile ei draga flower eu imi doresc un parteneriat cu tine scuze pt greselile de scris dar nu sunt un as al calculatorului astept raspunsul tau
darianna
 
Mesaje: 154
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde darianna » 12 Aug 2008, 16:37

draga gabi as dori sa ne cunoastem mai bine si sa colaboram amandoua daca esti de acord da mi un mesaj eu am 10 ani vechime in invatamant si 17 ani experiente ca mama sper sa fi interesata de propunerea mea pupici cand vrei sa birui nu te frangi te nalti chiar din caderi adanci
darianna
 
Mesaje: 154
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde andreea_muntean » 12 Aug 2008, 18:16

darianna scrie:draga flower te inseli amarnic eu am facut postliceala anilor 2000 si nu a fost deloc asa cum spui tu am invatat mai mult ca in liceu si nam fost mult mai constiincioasa am luat titularuzarea cu 9 si toate inspectiile cu 10 am lucrat 2 ani cu copii de 2-3 ani si am avut inspectiile de grad la aceasta grupa am facut proiecte si pt colegele cu pedagogicul si cu multi ani de experienta daca vrei sa inveti o poti face


Draga , nu trebuie sa fii un as al calculatorului ca sa folosesti , din cand in cand , semnele de punctuatie.Tu n-ai virgula , n-ai punct ... n-ai litera mare la inceput de propozitie...n-ai cratima ... lasa macar spatiu (in loc de cratima).
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde darianna » 12 Aug 2008, 20:06

Draga, pt mine, informatia conteaza. Dar tu se pare ca nu sti nici limba romana,de vreme ce scri cuvantul "fi" cu doi " i", confundand astfel partile de vorbire. Poate am gresit, dar am spus ceva, pe cand tu...tot ce ai facut a fost sa ma corectezi, fara a aduce vreo lamurire cu privire la subiectul conversatiei. Sau macar o intrebare. Astfel, daca tu esti educatoare, nu sunt surprinzatoare conflictele incepatoare dintre prescolari, pornite doar din tendinta de corectare si de a fi superior, fara baze reale. Si eu te iubesc....
darianna
 
Mesaje: 154
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori