Caut o legenda!!

Caut o legenda!!

Mesajde livioara » 16 Dec 2010, 11:06

Buna ziua!

Am nevoie de ajutorul dv. Trebuie sa aleg o legenda care sa ne reprezinte tara intr-un proiect Comenius. Proiectul se numeste ” Invatam despre eroi prin intermediul legendelor”. Printre partenerii din proiect se numara si Turcia. Nu stiu ce legenda sa aleg in care sa avem un erou si care sa nu se fi luptat la un moment dat cu turcii. Legenda va trebui pusa in scena dupa ce o voi alege. Aveti vreo sugestie? Multumesc!
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

Re: Caut o legenda!!

Mesajde msimc » 16 Dec 2010, 16:49

Legenda lui Traian si a Dochiei, daca e vorba sa fie si eroi...
msimc
 
Mesaje: 59
Membru din: 20 Mai 2007, 10:32

Re: Caut o legenda!!

Mesajde tinaibic » 16 Dec 2010, 18:20

Nu exista stanca, lac, rau sau deal in Romania fara de legenda. Romanii au fost mereu foarte creativi in ce priveste legendele. Sunt locuri care au trei sau chiar patru legende. Cele mai frumoase sunt cele despre rauri si lacuri: Legenda Lacului Sf. Ana, Legenda Lacului Rosu, Legenda Hasmasului strans legata de Legenda Muresului si Oltului. Literatura populara este atat de vasta...Fiecare legenda are un erou si nu toti s-au batut cu turcii. Cautare pe Google! Mult succes in proiect si rezultate frumoase!
tinaibic
 
Mesaje: 24
Membru din: 20 Oct 2008, 21:49

Re: Caut o legenda!!

Mesajde invatator » 20 Dec 2010, 23:03

Mai romantic:Legenda ciocarliei! In versuri; la final, melodia.
Succes, E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Caut o legenda!!

Mesajde felixmunteanu » 22 Dec 2010, 12:39

Inteleg ca e vorba despre eroi ai neamului, deci personaje istorice.
Recomand legende despre Al I Cuza, Avram Iancu, Craisorul Horia. Se pot adapta dupa D Almas "Povestiri istorice". Mai exista o carte "Domnitori romani in legende". Cred, de asemenea, ca Lisimachos si Dromichetes ar fi o legenda buna de pus in scena.
Daca va ganditi ca la unele nu aveti destule personaje, sau ca sunt prea scurte, puteti pregati mai multe: 3-4.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Caut o legenda!!

Mesajde invatator » 23 Dec 2010, 01:17

Mie chiar mi se pare ca Ciocarlia e reprezentattiva pentru noi ( asta in cazul in care nu e vb de eroi).
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Caut o legenda!!

Mesajde livioara » 23 Dec 2010, 12:50

Multumesc pentru toate mesajele! Nu am raspuns dar am citit tot ce ati scris. Avem legende frumoase. De aceea imi este greu sa aleg. Am nevoie intr-adevar de o legenda istorica.
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori