Impozitare tichete cadou retroactiv

Impozitare tichete cadou retroactiv

Mesajde invatator » 01 Noi 2010, 11:48

Cum este posibil sa se aplice o lege- sau numai unele- retroactiv?
Ma refer la impozitarea tichetelor cadou! Daca se aplica retroactiv, se se aplice si celelalte...segmente de plati, stiti care! Nu vreau sa primesc nimic in afara legii, dar vreau sa primesc ce mi se cuvine, impozitat la timp (sunt diferente pe care nu le-am luat, 25 ani vechime, grad did. I...).
O tara a unor exemple tare ciudate- sa zic elegant- , numai ca ciudateniile constau numai in luarea de bani, nu si invers!
Oare manelistilor li se aplica ceva retroactiv?
E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: Impozitare tichete cadou retroactiv

Mesajde felixmunteanu » 01 Noi 2010, 15:13

Manelistilor nu li s-a luat si nu li se va lua NIMIC.
Legile sunt pentru prosti. La noi a venit, anul trecut, primarul sa ne ceara o parte din bani inapoi, desi ne platise numai jumatate din cat trebuia. Nimeni nu i-a dat nimic si nu stiu cine a platit pentru "greseala". Cat despre impozitare, nu am auzit nimic, inca. Oricum, nu m-as mira si nu ma mai mir de nimic in tara lui Dacavoinumavretieuvavreau!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Impozitare tichete cadou retroactiv

Mesajde vasilehusac » 07 Noi 2010, 05:14

Si la noi a fost curtea de conturi vara aceasta. La toti a gasit cate ceva. Tichetele in primul rand. Apoi sporul de calculator. Sume cuprinse intre 9 si 32 de milioane. Nu am primit pana acum decizie de imputare. Si apoi, noi nu o punem in aplicare. Avem hotarari judecatoresti definitive, irevocabile si executorii care nu se pun in aplicare. Sunt deacord sa se retina dar sa ne dea totul incepand cu legea 221.
vasilehusac
 
Mesaje: 92
Membru din: 04 Ian 2007, 19:25

Re: Impozitare tichete cadou retroactiv

Mesajde felixmunteanu » 03 Dec 2010, 15:01

Stimati colegi,
Va rog sa spuneti cum s-a procedat la scolile unde lucrati! Azi am aflat ca si la noi a venit instiintarea de la primarie, dar nu suntem de acord sa restituim nimic. Din cate am inteles, ordonanta a fost data in iulie 2010. Atunci cum sa platim retroactiv? Dar cu pensionarii cum se va proceda? Li se va cere sa dea din mana? Ca sa nu mai spun de cei care nu mai sunt in viata...
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Impozitare tichete cadou retroactiv

Mesajde aura_w » 04 Dec 2010, 14:13

Noi nu am primit tichete...asa ca nu avem ce restitui
aura_w
 
Mesaje: 44
Membru din: 10 Mar 2007, 21:01


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori