viabilitate

Mesajde simonacostin » 21 Iul 2009, 16:23

ca sa poti sa te titularizezi postul respectiv trebuie sa fie viabil 4 ani.Nu poti sa te titularizezi pe posturile care au mai putin deoarece acelea intra la supliniri . asa ca stai linistita.bafta
simonacostin
 
Mesaje: 15
Membru din: 15 Feb 2008, 21:00
Localitate: Baia Mare

Mesajde rofi3 » 21 Iul 2009, 19:02

Se poate intampla ca desi postul are viabilitate pe 4 ani, ca in patru ani in functie de evolutia demografica din zona respectiva sa nu se mai realizeze numarul de grupe si atunci sa intrati in restrangere, prin urmare atunci cand va alegeti postul sa urmariti daca in scoala respectiva s-a facut in ultimul timp numarul de grupe care s-a cerut.
Multa bafta !

Moderator forum,
Georgiana Ravici
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

viabilitate

Mesajde melek_altunay » 21 Iul 2009, 19:06

va rog frumos sa ma lamureasca si pe mine cineva.doar ce am luat examenul de titularizare dar inca nu am fost repartizata pe un post.intrebarea mea la dvs este:ce inseamna post cu viabilitate de 4 ani???am vazut ca toate posturile titularizabile au viabilitate de 4 ani.sa ma faca si pe mine cineva sa inteleg.ce inseamna titular?adica este postul tau pana la pensie sau este postul tau doar pana ce trec cei patru ani???!!!!mentionez ca sunt debutant.nu am mai lucrat in invatamant.multumesc.
melek_altunay
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mar 2009, 18:32

Re: viabilitate

Mesajde maria_maria » 21 Iul 2009, 21:42

melek_altunay scrie:va rog frumos sa ma lamureasca si pe mine cineva.doar ce am luat examenul de titularizare dar inca nu am fost repartizata pe un post.intrebarea mea la dvs este:ce inseamna post cu viabilitate de 4 ani???am vazut ca toate posturile titularizabile au viabilitate de 4 ani.sa ma faca si pe mine cineva sa inteleg.ce inseamna titular?adica este postul tau pana la pensie sau este postul tau doar pana ce trec cei patru ani???!!!!mentionez ca sunt debutant.nu am mai lucrat in invatamant.multumesc.


(5) a) Posturile/catedrele didactice vacante titularizabile pentru concurs se propun de către comisia de mobilitate a personalului didactic spre aprobare consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar, din lista posturilor/catedrelor didactice vacante cu viabilitate de cel puţin 4 (patru) ani, în funcţie de: evoluţia demografică, planurile de şcolarizare, dinamica resurselor umane, politicile de personal şi evoluţia planurilor de învăţământ.

Acest alineat face parte din art.33, capitolul despre organizarea concursului de titularizare.
Dupa cum vezi, un post cu viabilitate 4 ani este titularizabil.
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39

buna

Mesajde melek_altunay » 22 Iul 2009, 19:03

pai si dupa 4 ani daca se face restrangere de activitate si trebuie sa plec ce se intampla cu mine??!!!mai dau inca o data titularizarea sau ma transfer in alta parte??!!!
si mai am o intrebare.se vorbea azi la sedinta publica(la cta)ca de la anul nu se mai fac nici pretransferari si nici transferari.se zice ca s-ar face doar detasari.oare este adevarat??!!eu am luat un post undeva aproape dar nu ca nu as vrea in comuna din care sunt.va multumesc pentru raspunsuri si pentru lamuriri.
melek_altunay
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mar 2009, 18:32

titularizare

Mesajde neluta » 27 Iul 2009, 20:29

daca ti/ai obtinut titularizarea, ti/o pastrezi..... daca se fac restrangeri de activitate intra sub incidenta altei metodologii, o vei gasi in institutia in care te/ai titularizat si o vei studia,,,, pregatire, vechime, grade didactice, implicare in proiecte, calificative pe ultimii ani.... deci nu tine de faptul ca postul e trecut pe 4 ani, nu se dau posturi cu viabilitate mai lunga... asta este strategia, metodologia. Deci fi linistita si munceste de tine depinde deacum.
neluta
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Noi 2008, 20:09


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator