Veti avea corigenti pe vara ?

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Cati corigenti anticipati ca veti avea ?

nici unul
14
67%
cel mult 4
4
19%
peste 4
3
14%
 
Voturi totale : 21

Veti avea corigenti pe vara ?

Mesajde sorinborodi » 06 Mai 2008, 19:34

Ce numar de corigenti anticipati ca veti "avea" pe vara ?Ce rol / rost considerati ca are corigentia ? Ce efecte are ea ?Oare e doar pentru a "speria" elevul ?
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde bobby_cris » 02 Iun 2008, 19:49

O sa am destui corigentzi

in afara d aia kre raman la peste trei materii o sa mai am vreo 8
bobby_cris
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Sep 2007, 13:00

corigenta

Mesajde jnny_frr » 03 Iun 2008, 19:07

Eu zic ca acest flagel pedagogic care se numeste corigenta este o scuză pentru profesor de a nu munci mai mult, ajutandu-l pe elev sa inteleaga lectiile, sa-l faca sa se intereseze de materia lui predata cu materiale interesante. Nu sunt de partea comunistilor care interziceau corigenta. Stiu ca e foarte greu sa lucrezi cu 30 de elevi intr-un mediu in care este inca galagie si nu prea se mai invata, mai ales ca nu-ti ajunga banii decât pt 2 saptamani din luna. Stiu ca ar trebui sa avem after school, ca elevii sa -si faca lectiile la scoala. Stiu ca ar trebui sa stea psihologul langa elev, sa-l motiveze imediat ce vine lenea pe la el. Stiu ca ar trebui sa fie mai practic invatamantul nostru. A propos : am citit pe un site ca in UK se fac 3 ani pt o meserie dupa care urmeaza 1 - 2 ani Masterul in care inveti practic sa faci acea meserie. Mi s-a parut interesant. Profesorii nostri se omoara tocind materie, iar practic, vai de ei, se lovesc de realitate si o iau la fuga. Zilele trecute copilul meu a pierdut o profesoara tanara, buna care - pur si simplu a plecat din scoala, pt ca nu-i ajungeau banii. Dar - as zice - hai sa facem un efort ! putem sa-i ajutam pe elevi sa nu mai ramana corigenti ? putem sa-i spunem - la mica intelegere - sa invete atat pt 5, atat pt 6 etc. Eventual il speriem si-l lasam pt vara corigent şi in toamna ne trezim ca a plecat in Italia. Corigenta - domnule Borodi - face ravagii. Ea este o "pierdere scolara" , asa era numita pe vremea cealalta. Ca orice pierdere, trezeste ura. V-ar conveni, dragi profesori - sa fiti inregistrati cu pierderi ? Daca as fi ministrul educatiei, as tăia din salariu profesorului care nu stie sa-l faca pe elev sa invete: ai un corigent - tai salariul pe o saptamana. Ai doi corigenti - nu iei salariul pe doua saptamani. Nu invata elevii tai ? Fă-i sa invete ! distreaza-i ! plimba-i ! faci lectii in AEL ! aduci jocuri la fizica, la chimie, la romana, la mate. Se gasesc atatea de facut. Elevii asteapta sa fie motivati. Nici lor nu le place ca bat bulevardele degeaba. Te saturi si de asta. Intrati pe site-ul lor si vedeti ce spun de profi. Daca nu a invatat anul asta, ajută-l sa treaca clasa, faci un program de recuperare pt vacanta. Ati auzit de scoala de duminica ? nu este numai pt distractii. Faci un optional pt materia ta si-l atragi pe copil. N-am mai auzit de cercul micilor exploratori, cercul micilor biologi. Profesoara mea de biologie avea un cerc de stiinte ale naturii in scoala acum 10 - 15 ani. Ne duceam cu drag. Din participantii la cerc se alegeau olimpicii. Ati auzit de Scoala de vacanta ? Ne odihnim in iunie şi iulie si in august incepem sa pregatim elevii pt a-i invata ce n-au invatat in timpul anului. Dacă suntem tot timpul obositi şi plictisiti, nu vom face treaba buna in scoala. Vom lasa mereu corigenti si repetenti si noi ne vom relaxa pe litoral iar elevii nostri ne vor astepta la colt de strada sa ne impuste. Daca dragoste de meserie nu e, nimic nu e ! Dacă-ţi place ce faci, muncesti cu drag cu elevii tăi, pentru elevii tăi, îi ajuti sa invete asa cum te-a invatat si profesorul tau si atunci nu vor mai exista corigenti, ci doar elevi care la matematica sunt in clasa a V-a, la romana sunt intr-a VI-a, la fizica sunt intr-a VII-a, la desen sunt intr-a VIII-a. Vom avea elevi multumiti care vor continua sa recupereze materia in timp, ajutati de profesori care muncesc cu drag. Aruncati cu pietre !
jnny_frr
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Apr 2007, 11:11

Mesajde suntconsumator » 12 Iul 2008, 23:13

jnny_frr predai la liceu?? Relatarea ta mi se pare cam deplasata!

Eu acum 2 ani cand eram a 11-a am ramas corijent la fizica. Nu asta e problema. Am ramas singurul corijent din scoala la fizica!

Am fost acolo la 8 AM. Nemernica a venit la 10. Nici nu s-a sictirit sa dea corijenta cu mine. Mi-a dat foile si rezolvarile si m-am dus singurel sa scriu. Cand am terminat era in cancelarie. Facea ce stia mai bine. Barfea. M-a lasat corijent pt bani, sa ia aia 3 lei de ii da statu ca a avut grija sa aiba corijenti.

Anu urmator m-am rasbunat. Decat 2 saptamani inainte la bac am mai onorat scoala cu prezenta mea. Am avut 8 materii neincheiate de pe primul semestru. Banu si s-au incheiat pe ambele semestre. Pai se poate? :oops: :oops: :oops: Am luat si bacu cu 8.70 un mic geniu. Si atestatu la INFO cu 10 :twisted:
suntconsumator
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Iun 2007, 22:04

Mesajde jnny_frr » 13 Iul 2008, 12:02

Măi Consumatorule, nu sunt cadru didactic ci un părinte care a crescut doi copii care au trecut cu brio prin scoală ! elevii trebuie să invete in liceu ce li se preda iar in viata să aplice ce au invatat. Doar nu vrei să-ţi spună profesorul să nu bagi degetul in priză ca te curentezi sau să nu inghiti soda caustica ! Daca erai un elev serios, nu ajungeai la corigenta ! ce atitudine vrei sa aiba profesoara când tu in timpul anului scolar erai mereu cu spatele la scoala. Dupa felul in care vorbesti, imi dau seama ce fel de individ esti ! atestatul de informatică se ia si cu bani sau programe facute de altii ! nu te mai lauda ! daca l-ai luat pe drept, pt ca ti-a placut informatica, pacat ca n-ai invatat la fizica pt ca informatica se bazeaza pe cunostintele din fizica. Unde inveti despre circuite electronice si chipuri ? Iti doresc succes pe unde vei ajunge, dar fii mai respectuos în limbaj si comportament. Numai asa vei fi respectat si tu. Succes !
jnny_frr
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Apr 2007, 11:11

Mesajde emil » 13 Iul 2008, 12:19

bobby_cris scrie:O sa am destui corigentzi

in afara d aia kre raman la peste trei materii o sa mai am vreo 8


Dupa modul in care scrieti...eu v-as lasa si pe dvs. corigent. Folositi Limba Romana, nu abordati limbajul infantil de pe messenger, pentru ca nu va onoreaza, plus ca nu va aduce niciun avantaj!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 13 Iul 2008, 16:06

emil scrie:
bobby_cris scrie:O sa am destui corigentzi

in afara d aia kre raman la peste trei materii o sa mai am vreo 8


Dupa modul in care scrieti...eu v-as lasa si pe dvs. corigent. Folositi Limba Romana, nu abordati limbajul infantil de pe messenger, pentru ca nu va onoreaza, plus ca nu va aduce niciun avantaj!


Se poate domnule emil? :shock: Tocmai dvs sa va implicati in astfel de discutii?Pai mie mi ati inchis un topic cand am remarcat astfel de exprimari si de greseli gramaticale!Se numeste dscriminare!N aveti voie!Rusinica! :oops:

Iata cu ce copii lucreaza invatamantul de azi!!Gen ,,suntconsumator".Slava domnului ca nu predomina...inca...acest "tip"de elevi...dar in halul in care am ajuns ,nu mai dureaza mult!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde emil » 13 Iul 2008, 21:37

V-am inchis topicul pentru ca nu intelegeti ce inseamna neticheta si folositi acelasi limbaj de elevi... ce scriu pe messenger, fara noima. Utilizarea internet inseamna reguli ca si in viata de toate zilele. Atacurile dvs s-ar putea sa va conduca la masuri administrative mai drastice. Va recomand sa raspundeti LA TOPIC si nu off-topic din dorinta de a va demonstra ..."doctoratul" in limba romana...
Va rog sa nu mai purtati niciun dialog cu mine si sa nu mai faceti nicio referire la persoana mea.

Discutia este incheiata, orice atac de acest tip va fi sanctionat, asa cum am zis.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator