[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb_seo/phpbb_seo_class.php on line 830: include([ROOT]/phpbb_seo/cache/phpbb_cache.php): failed to open stream: Permission denied
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb_seo/phpbb_seo_class.php on line 830: include([ROOT]/phpbb_seo/cache/phpbb_cache.php): failed to open stream: Permission denied
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/phpbb_seo/phpbb_seo_class.php on line 830: include(): Failed opening '[ROOT]/phpbb_seo/cache/phpbb_cache.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/pear:/usr/share/php')
vechime in invatamant = vechime la catedra - didactic.ro

vechime in invatamant = vechime la catedra

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

vechime in invatamant = vechime la catedra

Mesajde gg » 30 Ian 2007, 23:38

Am o nelamurire: vechimea in invatamant cuprinde si cei 2 ani de stat acasa pentru cresterea unui copil?! va intreb pentru ca se calculeaza diferit acest spor de la o scoala la alta...eu pierd in acest fel 30 de lei lunar, pe motiv ca anii aceia nu se adauga la vechime; drept urmare am 15 % spor de vechime pt 16 ani de invatamant.. cunosc cazuri -identice cu al meu - in care persoana in cauza are 20 %, cu aceeasi ani de crestere ai copilului petrecuti acasa..
Stie cineva despre ce e vb? oare juristul inspectoratului are puterea sa ma ajute? sau voi ramane la latitudinea secretarei care calculeaza ?!..
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 122
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Mesajde juris » 01 Feb 2007, 10:18

vezi Ordinul MEC 3541/2006
http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege
juris
 
Mesaje: 106
Membru din: 31 Ian 2005, 13:11

Mesajde gg » 01 Feb 2007, 17:44

MULTUMESC!!
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 122
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Mesajde ramclaudia » 18 Apr 2007, 22:52

Concediul de maternitate este considerat vechime în muncă, dar nu şi vechime în învăţământ. În consecinţă, trebuie obligatoriu să primeşti 20%, deoarece ai 16 ani de muncă. Unde este problema? La salariul din grilă, acolo automat vei fi încadrată între 10-14 ani şi nu între 14-18. Deci, concluzia: oricum pierzi la salariu, că, de aşa e la noi.
ramclaudia
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Ian 2007, 10:41

Mesajde voiculescu » 19 Apr 2007, 18:07

Concediul de maternitate se considera vechime in invatamant. Acest lucru il puteti citi in Ordinul 3541/04.04.2006
voiculescu
 
Mesaje: 57
Membru din: 04 Feb 2006, 19:48
Localitate: Caracal

Mesajde ramclaudia » 21 Apr 2007, 10:10

Aceasta este explicaţia multor secretari. Probabil aceştia nu citesc legea. Vă mulţumim pentru informaţie!
ramclaudia
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Ian 2007, 10:41

Mesajde rosioru » 26 Apr 2007, 16:00

Stimata colega,

Se considera vechime in invatamant cele 126 de zile care alcatuiesc concediul prenatal si postnatal.
Restul concediului pentru cresterea copilului pana la 2 ani este considerat vechime in munca.
Cel putin asa erau regulile cand am intrat eu in concediu.
Observ ca un coleg a precizat ca a aparut un O.M. din 2006 care schimba datele...va recomand in acest sens sa-l cautati (sau sa va ajute cineva competent) si sa vedeti dvs. exact cum este formulat.. nu cumva concediu de maternitate are 126 de zile! si apoi vine concediul pentru cresterea copilului pana la doi ani!
Daca aflati ceva scrieti-ne si noua.

Succes!
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde licteneg » 26 Apr 2007, 21:41

OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului (actualizata)

"Art.18
...
(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta."

A nu se confunda insa vechimea in invatamant cu vechimea la catedra
care se ia in calcul la perioadele necesare obtinerii gradelor didactice.

O zi buna,
Prof. Kótai
Avatar utilizator
licteneg
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2004, 17:06

Mesajde voiculescu » 27 Apr 2007, 07:46

TOTUSI............ CITITI CU ATENTIE art 3. (A) DIN ORDINUL 3541/2006 SI VETI VEDEA CA PERIOADA CONCEDIULUI PENTRU INGRIJIREA COPILULUI PANA LA 2 ANI NU INTRERUPE VECHIMEA IN INVATAMANT.ORDINUL IL GASITI la http://www.fsli.ro/arhiva06.php
voiculescu
 
Mesaje: 57
Membru din: 04 Feb 2006, 19:48
Localitate: Caracal

Mesajde licteneg » 27 Apr 2007, 13:05

Nu stiu daca mie ati raspuns sau nu, dar acelasi lucru am zis si eu.
Exista 3 vechimi: vechimea in munca, in invatamant si la catedra.
Sporul de vechime se acorda dupa vechimea in munca.
Incadrarea in grile de salarizare se face dupa vechimea in invatamant iar
CIC se considera vechime in invatamant si nu se considera intrerupere.

Vechimea la catedra apare pentru inscrierea la grade.
De exemplu - am deful, predau 2 ani si ies 2 ani la CIC.
La revenire daca doresc sa ma inscriu la gradul II, mai trebuie
sa predau 2 ani - cei doi ani de CIC nu intra la calculul celor 4 ani
obligatorii de "vechime la catedra".

O zi buna,
Prof. Kótai
Avatar utilizator
licteneg
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2004, 17:06

Mesajde gg » 09 Mai 2007, 22:35

Va multumesc tuturor pentru lamuriri... problema mea este ca, o colega de liceu, ce a nascut exact in aceeasi perioada cu mine- 1997 si apoi 2001, are salariul mai mare decat mine, desi avem aceleasi grade didactice, luate la interval de 1 an diferenta..ea are 20% vechime, iar eu 15%...secretarea mea motiveaza acei ani de vechime la catedra, pe care, dupa ea, nu i-am implinit.. am 16 ani neintrerupti si 15 %!
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 122
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Mesajde marinaion29 » 02 Iul 2009, 08:12

Am si eu o nelamurire in legatura cu incadrarea la 1 sept 2008 aveam 10 ani si 4 luni vechime in munca , fara concediu crestere copil ,, 4 ani sunt lucrati in alta parte.Cum trebuie sa mi se calculeze vechimea ?
Acum sunt incadrata de la 6 la 10 ani. Este corecta incadrarea ? Va multumesc !
marinaion29
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Mai 2009, 22:02


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori