Valoare morfologica si functie sintactica

Valoare morfologica si functie sintactica

Mesajde ceaolin » 06 Feb 2013, 23:48

Buna seara!
As vrea sa intreb care este functia sintactica si valoarea morfologica a cuvantului "grabita" din structura "Ea vine grabita". Aceeasi intrebare pentru structura "-n dunga" din versul "Bate vantul frunza-n dunga"
Grabita ar trebui sa fie adverb, cred eu. In acest caz nu vad rostul acordului. Verbul "a veni" nu are valoare copulativa sa putem sa-l consideram adjectiv, nume predicativ. Ma gandesc ca varianta corecta ar fi fost "Ea vine grabit" si greseala apare din cauza provenientei din participiu a adverbului, participiu care da si un adjectiv ce se acorda.
Pentru structura "-n dunga" exista variantele de circumstantial de loc sau de mod daca determina verbul, dar si de atribut daca determina subst. "frunza".
Astept pareri ale colegilor.
ceaolin
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Noi 2008, 22:24

Re: Valoare morfologica si functie sintactica

Mesajde ceaolin » 07 Feb 2013, 16:43

Am mai postat intrebarea si am fost luat peste picior de unii colegi. Ceea ce ma interesa de fapt se referea la modul in care dvs abordati elementul predicativ suplimentar la clasa, dat fiind faptul ca acesta nu apare in programa...
ceaolin
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Noi 2008, 22:24

Re: Valoare morfologica si functie sintactica

Mesajde kapuselvira » 07 Feb 2013, 20:06

ceaolin scrie:Buna seara!
As vrea sa intreb care este functia sintactica si valoarea morfologica a cuvantului "grabita" din structura "Ea vine grabita". Aceeasi intrebare pentru structura "-n dunga" din versul "Bate vantul frunza-n dunga"
Grabita ar trebui sa fie adverb, cred eu. In acest caz nu vad rostul acordului. Verbul "a veni" nu are valoare copulativa sa putem sa-l consideram adjectiv, nume predicativ. Ma gandesc ca varianta corecta ar fi fost "Ea vine grabit" si greseala apare din cauza provenientei din participiu a adverbului, participiu care da si un adjectiv ce se acorda.
Pentru structura "-n dunga" exista variantele de circumstantial de loc sau de mod daca determina verbul, dar si de atribut daca determina subst. "frunza".
Astept pareri ale colegilor.

În primul exemplu, "grabita" este element predicativ suplimentar exprimat prin adjectiv , iar în al doilea, "-n dunga" este complement circumstanţial de mod exprimat prin locuţiune adverbiala. Sper sa fie un raspuns bun.
Avatar utilizator
kapuselvira
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Dec 2007, 18:38


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori