vacanta scurta, dar vacanta!

www.mento.ro - smart shopping, google-style

Mesajde alinaszabo » 31 Oct 2006, 22:04

www.mento.ro - cautare de produse, imobiliare, joburi etc, in stil google, dar mai bine orientat pe accesul la informatie.

Obtineti pe loc: un titlu al anuntului, pret, poza, descriere.

http://mento.ro/results.jsp?q=vand+teren+pipera
http://mento.ro/results.jsp?q=joburi+programator* (da, wildcard, google nu are asta)
http://mento.ro/results.jsp?q=peugeot+206

Cautarile pot fi foarte complexe, se poate folosi wildcard-ul *, se pot folosi expresii logice,
exemplu: femei sincera (buc* OR tim*)

http://mento.ro/results.jsp?q=femei+sin ... OR+tim*%29]femei sincera (buc* OR tim*)


Cand tastati gresit, www.mento.ro sugereaza cuvantul corect ca la google:
ex: http://mento.ro/results.jsp?q=carti+antologia+emenescu


Pentru alte facilitati ale mento.ro, http://mento.ro/help.html


De ce shopping cu Mento si nu cu Google ?

In primul rand pentru ca rezultatele intoarse de Google sunt deja vechi. Google indexeaza RAR fiecare site.
Mento indexeaza la fiecare cateva zile deci rezultatele sunt proaspete.

In al doilea rand, pentru ca Mento intoarce link-ul direct catre pagina produsului. Mai faci un click si deja
poti sa adaugi produsul in cos. Nu intoarce pagini "generale", asa cum face Google. Nu vreti probabil ca atunci cand cautati un teren de vanzare in Pipera, sa vedeti pagini cu discutii despre piata imobiliara, ci un nr de telefon al celui care vinde acel teren.





________________________________
www.mento.ro - noul google romanesc ?
alinaszabo
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Noi 2006, 19:40

vacanta scurta, dar vacanta!

Mesajde invatator » 02 Noi 2006, 10:28

Ce ati facut in vacanta?
Aflu ca sunt scoli unde invatatorii sunt in activitate! Noi, nu.
Oricum, cat a mai rams, vacanta placuta!
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde mariro » 02 Noi 2006, 10:38

Multumim pentru urari! Eu sunt in vacanta ca mai am concediu restant, altfel, cred ca ma duceam la scoala!
Odihna placuta dar si activa!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Vacanta scurta, dar vacanta!

Mesajde lilianamusat » 02 Noi 2006, 11:56

Eu sunt in activitate. Am vrut sa organizez o excursie la Vidraru, dar din pacate nu am putut strange un numar minim de copii ( 18 copii, au fost doar 13 doritori din doua clase). Parintii nu au bani sunt saraci, copiii erau dornici de a merge. Asta este, sper ca in primavara sa pot organiza aceasta excursie!
Vacanta placuta, atat cat a mai ramas din ea!
Avatar utilizator
lilianamusat
 
Mesaje: 161
Membru din: 15 Ian 2006, 21:06
Localitate: Giurgiu

Mesajde cornelia_pancescu » 02 Noi 2006, 21:49

Am fost ieri în excursie la Cheile Bicazului , Lacul Roşu . Au mers 47 elevi din 6 clase (II - IV). Cei mai mulţi de la clasa a II a - 19 elevi . În fiecare an organizăm două excursii : una în vacanţa din noiembrie - o zi şi în vară excursie de 2-3 zile . Pot spune că părinţii găsesc bani pt astfel de activităţi . Transportul Tecuci - Lacul Roşu şi retur a costat 350 000 lei/copil. Am fost cu 3 microbuze (12 000 lei/km). E păcat că nu toţi copiii pot vedea ,, pe viu" frumuseţile ţării .
În celelate zile ale acestei vacanţe nu ne-am dus la şcoală .
Avatar utilizator
cornelia_pancescu
 
Mesaje: 81
Membru din: 29 Oct 2006, 19:40
Localitate: Tecuci

Mesajde cornelia_pancescu » 02 Noi 2006, 21:50

Am fost ieri în excursie la Cheile Bicazului , Lacul Roşu . Au mers 47 elevi din 6 clase (II - IV). Cei mai mulţi de la clasa a II a - 19 elevi . În fiecare an organizăm două excursii : una în vacanţa din noiembrie - o zi şi în vară excursie de 2-3 zile . Pot spune că părinţii găsesc bani pt astfel de activităţi . Transportul Tecuci - Lacul Roşu şi retur a costat 350 000 lei/copil. Am fost cu 3 microbuze (12 000 lei/km). E păcat că nu toţi copiii pot vedea ,, pe viu" frumuseţile ţării .
În celelate zile ale acestei vacanţe nu ne-am dus la şcoală .
Avatar utilizator
cornelia_pancescu
 
Mesaje: 81
Membru din: 29 Oct 2006, 19:40
Localitate: Tecuci

Mesajde cornelia_pancescu » 02 Noi 2006, 21:53

Am fost ieri în excursie la Cheile Bicazului , Lacul Roşu . Au mers 47 elevi din 6 clase (II - IV). Cei mai mulţi de la clasa a II a - 19 elevi . În fiecare an organizăm două excursii : una în vacanţa din noiembrie - o zi şi în vară excursie de 2-3 zile . Pot spune că părinţii găsesc bani pt astfel de activităţi . Transportul Tecuci - Lacul Roşu şi retur a costat 350 000 lei/copil. Am fost cu 3 microbuze (12 000 lei/km). E păcat că nu toţi copiii pot vedea ,, pe viu" frumuseţile ţării .
În celelate zile ale acestei vacanţe nu ne-am dus la şcoală .
Avatar utilizator
cornelia_pancescu
 
Mesaje: 81
Membru din: 29 Oct 2006, 19:40
Localitate: Tecuci

Mesajde live » 03 Noi 2006, 01:35

eu mi-am luat concediu, în această vacanţă, altfel...mergeam la şcoală, ca să fac nimic.
ca să ne umplem de bucurie, mâine avem consiliu, iar de luni avem inspectori prin şcoală, veniţi în special pentru control de documente. sigur că nu le am pe toate! :mrgreen:
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde invatator » 03 Noi 2006, 15:21

-Luni, distribuirea coletelor stranse de copii unor alti copii, din familii defavorizate:
-Miercuri- Haloween;
-Joi scurta drumetie de toamna, parinti, elevi si invatator, finalizata cu un gratar;
-Sambata, aniversarea a 5 ani de la infiintarea Asociatiei "Pro Copilaria"- spectacol, mini-discoteca.
In rest, vacanta placuta!
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde gica_ionescu » 03 Noi 2006, 17:05

Noi, invatatorii, am finalizat panouri de promovare a muncii noastre, a proiectului ,,Invatam impreuna", si inca unul numit ,,Europa aproape de tine" pe care am pus simbolurile UE, postere, membrii UE si aspecte despre multiculturalism.

Noua ne place si elevii care ne-au ajutat au spus ca sunt ,,supeer"!

Sper sa postez imagini cu ele in curand...
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde irina165 » 03 Noi 2006, 18:21

Nici noi nu am avut vacanţă. Am avut curs de Implementare a noii programe de consiliere şi orientare. A fost chiar foarte interesant. Am rămas mirată câte lucruri putem afla despre noi însene, lucruri pe care nici nu le banuiam. În orice caz, nu a fost timp pierdut.
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde iulianaciornei » 03 Noi 2006, 22:16

LA NOI IN SCOALA S-A FACUT ACTIVITATE 4 ORE PE ZI ASTA VIATA
iulianaciornei
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Oct 2006, 22:10

Mesajde malvina » 04 Noi 2006, 14:21

In primele zile de vacanta ,30-31 octombrie am facut o excursie cu elevii cls. III-IV la Iasi unde ne-am simtit minunat.Am avut un traseu foarte frumos cu foarte multe obiective turistice.Am fost cazati la tabara Oglinzi in Targu Neamt,tabara situata in mijlocul padurii.Au fost 30 de elevi si 4 cadre didactice.Si noua ne-a fost foarte greu sa adunam atatia elevi ,dar am reusit.Costul excursiei a fost de 850000lei ,doua zile.
Zilele urmatoare am fost in activitate.
Toate cele bune si multa putere de munca in saptamanile care au mai ramas pana la Craciun!
malvina
 
Mesaje: 20
Membru din: 19 Oct 2006, 18:37

vacanta scurta, dar vacanta!

Mesajde adimatu » 05 Noi 2006, 23:20

A trecut.
Eu mi-am luat concediu. Am fost la Congres si apoi in Maramures, la Targu Lapus si Damacuseni unde am avut un curs scurt de IT. Am intalnit oameni minunati.
Nu am motive sa regret.
Colegii mei care au ramas in activitate au facut numaratoarea copiilor din cartier :roll:
De maine incep si eu.

Adi
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde invatator » 06 Noi 2006, 22:15

...si de azi, gata vacanta!
spor la lucru!
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori