un sfat va rog!!!

un sfat va rog!!!

Mesajde oana_panait24 » 11 Mar 2007, 04:33

Am sa va expun povestea mea. Sunt educatoare din 2000, titulara pe un post de oras (in Arges), cu deful dat. In ultimii 2 ani am fost in concediul pt ingrijirea piticului meu, si trebuie ca din septembrie sa ma intorc la gradi. Problema este ca sotul meu a primit un job fff important in alt judet (Sibiu) si ar trebui ca din aprilie sa ne mutam acolo. Teoretic, eu as putea sa ma inscriu la pretransferari, dar avand in vedere ca nu am lucrat in ultimii doi ani, nu voi avea punctaj si, deci, nici sanse prea mari.... Imi poate spune cineva ce am de facut? Stiti cumva cum as putea obtine o detasare? Sau cum stau lucrurile cu detasarile acelea in interesul invatamantului? Va multumesc!
oana_panait24
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Feb 2007, 21:32

Mesajde elena1960 » 11 Mar 2007, 22:44

Nu poti obtine decat o detasare la cererea ta. Problema se rezolva dupa etapa pretransferarilor.Trebuie sa urmaresti calendarul miscarii cadrelor didactice (afisat pe edu.ro.sau/si la insp. scolar de care apartineti) In acest caz, poti obtine cel mult doi ani consecutiv detasare la cererea ta (nu in interesul invatamantului) cu rezervarea catedrei de unde ai plecat. Atentie! Nu vei primi in mod expres si aceeasi catedra timp de doi ani. In plus pt. fiecare an faci un nou dosar.
elena1960
 
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2007, 14:39


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori