transfer institutor de la gradinita la scoala?

transfer institutor de la gradinita la scoala?

Mesajde valy2007 » 03 Apr 2011, 22:52

As putea sa obtin transferul de la gradinita la scoala ,avand specializarea institutor pentru invatamant prescolar si primar?
valy2007
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Oct 2007, 18:41

Re: transfer institutor de la gradinita la scoala?

Mesajde costi_52 » 03 Apr 2011, 23:00

Da
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: transfer institutor de la gradinita la scoala?

Mesajde aschiuta » 05 Apr 2011, 21:53

Sunt Prof. Inv. Prescolar
Cu Lic. Ped.(specializarea -educatoare) + Fac. de Psihologie, pot sa predau la CLASA O,daca aceasta va fi luata la scoala?
aschiuta
 
Mesaje: 19
Membru din: 05 Aug 2007, 19:55

Re: transfer institutor de la gradinita la scoala?

Mesajde costi_52 » 05 Apr 2011, 22:45

Specializarea pe care o aveţi (educatoare) vă permite să activaţi doar în învăţământul preşcolar (conform Centralizatorului 2011).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: transfer institutor de la gradinita la scoala?

Mesajde LenutaPopRosca » 06 Apr 2011, 12:51

daca am terminat liceul pedagogic specializarea invatator-educator si facultatea de psihologie -pedagogie specializarea pedagogie pot preda la clasa 0?
LenutaPopRosca
 
Mesaje: 23
Membru din: 21 Mar 2009, 21:46

Re: transfer institutor de la gradinita la scoala?

Mesajde LenutaPopRosca » 06 Apr 2011, 12:53

daca nu reusesc sa ma transfer acum in mai pot sa particip la detasari?in ce data sunt?
sunt educatoare dar am dubla specializare si facultatea de pedagogie,pot sa ocup prin pretransfer un post de invatatoare?
multumesc!
LenutaPopRosca
 
Mesaje: 23
Membru din: 21 Mar 2009, 21:46

Re: transfer institutor de la gradinita la scoala?

Mesajde canarul2010 » 10 Apr 2011, 20:52

Sunt institutor, grad did. I, cu dubla specializare (inv-educ) si absolvent de fac. Din 1 sept. ar trebui sa fiu incadrata ca prof. in inv. presc. si primar. Stie cineva daca m-as putea transfera la scoala pentru a preda la clasa 0? Trebuie facute ceva cursuri in acest sens sau sunt suficiente calificarile anterioare?
Va multumesc anticipat!
,,Ceea ce nu te doboara te face mai puternic!"
,, Un om cu adevarat puternic si independent reuseste singur in viata, bazandu-se pe fortele proprii!"
canarul2010
 
Mesaje: 17
Membru din: 13 Apr 2010, 20:55

Re: transfer institutor de la gradinita la scoala?

Mesajde costi_52 » 10 Apr 2011, 21:50

Din moment ce aveţi dublă specializare, evident că vă puteţi transfera în învăţământul primar. Cât priveşte clasa pregătitoare, deocamdată, nu s-a luat hotărârea dacă aceasta va avea un regim separat (cadru didactic specializat pe clasa pregătitoare) sau va fi integrată în actualul sistem (acelaşi cadru didactic de la clasa pregătitoare la clasa a IV-a).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: transfer institutor de la gradinita la scoala?

Mesajde canarul2010 » 11 Apr 2011, 11:38

costi_52 scrie:Din moment ce aveţi dublă specializare, evident că vă puteţi transfera în învăţământul primar. Cât priveşte clasa pregătitoare, deocamdată, nu s-a luat hotărârea dacă aceasta va avea un regim separat (cadru didactic specializat pe clasa pregătitoare) sau va fi integrată în actualul sistem (acelaşi cadru didactic de la clasa pregătitoare la clasa a IV-a).


Multumesc mult domnule Costi!
Chiar cred ca la aceasta clasa 0 ar trebui incadrati in special cei care au lucrat efectiv atat in inv. primar cat si in cel prescolar, daca se doreste cu adevarat sa se obtina si rezultate. Eu am intrat in inv. presc. dupa ce am lucrat 10 ani la scoala si va pot spune din proprie experienta cat de greu mi-a fost sa ma adaptez lucrului cu cei mici. Acum depinde ce se doreste.De la scoala se vedea altfel activ. din gradinite...dar greseam tare mult!

Ma interesa daca se poate realiza acest tip de transfer fara a mi se spune ca este de pe o treapta inferioara pe una superioara(am mai trecut cu ceva ani in urma prin asemenea situatie cand mi-am dorit sa trec din nou in inv. primar).
,,Ceea ce nu te doboara te face mai puternic!"
,, Un om cu adevarat puternic si independent reuseste singur in viata, bazandu-se pe fortele proprii!"
canarul2010
 
Mesaje: 17
Membru din: 13 Apr 2010, 20:55

Re: transfer institutor de la gradinita la scoala?

Mesajde dariachi » 01 Sep 2012, 16:27

Exact aceeasi problema o am si eu.Sunt institutor ,gr I, momentan predau la gradi .Imi doresc sa trec pe inv.primar dar mi s-a spus ca nu se poate.Aceeasi problema cu treapata inf./sup.
dariachi
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Iun 2012, 16:56


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron