Transfer educator - invatator

Transfer educator - invatator

Mesajde pascariuionela » 13 Ian 2010, 23:03

Doresc sa stiu daca se poate efectua acest transfer. Sunt absolventa de liceu pedagogic cu dubla specializare. M-am titularizat pe invatatori si am obtinut deful si gradul II la invatatori. Acum trei ani am trecut prin transfer la educatori dar doresc sa ma intorc la I-IV. Stie cineva cazuri concrete in care s-a putut?
Si inca ceva: mi-am depus cerere de inscriere la gradul I. Voi sustine inspectia de inscriere anul acesta, la educatori, urmand ca la toamna sa imi depun dosarul. In cazul in care ma transfer la invatatori pot sa continui cu gradul sau trebuie sa o iau de la capat? As vrea sa imi dau gradul la I-IV si ma gandesc ca de vreme ce nu depun inca dosarul as putea ca la toamna sa il depun pe invatatori chiar daca am tinut o inspectie la educatori. Cine ma poate lamuri, va rog!
pascariuionela
 
Mesaje: 111
Membru din: 18 Mai 2007, 19:17

Re: Transfer educator - invatator

Mesajde glilianaviorica » 14 Ian 2010, 22:10

Sunt intr-o situatie similara. Am dubla specializare, am lucrat ani multi in invatamantul primar, apoi am fost nevoita sa trec la prescolari. Am dat gradul I in timp ce lucram ca educatoare, DAR l-am dat ca invatatoare: am avut preinspectiile si inspectia finala atat la gradinita, cat si la scoala (respectiv cate doua ore la scoala si doua activitati la grupa). Nu a fost foarte usor, dar m-am descurcat foarte bine, adica vreau sa subliniez ca se poate! Cat priveste pretransferul, nu stiu. Oricum va doresc bafta maxima!
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Re: Transfer educator - invatator

Mesajde sandydaria » 16 Ian 2010, 19:02

Se poate face transferul de la educatoare la invatatori! Stiu sigur de anul trecut... aveam aceasta posibilitate...in privinta gradului e mai complicat, cred ca mai bine mergeti in continuare cu gradul pe educatoare, oricum va fi recunoscut in orice specializare v-ati transfera...
sandydaria
 
Mesaje: 8
Membru din: 05 Oct 2007, 18:25

Re: Transfer educator - invatator

Mesajde lyly33 » 25 Ian 2010, 18:28

da, se poate stiu pe cineva care anul trecut s-a transferat de pe educatoare pe invatatori,dar numai in cadrul aceleiasi scoli!!!!!!!! gradinita facea parte ( era structura a scolii cu clasele I-VIII) din aceeasi localitate din mediul rural! doar asa i-au acceptat dosarul de pretransfer!
lyly33
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Noi 2006, 20:32

Re: Transfer educator - invatator

Mesajde onevlad » 29 Ian 2010, 20:19

Eu stiu de la inspector ca de la invatator la educator se poate , invers nu!
onevlad
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Ian 2009, 16:16

Re: Transfer educator - invatator

Mesajde sportiv » 29 Ian 2010, 21:49

Cum sa nu!In romanica este posibil orice! :D Glumesc-se pare ca la nivelul scolii cu PJ , da!(mai ales in situatia actuala!)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori