Cine va preda la clasa pregatitoare?

Va invitam sa va exprimati opiniile, sa ne impartasiti din experientele voastre si sa ridicati noi teme inspirate din activitatea dumneavoastra de zi cu zi. Prima GENERATIE de cadre didactice de la clasa pregatitoare… aveti cuvantul!

Moderator: ancuta_huzum

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde churmuzache » 01 Feb 2013, 18:00

Daca ati avea copil de 6 ani, unde ati prefera sa-l educati, la un suplintor cu cateva cursuri facute sau la alte cadre scolite pe platforma, care vor prelua pentru prima data clasa la 15 sept.2013? Aici nu va mai ghidati dupa LOGICA unei legi... Sunt parintii care nu vor inghiti tot ce le dau guvernantii, unii mai si rumega inainte...
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde 246800 » 01 Feb 2013, 20:41

La clasa pregatitoare predau prof inv primar si prescolar si care au facut cursurile de pregatire.eu una am fost si la curs chemata alaturi de alti colegi de isj in august 2012 si am continuat mancandu-mi creerii , lucrand pe platforma ore-n sir si noaptea sa fac fata si cerintelor de la clasa si altor obligatii de viata si familie si apoi in noiembrie am dat examen, pentru c.p. Nu predau suplinitori, debutantii, va asigur de lucru acesta , iar dv. ca parinte aveti dreptul sa stiti cine preda, in baza legii ei nu trebuie sa predea.
246800
 
Mesaje: 41
Membru din: 09 Mai 2012, 16:02

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde sportiv » 01 Feb 2013, 21:02

La clasa pregătitoare nu poate preda o educatoare cu 38 ani vechime cu gr. didactic I, nu docare a educat până acum copiii PENTRU ŞCOALĂ, dar poate să predea o suplinitoare necalificată. E ciudat. Nu? Domnilor de acolo de sus, vă rugăm să coborâţi şi in teritoriu, în oraşele mici ,în sate, ar acolo în Bucureşti unde este o lipsă acută de Grădiniţe de stat .În oraşele mici şi sate, grădiniţele rămân goale, se desfiinţează posturi.De ce nu faceţi să fie obligatorie şi Grădiniţa că tot învaţământ este , sau nu ? Sau educatoarele nu sunt cadre didactice ca şi învăţătoarele, nu aceeaşi şcolă au făcut-o? Sau după D-voastră sunt doar BONE care au doar grije de copii?
Laszlo_Klara

Mesaje: 2
Membru din: 14 Oct 2012, 16:39



Văd că supărarea este mare,din moment ce ați postat de 2 ori!Nu se pune problema predării doar la clasa pregătitoare! Acești copii vor fi coordonați până la clasa a IV-a ,de aceea se cere dublă specializare a educatoarei(învățătoare) sau doar învățător (educatoarea ,, care a educat până acum copiii PENTRU ŞCOALĂ” și-a făcut datoria! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde laurian » 02 Feb 2013, 11:38

Buna ziua! Parerea mea este aceea ca se putea hotari obligativitate la grupa pregatitoare de la gradinita pentru ca si pana acum chiar fara a fi data obligativitatea, copiii frecventeaza zilnic gradinita mai ales la grupele mari ( chiar daca unul dintre ministri invatamantului a declarat altceva ) . Problema este starea de sanatate care dupa cate am inteles pune piedici si in clasa pregatitoare . Pentru cine a declarat ce a patit pe platforma , pot sa spun ca de ani de zile noi educatoarele si profesorii lucram pe platforme uneori zi si noapte in cadrul programelor POSDRU. Aceasta actiune nu ne-a dat dreptul de a alege sa lucram la scoala sau gradinita ( avem si licente , masterate numai ca liceul nostru a fost de 5 ani si nu de 4 ca acum ).
Am copil la actuala clasa pregatitoare si observ ca ar fi acumulat mult mai mult in gradinita cu educatoarea lui . Dar cine hotaraste zice altceva . O zi buna !
laurian
 
Mesaje: 107
Membru din: 04 Dec 2006, 21:49

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde sportiv » 02 Feb 2013, 15:30

Fiecare cu ce-l doare! :oops: Sunt la mastere prin învățământ de nici n-ai cu te mai întoarce, doar că sistemul bate ,,pasul pe loc” ori char regresează! Oare de ce?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde vyorom » 02 Feb 2013, 17:03

Poate spune cineva cum respecta ceea ce a invatat la minunatele cursuri pentru clasa pregatitoare atunci cand in clasa mai are si clasa I, clasa aII-a ( in cel mai fericit caz) sau toate clasele primare ? Atunci cand , la sate, copilul este la grupa mare sau pregatitoare i se acorda foarte multa atentie in ceea ce priveste pregatirea pentru scoala.Chiar daca educatoarea are grupa combinata ea poate respecta curriculum-ul clasei 0 dar un invatator de la simultan nu poate realiza acest lucru.Sa nu ne imbatam cu apa rece si sa fim constienti ca acei copii fac de doua ori clasa I. Asta se intampla cu clasa 0 la sate !!!! De ce ne ascundem dupa vorbe si nu spunem adevarul ? De ce nu se recunoaste ca de obicei invatatorii se gandesc in primul rand la postul pe care il ocupa si pe urma la copii ?.Asta se intampla din cauza bulversarii totale din sistem si pentru ca cei de jos nu sunt intrebati niciodata nimic atunci cand se face o lege. Important este sa se obtina fonduri pe unele proiecte iar copiii ajung cobaii sistemului.
vyorom
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mai 2012, 16:29

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde laurian » 02 Feb 2013, 20:03

Parerea mea este ca mult mai bine pentru copii era ca educatoarele respectiv cele care au devenit profesor invatamant prescolar sa urmeze cursurile de pregatire si sa mearga dupa copii in clasa pregatitoare . Acelasi lucru doresc si parintii chestionati . Am avut de-a lungul anilor colege care au terminat la sectia invatatoare si au fost nevoite sa lucreze ca educatoare , Parerea lor era clara . Pentru nimic in lume nu doreau sa ramana la gradinita si noi educatoarele aveam tot respectul din partea lor. Ce vor face acum cu "galagiosii" nostri ?
laurian
 
Mesaje: 107
Membru din: 04 Dec 2006, 21:49

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde AnaAntonela » 25 Mar 2013, 14:05

,,Galagiosii" deja seamana cu niste elevi de clasa I !
Tot respectul pentru doamnele educatoare, dar cred ca e mai bine sa fie pregatiti pentru scoala chiar de catre persoana care ii va calauzi in universul cunoasterii pana in clasa a IV-a. In acest fel , invatatoarea are 1 an la dispozitie sa-i cunoasca, iar ei sa se obisnuiasca cu doamna invatatoare, cu noile reguli, pentru ca anul urmator in cls. I sa se preocupe de scris -citit fara probleme de acomodare cu scoala si cu ,,doamna". Astfel, la inceputul clsasei I, invatatoarea deja stie care sunt achizitiile fiecarui elev si cum trebuie sa-l abordeze in continuare, fara tensiunile existente in trecut la inceput clasei intai, clasa in care atentia elevilor si a invatatoarei trebuie sa se centreze pe scris-citit si nu pe probleme de acomodare.
Din moment ce clasa pregatitoare apartine invatamantului primar e normal sa predea la aceasta clasa invatatori.
AnaAntonela
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Ian 2011, 14:03

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde petronela001 » 25 Mar 2013, 15:27

Ati auzit cumva si dumneavoastra zvonul cum ca doar invatatorii care au urmat cursul pentru C.P vor preda exclusiv tot la C.P pentru ca e posibil sa nu mai fie bani pentru a forma si alti invatatori??
petronela001
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Sep 2010, 14:45

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde ofelia1975 » 25 Mar 2013, 16:58

CHIAR AM COPIL CARE ANUL ACESTA FACE CLASA PREGATITOARE LA SCOALA CU UN PROFESOR CALIFICAT, DAR SUPLINITOR. SUNT FOARTE MULTUMITA!!!!
ofelia1975
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Dec 2008, 17:39

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde ofelia1975 » 25 Mar 2013, 17:00

MESAJUL DE MAI SUS E PT CHURMUZACHE.
ofelia1975
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Dec 2008, 17:39

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde hidugeorgeta » 25 Mar 2013, 18:57

Conform ultimilor precizari primite de la inspectorii de specialitate, la clasa pregatitoare vor preda invatatorii care in anul scolar 2012-2013 au clasa a IV-a, iar cei care sunt momentan la clasa pregatitoare vor preda pana in clasa a IV-a, indiferent daca sunt sau nu titulari. Anul acesta scolar am fost la concursul de titularizare si am luat clasa pregatitoare; timp de zece ani am lucrat ca educatoare si sunt profesor pentru invatamantul primar si prescolar.
hidugeorgeta
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Mai 2012, 18:32

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde laurasta16 » 26 Mar 2013, 23:11

Cursurile care au fost facute in toamna anului 2013 nu sunt numai pentru clasa pregatitoare,ci pentru Cp+I-IV.Varsta de intrare in gradinita se face de la 2 ani.Asa ca e loc sub soare pentru toata lumea .Cred ca asta trebuia sa se faca de acum 10 ani ,cand grupa pregatitoare era obligatorie pentru elevii care incepeau scoala.
laurasta16
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Mai 2012, 14:21

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde danax3ro » 27 Mar 2013, 14:32

Buna ziua!
O intrebare am si eu pentru hidugeorgeta. Ati participat la titularizare la concursulpentru educatoare sau pentru invatatoare? Ma intereseaza pentru ca si eu am aceeasi calificare, pana acum am lucrat doar in prescolar si anul acesta o sa sustin titularizarea. Ma intreb insa, daca dau titularizarea pe prescolar, mai pot opta pt clasa pregatitoare?
Multumesc
danax3ro
 
Mesaje: 10
Membru din: 14 Oct 2009, 10:47

Re: Cine va preda la clasa pregatitoare?

Mesajde alinne » 30 Mar 2013, 17:32

Dacă veți susține concursul de titularizare pentru educatori veți putea preda doar în învățământul preșcolar. Pentru a preda la clasa pregătitoare trebuie să susțineți examen la învățători. Mult succes!
alinne
 
Mesaje: 22
Membru din: 20 Ian 2007, 13:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum clasa pregatitoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori