titularizare educatoare 2011

titularizare educatoare 2011

Mesajde olty » 22 Feb 2011, 13:01

Buna ziua! Am o nelamurire cu privire la bibliografia pentru concursul de titularizare din 2011...La literatura trebuie sa ne alegem cate doua poezii apartinand urmatorilor autori: Eminescu, Arghezi, Alecsandri si N. Stanescu. Ce poezii alegem? Am terminat liceul acum 10 ani si nu mai stiu ce se mai studiaza acum in manualele de literatura romana. De exemplu, m-am gandit ca "Luceafarul" si "Floare albastra" ar fi reprezentative pentru poezia romantica la Eminescu, dar sunt multe altele...La Alexandri "Iarna" si "Oaspetii primaverii" ? La Arghezi "Testament" si "Psalmi"? La Stanescu "Leoaica tanara, iubirea" si "In dulcele stil clasic"? Va rog sa ma ajutati cu cateva sugestii...Multumesc si mult spor la invatat celor care se pregatesc pentru concurs. O zi frumoasa tuturor!
olty
 
Mesaje: 36
Membru din: 25 Iul 2007, 20:59

Re: titularizare educatoare 2011

Mesajde marianaaa » 04 Mar 2011, 16:03

si eu am aceeasi nelamurire in legatura cu poeziile...cine ne ajuta sa ne spuna ce sa invatam.....pls ceva exemple?
marianaaa
 
Mesaje: 12
Membru din: 07 Iun 2010, 22:16

Re: titularizare educatoare 2011

Mesajde teutu » 11 Iun 2011, 18:34

Buna ziua!Eu am fost in cc si as vrea sa dau titularizarea pe educatoare.S-a schimbat programa??Eu stiam ca erau la prima parte texte din literatura pentru copii .Multumesc!
teutu
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Apr 2008, 20:52

Re: titularizare educatoare 2011

Mesajde iuiu_flori » 12 Iun 2011, 16:55

Tinand cont ca este vorba de invatamant prescolar eu as alege poeziile ce se pot studia la aceasta varsta: Revedere, Scrisoarea a III-a, Somnoroase pasarele- Eminescu; Talharul pedepsit, Zdreanta , O furnica - T.Arghezii; Iarna, Hora Unirii, Oaspetii primaverii - Alecsandri; Cantec - N. Stanescu - asta nu se studiaza la prescolari dar este si in programa pentru definitivat/gradul II. Mai mult nu as neglija pe Elena Farago, Toparceanu iar la genul epic pe : Delavrancea, Emil Garleanu, Sadoveanu, Caragiale, Creanga. Acum depinde si de judetul in care se da examenul. Mult succes tuturor.
iuiu_flori
 
Mesaje: 208
Membru din: 18 Iun 2007, 16:30

Re: titularizare educatoare 2011

Mesajde subiectexam » 28 Iun 2011, 10:24

teutu scrie:Buna ziua!Eu am fost in cc si as vrea sa dau titularizarea pe educatoare.S-a schimbat programa??Eu stiam ca erau la prima parte texte din literatura pentru copii .Multumesc!


Pentru anul acesta sunt valabile programele din 2010.
Avatar utilizator
subiectexam
 
Mesaje: 3
Membru din: 31 Mai 2010, 15:49
Localitate: Iasi


Înapoi la Titularizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori