Titularizare 2012- inspectia speciala

Titularizare 2012- inspectia speciala

Mesajde rofi3 » 05 Mai 2012, 15:01

Se pare ca anul acesta in unele judete s-au inscris foarte multi candidati la titularizare . Posturile scoase la concurs le puteti gasi pe site-ul http://titularizare.edu.ro/2012/
S-a modificat si ziua examenului din luna Iulie in August . La dvs. in judet cum este ?
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Titularizare 2012 si inspectia speciala

Mesajde rofi3 » 09 Mai 2012, 15:58

In aceasta luna cei care doresc sa participe la examenul de titularizare din august trebuie sa sustina o inspectie speciala cu o clasa respectiv grupa de copii cu care nu au lucrat, in prezenta unor metodisti si a altor cadre didactice . Cei care au trecut prin aceasta experienta poate ne impartasesc si noua cateva pareri. Este destul de dificil sa comunici si sa lucrezi cu niste copii pe care nu-i cunosti .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Titularizare 2012

Mesajde bologa » 20 Mai 2012, 14:46

Referitor la inspectia la clasa pt titularizarea de anul acesta pot sa va spun ca nu e decat o piedica si mai mare pt a prinde un post. Si asa posturile sunt cum sunt mai dai si inspectie la o clasa pe care nu o cunosti si unde asa cum e cazul meu concurezi pe acelasi post cu profesorul care preda deja acolo.
Am sustinut inspectia , au venit 2 metodiste si directorul de scoala, au asistat la ora iar la final au plecat pusca fara sa imi spuna macar un cuvant de bine sau de rau, pana la urma ar fi trebuit sa aflu si eu cam cum m-am descurcat sa primesc o evaluare, nu? Dar surpriza o sa aflu abia luna viitoare pana atunci suspans. Mai rau ca la examenele din facultate parca am fi din nou studenti sau mai rau..... E corect, nu ar fi trebuit atunci imediat sa stim si noi? dar lasa, mai intai sa termine toti, apoi se face o comparatie, o notare subiectiva :roll: Iar inainte de ora nu am primit lamuriri cate ore se predau la clasa, ce fel de lectie se vrea am sau nu acces la material didactic o mare prostie. Am aflat in cele din urma titlul lectiei si cam atat. Vai de elevi dar si de noi profiii......
bologa
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Mai 2012, 14:31

Re: Titularizare 2012

Mesajde rofi3 » 21 Mai 2012, 10:09

Multumim ca ne-ati impartasit cum a decurs aceasta inspectie speciala . Spuneti ca nu v-a fost anuntat din timp titlul lectiei ? Asta inseamna ca nu ati putut pregati un proiect de lectie . Nu este normal sa nu fiti anuntata din timp acest lucru , precum si tipul lectiei, ca sa stiti pe ce sa va axati . Cat despre evaluarea , cred ca cei care v-au examinat au fost zgarciti cu vorbele , caci puteau sa va spuna cateva cuvinte prin care sa va dea de inteles cum v-ati descurcat .
Bafta in continuare si in special la examen!
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Titularizare 2012- inspectia speciala

Mesajde georgik21 » 23 Mai 2012, 15:57

Pot spune ca eu sunt o noocoasa. M-am interesat inainte si am incercat din greu sa patrund in scoala, sa intru sa cunosc copii, pentru ca predand la o clasa speciala e normal ca elevii sa nu te cunoasca si sa nu iti raspunda cerintelor. Sunt noua in invatamant. E primul an cand dau examenul de titularizare si am nimerit si inspectia la clasa. Nu am nici macar experienta examenului. Am avut noroc ca am dat de persoane cum se cade si astfel am cunoscut copii, emotiile sunt emotii...este normal, dar sper sa treaca. Multa bafta tuturor!
georgik21
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Dec 2009, 18:15

Re: Titularizare 2012- inspectia speciala

Mesajde sportiv » 23 Mai 2012, 16:24

,,cum se cade ”
Aveți dreptate! Oare cum se cade la titularizare? :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Titularizare 2012- inspectia speciala

Mesajde elina_76 » 28 Mai 2012, 14:51

Unii aspiranţi la titularizare măsoară cu palma lungimea mesei (a băncii), asta după ce-i întreabă pe micuţii de clasa I ˝Cum măsurăm masa corpurilor?˝ Culmea e că a luat nota 10 după o aşa lecţie. Mai contează că învăţătorul a trebuit să reia predarea acelei lecţii? Noroc de examinatorii care sunt ˝cum se cade˝.
elina_76
 
Mesaje: 22
Membru din: 20 Dec 2007, 19:47

Re: Titularizare 2012- inspectia speciala

Mesajde stefanescu_luminita » 03 Iun 2012, 15:04

De ce va sperie atat de mult o inspectie?Ar trebui sa ne sperie faptul ca nu stim sa predam metodic o lectie, ca nu aducem in demersul didactic metode noi cu care sa atragem interesul copiilor asupra informatiilor care le impartasim, nu folosim materiale didactice suficiente, nu ne implicam in ceea ce facem cu tot sufletul;un cadru didactic poate preda la orice clasa, nu numai la cei pe care ii cunoaste, aducand materiale cu care sa le captezi atentia copiilor; multora ne lipseste creativitatea si ne inhibam doar cand auzim cuvantul inspectie;dupa titularizare nu o sa mai aveti inspectii? Urmeaza sustinerea definitivatului, inscriere la gradul II si gradul I, lectii demonstrative pentru parinti, sustinerea unor activitati in cadrul comisiilor metodice, cercuri pedagogice la nivel de sector, judet.Aceasta inspectie speciala va da posibilitatea sa va mariti notele finale, dupa examenul scris unde nu numai teoria conteaza, ci exemplele din activitatea de la clasa.
stefanescu_luminita
 
Mesaje: 25
Membru din: 18 Feb 2007, 21:42

Re: Titularizare 2012- inspectia speciala

Mesajde sportiv » 03 Iun 2012, 16:39

De ce va sperie atat de mult o inspectie?Ar trebui sa ne sperie faptul ca nu stim sa predam metodic o lectie, ca nu aducem in demersul didactic metode noi cu care sa atragem interesul copiilor asupra informatiilor care le impartasim, nu folosim materiale didactice suficiente, nu ne implicam in ceea ce facem cu tot sufletul;

Cred ca vă referiți în special la dumneavoastră,eventual la cei pe care-i cunoașteți și nu este o pretenție de ,,concluzie” general valabilă! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Titularizare 2012- inspectia speciala

Mesajde telegdi » 09 Iun 2012, 15:52

Stie cineva care sunt poeziile pe care trebuie sa invatam pentru examenul de titularizare de EMINescu.Tudor Arghezi, V.Alesandri si Nichita Stanescu care sunt cele doua poezii la fiecare? Va mukltumesc pentru raspuns.
telegdi
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Apr 2010, 11:52

Re: Titularizare 2012- inspectia speciala

Mesajde sportiv » 09 Iun 2012, 21:02

:mrgreen: :oops:
Sunt cele pe care trebuia să le știți până acum!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Titularizare 2012- inspectia speciala

Mesajde dragos2009 » 09 Iun 2012, 22:33

sportiv scrie::mrgreen: :oops:
Sunt cele pe care trebuia să le știți până acum!

De ce spuneti asta? La poezie fiecare candidat alege ce ii place. Nu criticati lumea..... :wink:
dragos2009
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Ian 2009, 13:54

Re: Titularizare 2012- inspectia speciala

Mesajde Tarantella » 02 Iul 2012, 02:32

inspectia speciala la clasa este tot un examen , doar ca se cere aplicarea cunostintelor de la examenul teoretic in practica... au fost si scoli unde profii candidati au putut veni , comunica cu viitorii elevi de la inspectie, li s a comunicat subiectul orei conform planificarii ... etc , etc , unde atmosfera din colectivul didactic e prietenoasa , a fost corecta si pentru inspectii ...iar unde domina intrigile, invidia si aroganta , sarmanii colegi au fost intimidati si pentru inspectie....deci lucrurile s au petrecut foarte diferit in functie de institutie...
Tarantella
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Mai 2012, 22:52

Re: Titularizare 2012- inspectia speciala

Mesajde sportiv » 02 Iul 2012, 18:29

De ce spuneti asta? La poezie fiecare candidat alege ce ii place. Nu criticati lumea.....

Atunci de ce mai apar programe? :D
(Era o părere ,nu o critică , dar luaţi -o cum vreţi! :oops: )
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Titularizare 2012- inspectia speciala

Mesajde andreea_muntean » 03 Iul 2012, 07:42

sportiv scrie:,,cum se cade ”
Aveți dreptate! Oare cum se cade la titularizare? :oops:


:lol:
Dl Sportiv,oare e posibil?Citesc pe-aici și nu-mi vine să cred!
Grav este că ”a învăța din greșeli” nu se poate aplica....în cazul de față!!
Vacanță frumoasă!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Următorul

Înapoi la Titularizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator