textele unor lecturi

textele unor lecturi

Mesajde mgeorgeta38 » 07 Mai 2010, 22:14

Stimati colegi am o mare rugaminte,poate cineva sa ma ajute cu textul integral al lecturii Lupul si mielul" dupa Ion Creanga?
Am nevoie urgenta de el si nu-l gasesc nicaieri.Odata era in manualele mai vechi dar acum nu mai stiu...
mgeorgeta38
 
Mesaje: 21
Membru din: 03 Mai 2009, 14:18

Re: textele unor lecturi

Mesajde alayyya » 08 Mai 2010, 14:28

Lectura “Lupul si mielul”
de I. Creanga

Pe cand intunericul se lupta cu lumina si voia sa-i ia locul, un lup flamand veni langa stana.
Un miel vazu stralucind prin gard ceva ca doua lumanari aprinse. El se apropie sa vada ce e acolo.
Atunci lupul ii spusa incet si cu blandete:
---Buna seara, voinice! Nu t e teme! Eu sunt un prieten .
---Nu te cunosc, ce cauti ?
---Ma numesc lup si vreau sa pasc putina iarba. Vino, sa-mi arati unde e iarba mai buna.
---Tu esti lup si mananci carne, nu iarba! Ma striga mama.
---Vino doar numai ca sa te sarut. Ce frumusel si dragalas esti!...
Avatar utilizator
alayyya
 
Mesaje: 44
Membru din: 31 Mai 2006, 15:05
Localitate: Onesti

Re: textele unor lecturi

Mesajde mgeorgeta38 » 08 Mai 2010, 14:45

Multumesc mult ,stimata colega ptr text !Acesta e textul integral sau partial ?Parca avea un alt final ...in care se specifica ca mielul a fost mancat de lup...sau nu.? Oricum multumesc inca o data. :)
mgeorgeta38
 
Mesaje: 21
Membru din: 03 Mai 2009, 14:18

Re: textele unor lecturi

Mesajde vera2008 » 08 Mai 2010, 21:18

Scriu si eu un text pe care l-am gasit pe net.Nu este integral,probabil tot un fragment,dar mai mare fata de cel din manual.
Lupul la stână
(fragment)
de Ion Creangă

Pe când întunericul se lupta cu lumina şi voia să-i ia locul,un lup flămând veni ,trântindu-se pe labe,până lângă staul.
Acolo stătu puţin şi se uită prin gard la oi şi la miei,gândindu-se cum ar putea sări înăuntru,fără să fie simţit de cineva.
Un miel,dintre cei ce se jucau,văzu prin gard strălucind ceva,ca două lumânări aprinse.El se apropie de locul acela,ca să afle ce-i acolo.
Atunci,lupul îi spune încet şi cu blândeţe:
-Bună seara,voinice!Apropie-te!Nu te teme;eu sunt un prieten al vostru.
-Mulţumesc dumitale!Nu te cunosc.Ce cauţi?
-O,doamne!...mai apropie-te,căci nu prea aud bine şi nu pot vorbi tare.Sunt slab şi am nevoie de ajutor...
-Ei bine,iată-mă-s lângă gard;cine esti şi ce voieşti?
-Eu mă numesc lup şi aş voi să pasc puţină iarbă verde.Du-mă,te rog,unde-a fi iarba amestecată cu trifoi, că mult îmi place!
-A!Tu eşti lup şi mănânci carne,nu iarbă verde cum zici!
-Ba!...Mă jur pe părul meu,nu mănânc defel carne!Vino cu mine şi-om paşte împreună ...O!cât îmi eşti de drag!Ce frumuşel şi drăguţ mai eşti!Vino mai iute,iacă...eu sunt gata să te îmbrăţişez!
-Ba nu,iaca,mă strigă mama şi trebuie să mă duc!
-Ce fel?Vino doar să te sărut şi te-i duce.
Neînţeleptul miel ieşi ,dar ....înţelegeţi cum l-a îmbrăţişat şi sărutat lupul...Mielul de-abia putu zbiera puţin...şi sărmana lui mamă,trezindu-se atunci,rămase înmărmurită când îl văzu în gura lupului.
vera2008
 
Mesaje: 750
Membru din: 03 Ian 2008, 22:55

Re: textele unor lecturi

Mesajde mgeorgeta38 » 10 Mai 2010, 22:03

Multumesc draga colega ,vera2008.Si de aceasta data m-ai salvat.Ramai mereu aceeasi colega saritoare care ajuta pe toata lumea.Iti multumesc inca o data! :) :)
mgeorgeta38
 
Mesaje: 21
Membru din: 03 Mai 2009, 14:18


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori