Tehnica lumânării

Tehnica lumânării

Mesajde maddcleaner » 04 Ian 2012, 22:36

Buna seara,va rog sa ma ajutati cu materiale-teoretice si practice- despre aceasta tehnica.Multumesc mult si vacanta placuta !
maddcleaner
 
Mesaje: 48
Membru din: 06 Feb 2007, 19:17

Re: Tehnica lumânării

Mesajde sportiv » 05 Ian 2012, 20:08

Iată:
,,Desenarea cu lumânarea: În această tehnică predomină spontaneitatea, sinceritatea, umorul, curiozitatea, motivaţia largă asociată plăcerii sau capacităţii de descoperire.
În acest scop se pot folosi lumânări albe a căror urmă poate fi văzută atunci când hârtia este aşezată la lumină, sau lumânări colorate (roşii sau albastre) care dau uşurinţă pentru că urmele lor se văd colorate pe hârtie.
După terminarea desenului se pictează toată suprafaţa hârtiei cu acuarelă în culori tari şi nu în culori opace. Pe conturul desenat cu lumânarea culoarea nu se prinde şi astfel desenul apare alb sau colorat mai deschis pe fondul colorat mai închis. Este bine ca în desen să existe o preponderenţă a liniei şi nu a petelor albe, astfel explicându-se elevilor tema ,,Linia” – rolul constructiv al ei.
Înainte de a desena este indicat să se pregătească o schiţă pentru ca apoi desenul să fie executat dintr-o dată. Se pot realiza lucrări cu tematică diferită în funcţie de vârsta elevilor.
În această tehnică am realizat lucrări pe temele: ,,Ghiocei de ziua mamei”, ,,Peisaje de iarnă”.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Tehnica lumânării

Mesajde maddcleaner » 07 Ian 2012, 15:09

Va multumesc mult pentru raspuns,abia astept sa lucrez cu nazdravanii mei.Vacanta placuta!
maddcleaner
 
Mesaje: 48
Membru din: 06 Feb 2007, 19:17

Re: Tehnica lumânării

Mesajde sportiv » 07 Ian 2012, 18:36

Mulțumesc, la fel! ,,Succesuri” în muncă!(Îmi pare bine că am putut fi de ajutor) :P !
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori