Tara Motilor

Tara Motilor

Mesajde motzu » 23 Dec 2007, 23:05

Buna ziua!

Am fost pasionat de istorie de mic copil si am dorit sa contribui cu ceva la a ne cunoaste mai bine trecutul.
In acest sens am adunat documente pe site-ul www.taramotilor.ro , unde evident se vorbeste despre Tara Motilor, o zona cu vechi traditii si obiceiuri romanesti. In viitor se vor mai adauga si alte carti/documente, de aceea va invit sa reveniti pe site.

Va invit deci in acest sens pe site, sa cititi cartile ce le-am pus acolo, cu atit mai mult cu cat sunt de o vechime apreciabila, iar aspectele prezentate in ele nu se predau la orele de istorie, desi a le cunoaste ar face bine oricui se simte roman.

Parerile d-voastra despre continutul site-ului le puteti exprima la "Guestbook" si vor fi mai mult decat bine venite.

Cu respect, Bogdan.
motzu
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Dec 2007, 22:59

Mesajde motzu » 29 Dec 2007, 00:01

Site-ul a fost updatat cu noi capitole ale cartii "Motii, calvarul unui poporul eroic, dar nedreptatit", de Ion Rusu Abrudeanu, 1927.
motzu
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Dec 2007, 22:59

Mesajde motzu » 24 Ian 2008, 22:19

Site-ul a fost updatat cu:

-interviu cu nepotul lui Fefeleaga, chiar la el acasa in Muntii Apuseni;
-fragment din "Politica de aparare a vestului Romaniei 1930-1940" de col. (r) C-tin Mosincat, 2007.
- "Tara Topilor" de Rubin Patitia senior, 1912
- "O lacrima fierbinte" de Iosif Sterca Sulutiu, 1877.

Vor urma si altele.

Bogdan
motzu
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Dec 2007, 22:59

Mesajde motzu » 02 Feb 2008, 23:21

Am adaugat un capitol din cartea "La anul 1784 si anul 1848" de Iosif Sterca Sulutiu, editia 1881, Sibiu.
motzu
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Dec 2007, 22:59

Tara Motilor

Mesajde mao01 » 16 Mar 2008, 22:52

As vrea sa va felicit pentru ce ati reusit sa faceti: www.taramotilor.ro . Si sa va intreb cine sunteti si de unde sunteti ?
mao01
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Feb 2007, 00:25

Mesajde motzu » 22 Mar 2008, 02:31

Ma bucur ca v-a placut site-ul!

Sunt un doar un mot, crescut in traditia respectului fata de memoria stramosilor. Nimic deosebit de spiritul locurilor.

Fiind mot, fireste ca sunt din Ardeal.

Pe site la "Contact" se gaseste adresa mea de mail.
motzu
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Dec 2007, 22:59

Mesajde 77udi » 24 Mar 2008, 20:33

Am intrat de curiozitate pe acest sit. Din curiozitate pentru ca si eu sunt mot. Sunt un pui de mot, care se mandreste cu asta, nascut din parinti veniti in satul Motiori (si numele e sugestiv) jud Arad, din Arieseni. Este o splendoare sa ne petrecem verile si uneori cate o iarna in acest minunat peisaj pitoresc pe care Muntii Apuseni il ofera tuturor romanilor.
Mi-a saltat inima de bucurie (la fel ca lui Nica a Smarandei) cand am revazut locurile minunate pe care le vizitez impreuna cu familia vara de vara
Ma opresc aici pentru ca as putea sa scriu fara intrerupere despre Arieseni.
Vreau sa va felicit din tot sufletul pentru ceea ce ati realizat. Cuvintele nu sunt de ajuns.
Poate ca intr-o zi o sa ne intalnim la "Mama Uta" la un BALMOS sau INTINSURA CU MAMALIGA
:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Mesajde motzu » 26 Mar 2008, 22:32

Ma bucur ca am putut sa va aduc un pic de bucurie :)

Ca origini, stramosii mei sunt din crangul Tarsa, comuna Avram Iancu (fosta Vidra de Sus), judetul Alba.

Concediile si eu mi le fac in zona: Albac, Horea, Avram Iancu - Alba, Avram Iancu - Arad. In acest din urma sat am copilarit.

Poate ne vedem intr-adevar intr-o zi :) la mamaliga, dar si la virsli :)
motzu
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Dec 2007, 22:59

Mesajde pittick » 13 Mai 2008, 12:08

Felicitari pentru site!
Si, totodata, pt initiativa.
Foarte frumos si foarte reusit!
pittick
 
Mesaje: 8
Membru din: 13 Mai 2008, 10:07
Localitate: Bucuresti, Crangasi


Înapoi la Istorie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori