tabere scolare

tabere scolare

Mesajde doinamiron » 15 Apr 2007, 19:12

Ce impresii v-au lasat taberele scolare de la noi si ... nu numai? Daca ati fost cu elevii as vrea sa va spuneti parerea despre conditiile de cazare si despre problemele intalnite. :P
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde leu » 15 Apr 2007, 21:14

Acum cinci ani am fost in tabara la Costesti in M-tii Orastiei.O tabara de pe vremea pionierilor, special amenajata, cu casute ingrijite sala de mese curata ,mancare buna.Ceea ce nu mi-a placut a fost faptul ca nu am avut un cadru medical.Directoarea, o tanara din Deva, a organizat multe drumetii in imprejurimi si multe activitati (pe toate gusturile).In general a fost bine.
Acum doi ani am fost la Navodari, la fel o tabara de pe vremea pionierilor special amenajata.Aici mi-a placut faptul ca am avut plaja noastra ,nu am fost nevoiti sa cautam copiii printre turisti, am avut salvamar si s-au organizat multe intreceri sportive.In rest ti-ai organizat programul dupa bunul plac nefiind obligat sa respecti un orar rigid.Masa a fost buna si indestulata.Distractii suficiente si posibilitati de a organiza excursii .Ceea ce nu mi-a placut a fost curatenia de pe plaja, inghesuiala din dormitoare.Cabinele ce tineau loc de separeu pentru cadre nu au fost dotate nici macar cu o masa, nici cu umerase in dulapuri,nici cu un scaun.Aveau doar patul si un dulap.Si ceea ce nu mi-a mai placut a fost curatenia in general.Dar asta zic eu nu tine numai de organizatori ci si de noi, iar noua ne lipseste inca civilizatia.Preturile acceptabile si am prins un timp frumos.In general a fost bine.
Anul trecut am organizat o excursie de patru zile in Moldova.A fost splendid.Obositor, dar ff frumos!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 15 Apr 2007, 21:16

Acum cinci ani am fost in tabara la Costesti in M-tii Orastiei.O tabara de pe vremea pionierilor, special amenajata, cu casute ingrijite sala de mese curata ,mancare buna.Ceea ce nu mi-a placut a fost faptul ca nu am avut un cadru medical.Directoarea, o tanara din Deva, a organizat multe drumetii in imprejurimi si multe activitati (pe toate gusturile).In general a fost bine.
Acum doi ani am fost la Navodari, la fel o tabara de pe vremea pionierilor special amenajata.Aici mi-a placut faptul ca am avut plaja noastra ,nu am fost nevoiti sa cautam copiii printre turisti, am avut salvamar si s-au organizat multe intreceri sportive.In rest ti-ai organizat programul dupa bunul plac nefiind obligat sa respecti un orar rigid.Masa a fost buna si indestulata.Distractii suficiente si posibilitati de a organiza excursii .Ceea ce nu mi-a placut a fost curatenia de pe plaja, inghesuiala din dormitoare.Cabinele ce tineau loc de separeu pentru cadre nu au fost dotate nici macar cu o masa, nici cu umerase in dulapuri,nici cu un scaun.Aveau doar patul si un dulap.Si ceea ce nu mi-a mai placut a fost curatenia in general.Dar asta zic eu nu tine numai de organizatori ci si de noi, iar noua ne lipseste inca civilizatia.Preturile acceptabile si am prins un timp frumos.In general a fost bine.
Anul trecut am organizat o excursie de patru zile in Moldova.A fost splendid.Obositor, dar ff frumos!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde doinamiron » 15 Apr 2007, 21:22

Multumesc pentru raspuns. E prima data cand vreau sa merg cu elevii intr-o tabara si sper sa fie bine.
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde leu » 15 Apr 2007, 21:39

Curaj si succes!Toate au un inceput.Important e sa nu pleci cu prejudecati.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 15 Apr 2007, 21:40

Curaj si succes!Toate au un inceput.Important e sa nu pleci cu prejudecati.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde mimi_camp » 17 Apr 2007, 21:58

asta vara am fost la Eforie Sud! tabara particulara, pret 340 lei(fara transport), per 5-12 aug.,cazare f. buna -f. aproape de plaja-la"Splendid Beach" daca stiti, in camere cu 2-3 paturi, apa calda curenta, masa gustoasa, patroana - o doamna exceptionala, face totul ca sa te simti bine! pot da un nr de telefon daca va intereseaza. programul ni l-am facut noi, singura pb este cu grupul de copii printre turisti dar i-am instruit din tren inca, ce au de facut in diverse situatii de criza. m-as fi dus si anul acesta dar am alte planuri - personale.
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Mesajde marian_dorin » 17 Apr 2007, 22:50

In judetul SIBIU , toate taberele scolare sunt modernizate si iti ofera niste conditii foarte bune de cazare! Pentru toate zonele din imprejurul Sibiului...

Deci , daca vreodata veti vrea sa veniti in excursie sau tabara scolara la mine in judet , va pot oferi mult mai multe detalii si chiar rezolva cu innoptarea!

Nu ezitati sa ma contactati - atunci cand veti avea nevoie!

Al dumneavostra ,
din Sibiu , inv.Marian Nistor
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde doinamiron » 18 Apr 2007, 10:28

As dori sa poti sa-mi dai mai multe detalii pentru ca spre zona Sibiului ne-am orientat. Sunt convinsa ca avem ce vizita, dar m-ar interesa ce destinatie de tabara mi-ai recomanda. Cunosc si eu cateva locatii din tara pe unde am mai fost cu copiii si unele nu prea au conditii bune(apa curenta, loc de joaca,s-a).
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde doinamiron » 18 Apr 2007, 10:35

Iti multumesc si tie mimi pentru raspuns. Cred ca taberele particulare ofera conditii foarte bune ,dar nu sunt cunoscute si uneori nu avem incredere . Vrem sa mergem la sigur, de aceea v-am cerut parerea.
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde gilda53 » 18 Apr 2007, 14:12

:cry:
In zona Sibiului am fost in tabara la Paltinis.E o zona superba, conditii de cazare si masa foarte bune,ceea ce ne-a nemultumit a fost faptul ca fiind o tabara mica, nu avea director si trebuia sa iti cauti singur mijloc de transport pentru excursii . In plus, e si foarte izolata.
O tabara de nota 10 este la Botosani-"Codrii de Arama". E mare si are tot ce vrei. O alta tabara de exceptie este si tabara Arted din Durau (Ceahlau), ecumenica, unde elevii au program desfasurat pe ateliere.Detalii se pot gasi la www.arted.ro.
Avatar utilizator
gilda53
 
Mesaje: 46
Membru din: 13 Ian 2007, 18:56

Mesajde doinamiron » 18 Apr 2007, 18:55

Am mai auzit despre cea de la Codrii de Arama. :lol: Ma bucur sa aud ca sunt conditii bune.Despre SOVATA mai stiti ceva?
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde doinamiron » 18 Apr 2007, 18:56

Am mai auzit despre cea de la Codrii de Arama. :lol: Ma bucur sa aud ca sunt conditii bune.Despre SOVATA mai stiti ceva?
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde gilda53 » 19 Apr 2007, 08:23

La Sovata nu am fost, dar stiu sigur ca la Oradea e o tabara buna, ca si la Durau, unde merg anul acesta. Oricum, e cam tarziu pentru acest an, s-au cam distribuit locurile in taberele bune.
Avatar utilizator
gilda53
 
Mesaje: 46
Membru din: 13 Ian 2007, 18:56

Mesajde marian_dorin » 19 Apr 2007, 22:19

doinamiron scrie:As dori sa poti sa-mi dai mai multe detalii pentru ca spre zona Sibiului ne-am orientat. Sunt convinsa ca avem ce vizita, dar m-ar interesa ce destinatie de tabara mi-ai recomanda. Cunosc si eu cateva locatii din tara pe unde am mai fost cu copiii si unele nu prea au conditii bune(apa curenta, loc de joaca,s-a).


In curand , o sa ma informez mai amanuntit cu privire la rugamintea dumneavostra si o sa va anunt atunci despre taberele si statiunile din jurul Sibiului!

Inv.Marian
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron