tabere scolare

Mesajde marian_dorin » 19 Apr 2007, 22:25

gilda53 scrie::cry:
In zona Sibiului am fost in tabara la Paltinis.E o zona superba, conditii de cazare si masa foarte bune,ceea ce ne-a nemultumit a fost faptul ca fiind o tabara mica, nu avea director si trebuia sa iti cauti singur mijloc de transport pentru excursii . In plus, e si foarte izolata.
O tabara de nota 10 este la Botosani-"Codrii de Arama". E mare si are tot ce vrei. O alta tabara de exceptie este si tabara Arted din Durau (Ceahlau), ecumenica, unde elevii au program desfasurat pe ateliere.Detalii se pot gasi la www.arted.ro.


Pai , din moment ce ati spus ca era o zona izolata , nu ati fi preferat si dorit sa lasati in urma orice farama de faptura umana care v-ar fi "distras" atentia si placerea din respectiva tabara??
Nu era mai placut si distractiv sa "faci ce vrei" ( in limita bunului simt ! ) intr-o zona nepopulata si de munte chiar? De ce sa fii tot presat de anumite persoane , ca sa nu faci aia , sa respecti cealalta ...etc...
Eu sincer , si fara suparare , m-as bucura enorm de mult si as prefera sa mi se inchirieze o cabana si sa nu fie nimeni din organizare atat timp cat stau acolo... cu copiii chiar... :lol:

Celelalte aspecte tin de neorganizarea dumneavostra , adica aceea ca nu ati avut cu cine sa imprumutati un microbuz ca sa faceti mici excursii.... Acestea nu se rezolva pe loc , ci dinainte! :(
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde doinamiron » 20 Apr 2007, 11:19

Stiti cumva si adrese de site-uri unde putem urmari prezentari ale unor astfel de tabere? Stiu ca unele pensiuni au deja pagini pe net.
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde mirela-barcan » 20 Apr 2007, 11:31

Colegii care doresc informatii despre taberele scolare din Romania, pot accesa http://www.e-tineret.ro/tabere.php, de pe situl Autoritatii Nationale pentru Tineret.

Informati-va care tabere includ si servicii de animatie pentru copii - intrebati la Directia Judeteana pentru Tineret, institutia care raspunde la nivel judetean de tabere/centre de vacanta.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde doinamiron » 20 Apr 2007, 17:40

Site-ul e foarte bun. Multumesc mult!
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde invatator » 20 Apr 2007, 21:09

Tabara Sovata, cu ceva timp in urma, arata f bine! Camere curate, totul la vedere in bucatarie- unde se servea masa era o deschidere spre bucatarie si vedeai cum se gateste, totul de inox, curatenie deplina, terenuri de sport, inclusiv de tenis unde se organizau competitii; ca sa ajungi din oras in tabara, treci prin marginea padurii, superbe locuri! In apropierea taberei este si Stana de Vale, lac, pastravi...! Plaja se face la Lacul Ursu sau Alunis si pana la lac si retur faci miscare prin padure; statiunea, despre care cred ca stiti destule- curata, ingrijita, cocheta, sta la dispozitie cu distractii, divertisment, oferte variate de petrecere palcuta a timpului. Excursii in jur se pot face pana la Lacul Rosu, Cheile Bicazului.
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

tabere scolare

Mesajde stefanescu_luminita » 21 Apr 2007, 00:18

Se poate organiza o tabara scolara si la Dambovicioara langa Rucar unde se poate vizita pestera Dambovicioara,Manastirea Namaiesti,Mausoleul Valea Mare,castelul Bran,barajul Pecineagul si daca nu aveti transport aranjat sa va duca in aceste locuri exista microbuze care circula din doua in doua ore spre aceste destinatii.Cazarea si masa au fost deosebite iar din punct de vedere al plimbarilor si excursiilor nu am avut timp suficient sa mergem peste tot.Speram sa reusim anul acesta.
stefanescu_luminita
 
Mesaje: 25
Membru din: 18 Feb 2007, 21:42

Mesajde gilda53 » 21 Apr 2007, 01:38

M_am organizat chiar foarte bine, stimate coleg mai tanar din Sibiu si am vizitat tot ce se putea vizita, desi am avut copii de numai 7 anisori.Eforturile au fost prea mari insa si cu riscuri chiar.Am intalnit si soferi mai putini responsabili, la care am fost nevoite sa renuntam.
Am simtit nevoia unei autoritati in situatia nefericita de a avea in cabana un grup bucurestean total necivilizat, insotit de o profesoara cu care nu se putea purta un dialog civilizat si care le incuraja comportamentul.
Agresivitatea nu se justifica doar pentru faptul ca sunteti sibian. Oamenii din zona au fost minunati, ne-au intampinat cu dragoste oriunde ne-am dus.
Am evitat sa intru in asemenea amanunte, dar se pare ca uneori e un dezavantaj sa mergi intr-o cabana cu numai 30 de locuri, desi o alesesem
tocmai pentru asta.E o realitate si o experienta.Desi am fost in multe tabere, a fost prima oara cand m-am confruntat cu o asemenea situatie.
Avatar utilizator
gilda53
 
Mesaje: 46
Membru din: 13 Ian 2007, 18:56

Mesajde marian_dorin » 21 Apr 2007, 18:19

gilda53 scrie:M_am organizat chiar foarte bine, stimate coleg mai tanar din Sibiu si am vizitat tot ce se putea vizita, desi am avut copii de numai 7 anisori.Eforturile au fost prea mari insa si cu riscuri chiar.Am intalnit si soferi mai putini responsabili, la care am fost nevoite sa renuntam.
Am simtit nevoia unei autoritati in situatia nefericita de a avea in cabana un grup bucurestean total necivilizat, insotit de o profesoara cu care nu se putea purta un dialog civilizat si care le incuraja comportamentul.
Agresivitatea nu se justifica doar pentru faptul ca sunteti sibian. Oamenii din zona au fost minunati, ne-au intampinat cu dragoste oriunde ne-am dus.
Am evitat sa intru in asemenea amanunte, dar se pare ca uneori e un dezavantaj sa mergi intr-o cabana cu numai 30 de locuri, desi o alesesem
tocmai pentru asta.E o realitate si o experienta.Desi am fost in multe tabere, a fost prima oara cand m-am confruntat cu o asemenea situatie.


Mda...

Acum se schimba "datele problemei" ... :o

Ma bucur , totusi , pentru momentele placute pe care le-ati trait acolo si de ce nu , sa mai reveniti in tabara cu o organizare mult mai buna si pe gustul dumneavostra! :)

Al dvs.,
inv.Marian Nistor
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde ela52 » 22 Apr 2007, 17:34

Încercaţi şi în sectorul privat, la pensiuni agroturistice .Nu veţi regreta .Preţurile sunt cam la fel ca în taberele MEdC . Condiţiile sunt altele :apă caldă, număr mic de copii , meniuri variate . În plus, tu stabileşti durata, poate fi pentru început doar o excursie de 4-5 zile, cu pendulare în împrejurimi pentru vizite la obiective culturale / turistice .
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

tabere scolare

Mesajde fata_potpuriu » 26 Apr 2007, 16:36

Buna ziua, tuturor!
Anul trecut, scoala noastra a organizat tabara la Oglinzi, jud.Neamt. Conditiile de cazare au fost bune, mancarea excelenta, gazdele minunate, iar peisajul superb! La reusita sederii noastre in tabara a contribuit din plin si programul de animatie sustinut cu daruire si talent de remarcabila doamna Mirela Barcan. Apropos! Unde va gasim anul acesta, d-na Barcan?
Am ales pentru vara aceasta Arieseni si sper sa fie bine...
Luminita,
Mangalia
fata_potpuriu
 
Mesaje: 59
Membru din: 13 Noi 2006, 19:22

Re: tabere scolare

Mesajde mirela-barcan » 26 Apr 2007, 19:11

fata_potpuriu scrie:Buna ziua, tuturor!
Anul trecut, scoala noastra a organizat tabara la Oglinzi, jud.Neamt. Conditiile de cazare au fost bune, mancarea excelenta, gazdele minunate, iar peisajul superb! La reusita sederii noastre in tabara a contribuit din plin si programul de animatie sustinut cu daruire si talent de remarcabila doamna Mirela Barcan. Apropos! Unde va gasim anul acesta, d-na Barcan?
Am ales pentru vara aceasta Arieseni si sper sa fie bine...
Luminita,
Mangalia

Dragă Luminiţa, îţi mulţumesc pentru aprecieri. Am făcut o echipă straşnică împreună şi ştiu că activităţile au fost pe placul copiilor. Ai postat din fotografiile copiilor pictaţi pentru carnaval?
Eu voi fi animator la Sângeorz-Băi, în centrul de vacanţă, în perioada 16 iulie-5 august.
La Arieşeni nu am fost dar poţi intra pe www.e-tineret.ro şi găseşti tot ce doreşti să afli la secţiunea "tabere".
Salutări tuturor colegilor din Mangalia şi... salută şi marea din partea mea.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori