suplinire si plata pe timpul unei mobilitati Comenius

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

suplinire si plata pe timpul unei mobilitati Comenius

Mesajde younome » 27 Noi 2008, 21:15

Buna ziua!

Am obtinut un grant Comenius 2 pentru o mobilitate de doua saptamani in Anglia la un curs de pregatire pentru profesorii de limba engleza.
Nimeni nu stie sa imi spuna cu exactitate ce trebuie sa fac daca plec pentru doua saptamani la acest stagiu de formare. Imi iau concediu de odihna, fara plata, cum voi fi platita? Cum va fi platit suplinitorul?
Mi s-a spus de HG 518/1995, dar inspectoarea nostra pentru programe europene spune ca legea aceasta nu e clara si ca nu exista baza legala pentru astfel de programe Comenius la care profesorii participa de ani de zile.

As aprecia orice sfat din partea acelora care se opresc sa citeasca acest mesaj.
Va multumesc!

Liliana
younome
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Sep 2006, 21:49

Mesajde oana_v_1999 » 05 Dec 2008, 14:23

Si eu am fost in aceeasi situatie acum doi ani.
Iti pot spune ca problema s-a rezolvat la nivel de scoala, deoarece o baza legala nu exista, intr-adevar.
Concret, eu am dus o persoana care sa ma inlocuiasca pe perioada cat am fost plecata, pe care am platit-o din salariul primit de mine.
Poate tu gasesti o solutie mai buna.

Mult succes la curs!
oana_v_1999
 
Mesaje: 35
Membru din: 07 Mai 2006, 19:43

suplinire si plata pe timpul mobilitatii Comenius

Mesajde constantanistor » 05 Dec 2008, 15:27

O baza legala in aceasta directie nu exista inca. Eu am beneficiat de o asemenea bursa si mi-am lasat la clasa inlocuitor (evident cu acordul directiunii scolii). Cat priveste plata acestuia, am suportat-o din banii proprii. Ar mai fi o solutie sa-ti iei un concediu medical pe aceasta perioada. Felicitari pentru bursa!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator