SUGESTII CLASA I

SUGESTII CLASA I

Mesajde anini_ro » 15 Mar 2005, 18:13

Va rog sa-mi trimiteti si mie idei legate de prima zi din clasa I (primirea bobocilor in clasa si in curtea scolii, ornarea clasei, atentii pentru pitici , ecusoane de identificare) sau fise pentru parinti cu rechizite, necesr, etc..
Voi avea clasa I la anul si la noi este concurenta si invidie multa. Cu multumiri, adresa mea este anini_ro@yahoo.com
anini_ro
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Mar 2005, 18:04

Mesajde mariro » 15 Mar 2005, 18:27

Tot ce ai cerut, mai putin lista de rechizite pe care o concepe fiecare invatator, vei gasi pe acest site, daca vei cauta cu atentie la materiale inv. primar! Prima pagina! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde mirela-barcan » 15 Mar 2005, 18:47

Mariro are dreptate. Gasesti la "Materiale - Invatamant primar" tot ce doresti.
Dar pentru ca veni vorba de clasa I, sunt curioasa sa aflu de la voi cum stati cu caietele de scriere. Elevii mei scriu repede si frumos, dar au inceput sa oboseasca scriind asa de mare, pe liniatura tip I. Deja am inceput, pe fisele de lucru, sa folosesc liniatura tip II, iar dupa vacanta schimbam si caietele. Voi cum procedati? Ori ati trecut deja la "dictando" ?!
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde mariro » 15 Mar 2005, 19:02

Am si eu copii care scriu repede si frumos dar am si care increarca si nu reusesc! Cred ca mai astept! Sau poate cu o parte din ei voi incerca...
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde anini_ro » 15 Mar 2005, 20:23

Va multumesc, pentru interesul acordat, dar nu sunt suficiente si nu sunt abordate toate aspectele pe care le-am solicitat.
Rugamintea mea era daca aveti ceva idei deosebite , ori ceea ce am vazut este ceva obisnuit.
Va multumesc pentru tot.
anini_ro
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Mar 2005, 18:04

Mesajde mariro » 15 Mar 2005, 22:15

anini_ro scrie:Va multumesc, pentru interesul acordat, dar nu sunt suficiente si nu sunt abordate toate aspectele pe care le-am solicitat.
Rugamintea mea era daca aveti ceva idei deosebite , ori ceea ce am vazut este ceva obisnuit.
Va multumesc pentru tot.


Ai citit si aceste sugestii in legatura cu ornarea clasei?
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic. ... 17&start=0
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde danmitrut » 16 Mar 2005, 10:34

buna,
eu cred ca trebuie sa dai drumul la imaginatie si sa te gandesti ce ti-ar placea sa faci ca si copil in prima zi de scoala.

exista multe retete de ornare si scenarii de primire a celor mici.
din punctul meu de vedere exista doua secvente:

prima in festivitatea generala de deschidere cand, in aplauzele tuturor, cei mici intra pe sub tunelul de flori,

a doua, cand ramai in clasa cu parintii si copiii, cand parintii sunt mai emotionati decat copiii.

mai intai le calmezi bataile de inima parintilor proaspetilor boboci, printr-o urare de bun venit si o scurta prezentare personala si a scolii, apoi ii informezi cu programul zilei, pentru ca probabil vei face o intalnire separata cu ei pentru punerea la punct a problemelor organizatorice.

apoi ramai cu copilasii.
traditional, pe banca se afla manualele, o floare si eu stiu, ce doreste invatatorul sa le puna pe masa. eu le-am mai pus alaturi un cocor origami facut de proaspetii absolventi ai clasei a IV-a.

nu incerca sa te complici cu lucruri fistichii numai pentru faptul ca esti inconjurata de invidia de care vorbeai. festivitatea o faci pentru cei mici si nu pentru ochii si mintile carcotase.

e un moment important chiar si pentru viata ta si desi nu stiu sa dau sfaturi, parerea mea e sa fii deschisa, sa traiesti intens fiecare clipa a inceputului de generatie, pentru ca asta construieste bazele unei relatii subtile, armonioase si stabile cu sufletele celor mici.

asa ca inarmeaza-te cu toata gratia si caldura de care esti capabila. ornamentele si scenariile vor pali in fata acestor calitati

sa ai o zi buna, dan
danmitrut
 
Mesaje: 10
Membru din: 14 Mar 2005, 18:58
Localitate: Bacau

Mesajde anini_ro » 16 Mar 2005, 17:33

Iti multumesc.
Ai dreptate si stiu ca important este evenimentul in sine, dar consider ca este nesemnificativ motivul pentru care vrei sa faci un lucru bun, important este ca te stradui sa-ti iasa cat mai bine.
Sunt interesante ideile , pe unele chiar le-am pus si in aplicare la seria trecuta, insa ma asteptam la niste sugestii concrete si inedite.
Multumiri pentru interesul acordat .
anini_ro
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Mar 2005, 18:04

Mesajde danmitrut » 16 Mar 2005, 17:57

multumesc asemenea pentru raspuns.
cu siguranta, daca vei mai scotoci putin vei gasi si solutii inedite la problema ta.

cu ceva recuzita, cateva materiale si imaginatie poti costuma pe cineva in Abecedar, sau in stilou. aceste doua personaje pot avea un efect impresionant asupra copiilor

sau intrarea in clasa sa se faca pe fond muzical
in fine ceva de acest gen

numai bine, Dan
danmitrut
 
Mesaje: 10
Membru din: 14 Mar 2005, 18:58
Localitate: Bacau

Mesajde madutili » 17 Mar 2005, 19:48

Draga mea anini_ro in loc sa te tot vaieti si sa ceri lucruri inedite de la altii ( cand ai putea tu insati sa te gandesti la ceva personal...), mai bine da o cautare pe net la pagini pentru profesori (teachers) si gasesti o enciclopedie de idei.
Si eu am anul asta clasa I si am gasit atat de multe lucruri, de am consumat un top de hartie sa le scot la imprimanta. :lol:
Spune-ne, daca nici alea nu te-au satisfacut, ne dam batuti!!! :twisted:
madutili
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Ian 2005, 15:20

ce e mai important?

Mesajde cadrudid » 21 Mar 2005, 23:39

asta e problema: e mai important s afie inedit pentru tine sau sa fie inedit pentru cei care incep sa-ti fie elevi? poate ca in goana dupa inedit sa faci anumite excese care sa fie tocmai pe gustul altora. iata de ce cred ca e mai bine sa alegi calea batuta de tine (sau de altii), dar necunoscuta de elevii tai. ei vor fi oricum impresionati de aceasta zi. sunt invatator si totodata parinte si stiu destul de bine ca si cel mai fara insemnatate lucru pentru mine capata semnificatii pentru cel care paseste pragul scolii.
Paul
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde anini_ro » 22 Mar 2005, 21:08

MulĂžumesc frumos celor care au raspuns solicitĂŁrii mele.

Rugamintea mea este sĂŁ citiĂži prima mea intervenĂžie Âşi dacĂŁ nu aveĂži ceva concret legat de subiect, sĂŁ nu mai interveniĂži cu alte "sfaturi" , inutile. Nu v-am obligat sĂŁ rĂŁspundeĂži. Cand nu ai ce sĂŁ spui, recomandat este sĂŁ taci.
anini_ro
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Mar 2005, 18:04

punere la punct

Mesajde madutili » 25 Mar 2005, 18:29

"cand nu ai ce sa spui recomandat e sa taci" - asta a fost adanca rauuuu! ne-ai pus la punct!!! Daca citeai printre randuri, vedeai ca si noi ti-am dat sugestii, nu sfaturi inutile! Problema ta e cred legata mai mult de competenta ta profesionala, de aceea esti asa de disperata! :twisted:
madutili
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Ian 2005, 15:20

Reguli generale de bun simt

Mesajde anini_ro » 27 Mar 2005, 07:36

Pentru cei care nu au citit cu atentie regulile forumului :

"Scopul principal al acestui forum este de a asigura comunicarea si colaborarea intre utilizatorii didactic.ro.

Pentru ca forumul sa fie un instrument util si eficient, trebuiesc pastrate anumite reguli in utilizarea acestuia.

.......................................................................................................

2. Forumul este un loc public, pe care il frecventeaza multi utilizatori. De aceea mesajele personale adresate unei singure alte persoane nu isi au locul aici, ci prin alte cai de comunicare privata. Mesajele care nu respecta aceasta regula vor fi sterse fara preaviz.

3. Acesta este forumul unei comunitati, in care trebuiesc respectate regulile generale de bun simt.
Prin urmare, va fi interzis accesul la acest forum utilizatorilor care in mesajele lor ofenseaza alti utilizatori (injurii, atacuri la persoana, etc).

4. Va fi interzis accesul la forum acelor utilizatori care isi sterg (editeaza) mesajele dupa ce s-a raspuns la ele.

5. Va rugam ca in mesaje sa sa pastrati pe cat posibil subiectul initial si sa comentati pe marginea lui. Daca discutia deviaza catre cu totul alte idei, va rugam sa creati un topic nou.
Este posibil ca mesajele care nu respecta aceasta regula sa fie sterse sau editate de catre moderatori.

......................................................................................................
Octavian Costache
webmaster@didactic.ro"
anini_ro
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Mar 2005, 18:04


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator