subiecte titularizare inv. prescolar

buna!

Mesajde mona_alx » 03 Iul 2009, 12:14

sa va setati ceasurile ca s-au amestecat mesajele....merge tare ciudat azi forumul..:(
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Re: buna!

Mesajde maria_maria » 03 Iul 2009, 12:26

mona_alx scrie:la punctele 2 si 3 stii cumva ce ar trebui invatat?sau unde gasesc materialele.....


punctele 2 si 3 pe care la subiectul pe care l-a scris comanescuelena?
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39

Mesajde melek_altunay » 03 Iul 2009, 13:02

nu pot spune ca am inteles mare lucru mai ales ca eu nu am mai predat niciodata.totusi s-o mai rugam o data pe colega noastra,daca este amabila,sa ne lamureasca.eu sunt din cta si am terminat liceul pedagogic in 2001 si nu am mai profesat pana acum.studiile superioare le-am terminat,din pacate in alt domeniu(finante-banci).
melek_altunay
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mar 2009, 18:32

Re: buna!

Mesajde melek_altunay » 03 Iul 2009, 13:03

maria_maria scrie:
mona_alx scrie:la punctele 2 si 3 stii cumva ce ar trebui invatat?sau unde gasesc materialele.....


punctele 2 si 3 pe care la subiectul pe care l-a scris comanescuelena?

nu am inteles mare lucru din ce ai spus.vrei sa mai repeti o data te rog frumos!?
melek_altunay
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mar 2009, 18:32

buna!

Mesajde mona_alx » 03 Iul 2009, 13:18

ma refeream la punctele 2 si 3 din programa pentru titularizare....
2. Didactica comunicării (elemente de comunicare orală şi scrisă în înv.preşcolar)
•Abordarea textului literar destinat copiilor de vârstă preşcolară (didactica lecturii, ghidarea copiilor preşcolari spre receptarea şi înţelegerea adecvatăa textului literar specific);
- didactica textului literar epic şi a textului dramatic, precum şi didactica poeziei (concepte de teorie literară specifice, modalităţi de receptare şi înţelegere eficientă a textului literar şi a diferenţelor sesizabile la această vârstă între genurile literare).
•Abordarea textului nonliterar (ştiinţific, publicistic, publicitar) din perspectiva caracteristicilor stilurilor funcţionale şi a funcţiilor comunicării;
•Rolul educatoarei în conturarea unor modele de exprimare şi a unor atitudini care facilitează comunicarea;
•Soluţii de prevenire şi depăşire a blocajelor în comunicare (tehnici de ascultare activă, învăţare prin cooperare, tehnici nonverbale şi de exprimare a sentimentelor etc.);
•Tipuri de întrebări (închise, deschise, descriptive, narative, care incităla reflexie, cu alegere multiplă, concrete, abstracte) şi adecvarea acestora la tema abordată;
•Abordarea textului scris şi a comunicării scrise în învăţământul preşcolar
- rolul instrumentelor de comunicare scrisă în stimularea interesului pentru lectură şi în pregătirea preşcolarului pentru etapa de citit-scris din clasa I
- sesizarea unor diferenţe între scrisul de mânăşi scrisul de tipar;
- scrierea unor etichete, bileţele, notiţe, felicitări etc.
- scrierea de litere/cifre
•Abordarea limbajelor diferitelor arte/ştiinţe din perspectiva codurilor specifice ale acestora (muzică, pictură, geografie etc.)

3. Didactica limbii române
•Strategii de abordare a noţiunilor de fonetică şi fonologie (Silaba; Reguli de despărţire a cuvintelor în silabe; Accentul)
•Strategii de abordare a noţiunilor de morfologie şi sintaxă
- Părţile de vorbire (definiţie, clasificare, funcţii sintactice)
- Părţile de propoziţie (definiţie, clasificare)
- Propoziţia şi felul propoziţiilor
- Fraza şi felul propoziţiilor în frază
•Strategii de abordare a noţiunilor de vocabular
- Sensul cuvintelor
- Familii de cuvinte
- Relaţii semantice între cuvinte (sinonime, antonime, omonime, paronime)
- Îmbogăţirea vocabularului (mijloace interne, mijloace externe)
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

buna!

Mesajde mona_alx » 03 Iul 2009, 13:20

eu sunt la Fac de Stiinte ale Educatiei (Pedagogie Engleza) in anul III...vreau sa dau la suplinitori in septembrie....
le multumesc din suflet doamnelor care ne mai ajuta si pe noi...
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

buna!

Mesajde mona_alx » 03 Iul 2009, 13:24

poate stabilim si noi o ora sa vb pe forum....sa ne mai lamurim...
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Re: ajutor !

Mesajde maria_maria » 03 Iul 2009, 13:33

comanescuelena scrie:Buna ,
Strategii didactice specifice invatamantului prescolar ;
1. Elementele constitutive ale strategiei activitatii formativ-educative
Aici vorbesti despre metoda , mijloace de invatamant si forme de organizare a activitatii
2. Metode specifice invatamantului prescolar
Este vorba despre clasificarea metodelor :
a) Metode de comunicare
b) Metode de explorare a realitatii
c) Metode interactive de grup
3. Tendinte de perfectionare a mijloacelor de invatamant
4. Formele de activitate utilizate in gradinita de copii a) Relatia dintre forma de organizare a procesului didactic si alte componente ale acestuia
b) Jocul - principala forma de activitate in gradinita de copii
c) Activitatea comuna condusa de educatoare
d) Activitatea integrata

Daca mai ai vreo problema ma poti contacta , nu ma supar , te pot ajuta cu orice vrei.


pentru melek_altunay la punctele 2 si 3 din acest subiect te referi sau la cele din programa?
daca te referi la cele din acest subiect te pot ajuta, dar daca te referi la cele din programa... si pe mine m-ar interesa...
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39

Mesajde any82 » 03 Iul 2009, 15:05

Si pe mine m-ar interesa punctele 2 si 3 din programa....
any82
 
Mesaje: 6
Membru din: 27 Sep 2008, 22:56

buna!!

Mesajde mona_alx » 08 Iul 2009, 17:07

nu ne mai ajuta nimeni?
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

subiectele 2 si 3

Mesajde melek_altunay » 08 Iul 2009, 18:42

asa se pare!nu mai vrea nimeni sa ne ajute sau nu mai are nimeni timp;a ramas foarte putin timp. :cry:
melek_altunay
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mar 2009, 18:32

Re: buna!

Mesajde maria_maria » 09 Iul 2009, 20:32

mona_alx scrie:ma refeream la punctele 2 si 3 din programa pentru titularizare....
2. Didactica comunicării (elemente de comunicare orală şi scrisă în înv.preşcolar)
•Abordarea textului literar destinat copiilor de vârstă preşcolară (didactica lecturii, ghidarea copiilor preşcolari spre receptarea şi înţelegerea adecvatăa textului literar specific);
- didactica textului literar epic şi a textului dramatic, precum şi didactica poeziei (concepte de teorie literară specifice, modalităţi de receptare şi înţelegere eficientă a textului literar şi a diferenţelor sesizabile la această vârstă între genurile literare).
•Abordarea textului nonliterar (ştiinţific, publicistic, publicitar) din perspectiva caracteristicilor stilurilor funcţionale şi a funcţiilor comunicării;
•Rolul educatoarei în conturarea unor modele de exprimare şi a unor atitudini care facilitează comunicarea;
•Soluţii de prevenire şi depăşire a blocajelor în comunicare (tehnici de ascultare activă, învăţare prin cooperare, tehnici nonverbale şi de exprimare a sentimentelor etc.);
•Tipuri de întrebări (închise, deschise, descriptive, narative, care incităla reflexie, cu alegere multiplă, concrete, abstracte) şi adecvarea acestora la tema abordată;
•Abordarea textului scris şi a comunicării scrise în învăţământul preşcolar
- rolul instrumentelor de comunicare scrisă în stimularea interesului pentru lectură şi în pregătirea preşcolarului pentru etapa de citit-scris din clasa I
- sesizarea unor diferenţe între scrisul de mânăşi scrisul de tipar;
- scrierea unor etichete, bileţele, notiţe, felicitări etc.
- scrierea de litere/cifre
•Abordarea limbajelor diferitelor arte/ştiinţe din perspectiva codurilor specifice ale acestora (muzică, pictură, geografie etc.)

3. Didactica limbii române
•Strategii de abordare a noţiunilor de fonetică şi fonologie (Silaba; Reguli de despărţire a cuvintelor în silabe; Accentul)
•Strategii de abordare a noţiunilor de morfologie şi sintaxă
- Părţile de vorbire (definiţie, clasificare, funcţii sintactice)
- Părţile de propoziţie (definiţie, clasificare)
- Propoziţia şi felul propoziţiilor
- Fraza şi felul propoziţiilor în frază
•Strategii de abordare a noţiunilor de vocabular
- Sensul cuvintelor
- Familii de cuvinte
- Relaţii semantice între cuvinte (sinonime, antonime, omonime, paronime)
- Îmbogăţirea vocabularului (mijloace interne, mijloace externe)


Dar tu ti-ai cumparat sau ti-ai facut rost de cartile din programa (bibliografie)?

Cu siguranta ca acolo vei gasi toate raspunsurile...
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39

buna!

Mesajde mona_alx » 09 Iul 2009, 22:06

eu dau in toamna...dar orikum nu ma pot apuca de invatat dak nu am toate materialele...:(ai gasit ceva la 7.1?poate mai vb p forum....
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

buna

Mesajde mona_alx » 10 Iul 2009, 19:56

am facut rost de majoritatea cartilor....dar nu riu concret ce trebuie invatat de acolo...asa e la inceput:((...
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Mesajde lenu2009 » 14 Iul 2009, 16:05

buna! si eu am probleme cu punctele 2 si 3 din programa pt titularizare, ati descoperit despre ce tre sa vorbim? va multumesc
lenu2009
 
Mesaje: 2
Membru din: 14 Iul 2009, 15:22

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori