Subiecte pentru gradul II

Subiecte pentru gradul II

Mesajde aalliinnaa » 26 Iul 2006, 16:40

Va rog sa ma ajutati cu niste subiecte pentru gradul II, subiecte care s-au dat in anii anteriori, cu exceptia celor de pe edu.ro.
Va multumesc!
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Subiecte pentru gradul II

Mesajde lilianamusat » 26 Iul 2006, 20:22

Ma alatur si eu dorintei colegei mele. Am marea rugaminte si curiozitatea de a vedea subiecte din anii anteriori, de la examenul de sustinere a gradului didactic II, invatatori\institutori.
Avatar utilizator
lilianamusat
 
Mesaje: 161
Membru din: 15 Ian 2006, 21:06
Localitate: Giurgiu

Mesajde sorana » 26 Iul 2006, 21:43

Eu am dat gradul II in anul 2002 si imi aduc vag aminte, dar sper sa va fie de folos "amintirile" mele. :lol:
- la matematica si metodica predarii matematicii: inmultirea numerelor naturale in concentrul 0 - 100 si alcatuirea unui test final pentru clasa a II-a
- la literatura pentru copii: fabula; la limba romana: transcrierea corecta a unui text ( fara greseli de ortografie, punctuatie si folosirea corecta a unor cuvinte); imi pare rau, nu mai stiu ce s-a dat la metodica predarii limbii romane
- examenul de psihopedagogie a fost oral; eu am avut de vorbit despre mijloacele didactice si despre varstele scolare
Succes!
Avatar utilizator
sorana
 
Mesaje: 1337
Membru din: 07 Oct 2005, 23:58
Localitate: Alba Iulia

Mesajde aalliinnaa » 26 Iul 2006, 21:53

Multumim din suflet! Orice e legat de grad ne este de folos.. vad ca ne apropiem cu pasi repezi de examen iar materia e destul de stufoasa;
Iti mai amintesti cumva la matematica dac au fost si probleme de aritmetica sau de algebra?
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde sorana » 26 Iul 2006, 23:10

A!!! Am uitat. Au fost probleme de aritmetica, nu algebra, nu geometrie.
Dar nu a fost greu.
Bafta multa si lasa emotiile acasa! :lol:
Avatar utilizator
sorana
 
Mesaje: 1337
Membru din: 07 Oct 2005, 23:58
Localitate: Alba Iulia

Subiecte pentru gradul II

Mesajde lilianamusat » 27 Iul 2006, 18:00

Multumim foarte mult pentru sugestiile facute!
Daca un alt coleg ne mai poate ajuta, cu subiecte din anii anteriori, ii vom fi recunoscatoare!
Avatar utilizator
lilianamusat
 
Mesaje: 161
Membru din: 15 Ian 2006, 21:06
Localitate: Giurgiu

subiecte grad II Ploiesti 2004 .

Mesajde cposirca » 28 Iul 2006, 11:53

:) am dat gradul II la Ploiesti in 2004. Acum ma pregatesc pentru gradul I.
In 2004 la limba si literatura romana s/a dat gramatica grila 0.5 puncte fiecare intrebare total 3 puncte , literatura pentru copii "Dumbrava minunata" mijloace si metode de accesibilizare a textului , la metodica romana lectura explicativa; matematica 3 module > metodica predarii fractiilor si 1problema de geometrie simpla / metodica predarii notiunilor de geometrie exemplificare o forma geometrica(triunghiul) si o problema cu trei necunoscute mai complicata / metodica predarii numerelor naturale si un exercitiu ce continea paranteye , fractii si transformarea numerelor cu preioada gen 3,1(2) sau 0.(7) .la pedagogie si psihologie oral am avut
1.operationalizarea obiectivelor si 2. avantajele si dezavantajele uei metode
folosite in predare la alegere ( jocul de rol, povestirea etc, )[/b]
cposirca
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Iul 2006, 11:15

Mesajde aalliinnaa » 30 Iul 2006, 21:37

Multumim cposirca . Am observat ca au fost subiecte si de algebra, desi programa nu prevede acest lucru. Oare atunci programa era diferita de cea de acum?
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

matematica grad II

Mesajde cposirca » 31 Iul 2006, 11:43

Ordinea efectuarii operatiilor si scrierea numerelor periodice nu au intrat in programa de algebra ci s-au regasit in materia de metodica predarii matematicii o carte din 1988 cred ca a lui Mihail Rosu (s-ar putea sa gresesc autorul ).
In 2003 la lb. romana s-a dat gradul II tot la Ploiesti tema "Sfera literaturii pentru copii. Genuri si specii literare; exemplificati metodele folosite pentru accesibilizarea unui text literar de catre copii .Gramatica grila Ex. : precizati seria care cointine exclusiv forme corecte de plural
-bareme, cenacle, coli , pardesie, sindroama;
-bareme , cenacle, coli, pardesie, sindroame. etc.
La metodica ''Particularitati ale invatarii normelor de ortografie si punctuatie in ciclul primar "
La matematica in 2003 Ploiesti >
1. Metodica predariifractiilor si a operatiilor cu fractii
2.Proprietatile operatiilor cu numere rationale pozitive
3. Sa se demonstreze valoarea de adevar a unui sir numeric
4.sa se determine numerele naturale x,y,z stiind ca ....(se da o relatie in care x,y,z sunt scrise la putere)
5.sa se determine deimpartitul , impartitorul si restul impartirii unor numere naturale, stiind ca diferenta dintre deimpartit si rest este egala cu 3 .
cposirca
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Iul 2006, 11:15

Mesajde feliciahulea » 02 Aug 2006, 09:30

Eu am dat gr II in 2003 si am avut:
-la lb rom :
1. CONTRIBUTIA BASMULUI LA FORMAREA SI EDUCAREA ELEVILOR
2. DESPARTE IN SILABE CUVINTELE: ......
ALEGE FORMA CORECTA A CUVINTELOR:.........
EXPLICATI SEMNELE DE PUNCTUATIE DIN TEXTUL:..........
3. PREDAREA -INVATAREA INTEGRATA A CITIT SCRISULUI LA CLS I

-la mate:
1. PROBLEMA: -MET FALSEI IPOTEZE
-MET MERSULUI INVERS
2. COMPUNETI O PROBLEMA: CUNOSCAND SUMA SI RAPORTUL A DOUA NR, SA SA AFLE NR
COMPUNETI O FISA DE MUNCA INDEPENDENTA LA CLS I, MATEMATICA: ADUNAREA SI SCADEREA NR NAT CUPR INTRE 0-10
3. JOCUL DIDACTIC LA CLS I-IV
- la pedagogie si psihologie: oral (ceva usor)

SUCCES! SPER SA VA FIE DE FOLOS
feliciahulea
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Apr 2006, 12:25

despre subiecte

Mesajde aurora_18 » 03 Aug 2006, 23:15

Buna! Sa stii ca subiecte din anii trecuti la gradul II gasesti si la adresa http://portal.edu.ro/index.php/articles/c55/ (portal.edu.ro > subiecte examene nationale>gradul II). De fapt acolo sunt subiecte pentru toate tipurile de examene! Bafta!
aurora_18
 
Mesaje: 38
Membru din: 05 Mai 2005, 10:19

Mesajde andora_mi » 10 Aug 2006, 17:01

Poate cineva sa imi spuna daca la gradul II se da numai literatura pentru copii sau toata literatura? Ca eu am gasit variante diferite de programe. E cam ciudat. :?:
andora_mi
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Mar 2006, 18:06

Mesajde feliciahulea » 10 Aug 2006, 18:04

DOAR LITERATURA PT COPII :D
feliciahulea
 
Mesaje: 3
Membru din: 14 Apr 2006, 12:25

Mesajde aalliinnaa » 15 Aug 2006, 23:57

Voi cum stati fetelor cu invatatul? Eu una sunt inconstienta...nu stiu ce-i cu mine :oops:
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Subiecte pentru gradul II

Mesajde lilianamusat » 16 Aug 2006, 09:12

Am citit la Metodica predarii limbii romane, la Literatura pt Copii si la Metodica predarii matematicii, dar la Pedagogie nu am citit nimic, de astazi mi-am propus sa incep sa mai citesc. A si am rezolvat cateva probleme de aritmetica. Oricum am emotii destul de mari.
Si mai am o problema, perioada in care se vor da examenele pt obtinerea gradului II, va fi si sesiunea de la facultate, am mai lasat niste examene pt toamna, deoarece in sesiunea din vara, examenele respective au fost programate in ulitimele zile de scoala cand eu incheiam medii, un examen l-am avut chiar in ultima zi de scoala cand avem serbarea.
Sper sa scap cu bine din aceste examene!
Si sa avem subiecte accesibile la grad!
Avatar utilizator
lilianamusat
 
Mesaje: 161
Membru din: 15 Ian 2006, 21:06
Localitate: Giurgiu

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori