stie cineva daca se poate.....

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

stie cineva daca se poate.....

Mesajde silvias » 02 Mai 2006, 20:22

Stimati colegi,
stiti daca este posibil sa se schimbe un fisier de tip .pdf in fisier de tip .doc ?
Daca este posibil, va rog sa imi spuneti si mie cum se face. Multumesc anticipat.
silvias
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Oct 2005, 10:49

Mesajde doina_barsan » 02 Mai 2006, 21:01

Da, cu software ReadirisPro creat de Image Recognition Integrated System-SA, vezi www.irislink.com
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde adumitrescu » 03 Mai 2006, 12:55

mai este si abby fine reader (cu pachetul in romana), trial gratis 30 de zile

http://www.abbyy.com/ (2 de y)
adumitrescu
Site Admin
 
Mesaje: 212
Membru din: 28 Noi 2005, 18:41
Localitate: Bucuresti

Rasouns

Mesajde ggg777x » 09 Mai 2006, 22:03

Ai doua situatii pe care le identifici dand click pe T Selected text:
1. Selectand un paragraf ... dand click dreapta nu apare optiunea Copy atunci fisierul e criptat si poti folosi Advanced PDF password recovery2.12 PRO care decripteaza documentul. Daca nu il ai intra pe messenger (am acelasi ID ca si aici si iti voi trimite programelul)
2. Daca la incercarea de mai sus te lasa sa selectezi si ai optiunea COPY atunci poti sa deschivi un fis Word si sa dai Paste.
Programelul de decriptat poate exista si pe Net.... Sper sa te descurci... :D
Avatar utilizator
ggg777x
 
Mesaje: 14
Membru din: 09 Oct 2005, 19:58
Localitate: Timisoara

text

Mesajde sfetnicul » 10 Mai 2006, 06:52

Daca fisierul pdf a fost creat din jpg-uri (scanari - imagini ale paginilor cartii) nu merge optiunea de selectare text. Cred ca merge doar cu programul Abbyy Fine Reader.

SFetnicul
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde rosioru » 15 Aug 2006, 22:31

Sub Linux exista un program, Evince PostScript and PDF Viewer, care deschide in mod automat pdf-urile ca si cand ar fi doc-uri, adica se poate da select si copy in interiorul lor ca dintr-un document oarecare. Linux Rulez!!!

Mai multe informatii si download (pentru cei de pe Linux): http://www.gnome.org/projects/evince
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde rosioru » 15 Aug 2006, 22:36

...In concluzie, nu vă mai chinuiţi cu PDF-uri, ca-n "lumea civilizată", că oricum se vor găsi nişte "necivilizaţi" care să le spargă, fără pic de remuşcare! :twisted:
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

:)

Mesajde sfetnicul » 15 Aug 2006, 22:48

Ca sa citez un bun prieten de-al meu
"Cine ştie, cunoaşte!"

SFetnicul :lol:
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde std » 28 Aug 2006, 22:15

rosioru scrie:Sub Linux exista un program, Evince PostScript and PDF Viewer


L-am încercat, dar e destul de slab, am rămas tot cu Adobe Reader-ul ăla de Linux. Are destul de multe probleme cu dependinţele şi stă relativ prost cu standardele (documente randate prost, şi -- deşi nu ţine neapărat de el -- destul de instabil cu ultima versiune GTK2). Recunosc că n-am încercat să văd dacă se descurcă cu imaginile (adică, dacă partea de select se ocupă doar cu textul, sau poate copy-paste-ui şi imaginile din document), dar mă îndoiesc.
std
 
Mesaje: 10
Membru din: 21 Mai 2006, 21:25

Re: stie cineva daca se poate.....

Mesajde emil » 29 Aug 2006, 02:04

silvias scrie:Stimati colegi,
stiti daca este posibil sa se schimbe un fisier de tip .pdf in fisier de tip .doc ?
Daca este posibil, va rog sa imi spuneti si mie cum se face. Multumesc anticipat.

Puteti folosi, evident programul "mama", Adobe Acrobat. Numai ca licenta acestuia este destul de scumpa. Altfel, puteti folosi orice program de tip OCR (recunoastere de caractere), care se livreaza gratuit, de regula cu scannerele. Sau puteti urma sfaturile date mai sus de colegi.
Sfatul meu: Nu este nevoie sa transformati un document PDF in DOC.
Cel care l-a creat vi l-a livrat asa din doua mari motive:
- pentru a crea un document PORTABIL (PDF= Portable Document Format)
- pentru a-si proteja cat de cat, munca
Va recomand sa folositi cel mai des acest format, citibil oriunde(Acrobat Reader este free), optimizat ca si dimensiune de fisier(il puteti produce chiar in format WEB, la rezolutie minima) Chiar si in situatia in care aveti de trimis materiale, CV-uri, corespondenta de afaceri etc., este bine sa folositi formatele PDF.

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori