Spring day

Spring day

Mesajde elenatipa » 31 Ian 2009, 15:56

Din ce am inteles eu ,parcurgand paginile de pe site-ul Spring day reiese ca, pentru prescolari nu sunt destinate activitati.Ambele activitati se adreseaza copiilor cu varste cuprinse intre 10-20 ani.
Poate nu am inteles corect.Daca poate cineva sa dea lamuriri,i-as ramane profund recunoscatare.
Ultima oară modificat de elenatipa pe 01 Feb 2009, 11:02, modificat 1 dată în total.
elenatipa
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Ian 2007, 20:00

Mesajde rodicahritac » 31 Ian 2009, 18:48

DETALIILE ACTIVITATILOR VOR FI DOAR IN LIMBA ENGLEZA?CUM A FOST IN CEILALTI ANI?
rodicahritac
 
Mesaje: 81
Membru din: 10 Feb 2008, 14:13

Mesajde elenadumitrachi » 02 Feb 2009, 02:02

Pentru d-na Elena Tipa,

Anul acesta, „Primăvara europeană” se va desfăşura între 25 martie şi 9 mai 2009. Campania este deschisă şcolilor aparţinând tuturor ciclurilor de învăţământ, de la cel preşcolar la cele de liceu şi şcoală profesională. „Primăvara europeană” se adresează, de asemenea, şi organizaţiile axate pe activităţi extra-curriculare menite să dezvolte şi să întărească abilităţile vizate de programa şcolară.

Pentru d-na Rodica Hritac,
Detaliile activitatilor se vor face in limba romana, asa cum am facut si anul trecut!
elenadumitrachi
 
Mesaje: 1582
Membru din: 19 Apr 2006, 15:16
Localitate: Galati

Mesajde elenatipa » 02 Feb 2009, 13:13

D-na Dumitrachi,eu am citit cu atentie despre cele doua activitati precum si despre jocuri si competitii,propuse de Spring day.Daca deschideti fisierul *Description-format PDF*vorbeste despre participanti,precum si despre varsta acestora,cuprinsa intre 10 -20 ani.Poate ca sunt de vina cunostintele mele de engleza,incat n-am inteles bine.Varsta participantilor ,spre deosebire de alti ani este acum mentionata.Daca este asa cum am inteles eu,participantii sa aiba varsta intre10-20ani,atunci prescolarii nu se incadreaza.Acesta a fost motivul pentru care am solicitat informatii de la colegele care au parcurs cu atentie prezentarile de pe site si care cunosc bine lb.engleza.
Astept in continuare cu multa nerabdare ,alte informatii.
elenatipa
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Ian 2007, 20:00

Mesajde elenadumitrachi » 02 Feb 2009, 13:28

Aveti dreptate, d-na Elena, nu am deschis fisierul!
Scuze si va multumesc!
O zi buna!
elenadumitrachi
 
Mesaje: 1582
Membru din: 19 Apr 2006, 15:16
Localitate: Galati

Spring Day

Mesajde felicia10 » 02 Feb 2009, 19:49

„Primăvara europeană 2009” pe scurt
În 2009, „Primăvara europeană” se alătură Anului european al creativităţii şi inovaţiei, pentru a încuraja cât mai multe şcoli să ia contact cu creativitatea şi inovaţia la nivel european.
Ce este „Primăvara europeană”?
„Primăvara europeană” este o campanie anuală deschisă tuturor şcolilor din Europa şi de pe întreg mapamondul. Invităm cadrele didactice să dedice una sau mai multe zile din calendarul lor activităţilor didactice axate pe dezbateri, interacţiune şi reflecţie pe marginea tematicii europene. Prin intermediul „Primăverii europene”, tinerii au şansa să-şi exprime punctul de vedere şi să se facă auziţi.
„Primăvara europeană 2009” şi Anul european al creativităţii şi inovaţiei
2009 este Anul european al creativităţii şi inovaţiei (AECI). Graţie popularităţii de care se bucură, campania „Primăvara europeană”, aflată la a şaptea ediţie, se alătură AECI, în speranţa că va suscita interesul şcolilor din UE şi nu numai faţă de creativitate şi inovaţie, atât la nivel local şi regional, cât şi la cel naţional.
Campania „Primăvara europeană” este compatibilă cu majoritatea disciplinelor şcolare şi oferă cadrelor didactice şi elevilor nenumărate ocazii de a asimila aspectele practice şi culturale ale creativităţii şi inovaţiei.
Concret, „Primăvara europeană” îşi propune, în cadrul AECI, următoare obiective:
• să sprijine toate formele de creativitatea, printre care cea artistică, în cadrul programelor şcolare aferente ciclurilor de învăţământ preşcolar, primar, gimnazial şi vocaţional;
• să creeze un context care să permită tinerilor să dobândească competenţe de exprimare a propriei personalităţi, necesare de-a lungul vieţii;
• să promoveze diversitatea culturală ca sursă a creativităţii şi inovaţiei;
• să încurajeze utilizarea TIC ca modalitate de exprimare creativă a propriei personalităţi;
• să contribuie la formarea unui spirit antreprenorial mai pregnant;
• să sensibilizeze opinia publică cu privire la perceperea inovaţiei drept modalitate de promovare a dezvoltării durabile;
• să aducă în atenţia publicului strategiile regionale şi locale bazate pe creativitate şi inovaţie.
De asemenea, campania „Primăvara europeană” oferă un cadru adecvat pentru a stimula dezbaterile online şi offline pe marginea creativităţii şi inovaţiei, în anul în care cetăţenii europene îşi vor alege noul parlament. În acest context, participanţii sunt încurajaţi să reflecteze la orientarea strategică a UE în deceniul 2010-2020 şi la aspectele „informaţionale” ale strategiei de la Lisabona.
25 martie – 9 mai 2009
Anul acesta, „Primăvara europeană” se va desfăşura între 25 martie şi 9 mai 2009. Campania este deschisă şcolilor aparţinând tuturor ciclurilor de învăţământ, de la cel preşcolar la cele de liceu şi şcoală profesională. „Primăvara europeană” se adresează, de asemenea, şi organizaţiile axate pe activităţi extra-curriculare menite să dezvolte şi să întărească abilităţile vizate de programa şcolară.

23/01/2009 de: Petru Dumitru
felicia10
 
Mesaje: 6
Membru din: 19 Noi 2007, 18:48

Mesajde elenatipa » 03 Feb 2009, 12:39

felicia 10,am citit si eu cele prezentate de d-nul Petre D-tru.Stiu lb.romana.Numai ca ,nedumerirea mea vine dintr-o neconconrdanta ivita intre cele mentionate in pagina de deschidere(vezi si prezentarea d-nului petre Dumitru)si conditiile de participare mentionate in *Description-pdf*pentru cele doua activitati,respectiv"Interpreteaza rolul unui inventator"si"Cantece traditionale",unde este mentionata varsta participantilor, intre 10-20 ani.Acest aspect are nevoie de clarificare.
elenatipa
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Ian 2007, 20:00

Spring Day

Mesajde felicia10 » 03 Feb 2009, 18:13

Elena , unde nu intelegi , scrie in google cuvantul 'TRADUCERE"si apoi dai copy/paste mesajului pe care nu-l intelegi si vrei sa-l traduci si se traduce imediat prin acest program de traducere din orice limba doresti .Incearca! Asa am facut si eu. Daca vrei ti le trimit direct traduse de programul acesta la mesaj privat . Trimite-mi mesaj privat daca ai nevoie.
P.S. Nici eu nu stiu deloc engleza , dar cu ajutorul acestui program traduc orice doresc .
felicia10
 
Mesaje: 6
Membru din: 19 Noi 2007, 18:48

Mesajde elenatipa » 06 Feb 2009, 18:40

Un mare multumesc pentru marele ajutor...
elenatipa
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Ian 2007, 20:00

spring day

Mesajde veronyk09 » 11 Feb 2009, 00:16

va rog sa ma ajutati: cum pot sa ma inscriu la concursul "Spring day" 2009?( sunt novice in domeniu). Multumesc.
veronyk09
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Sep 2007, 22:54

Mesajde monomonica » 06 Mar 2009, 16:36

intri pe www.springday2009.net si undev ain dreapta sus iti alegi dintr-o casuta limba romana , apoi poti sa te inregistrezi si sa urmezi pasii care apar acolo.
monomonica
 
Mesaje: 21
Membru din: 18 Ian 2008, 21:22


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori