Spring Day 2006 !

Spring Day 2006 !

Mesajde dddddd » 29 Ian 2006, 11:38

Va propun sa discutam pe acest forum activitatile pe care le dezbateti cu copiii pentru a-i invata sa cunoasca si sa-si exprime opiniile despre ceea ce inteleg ei despre UE. Daca nu v-ati inscris in "Primavara Europeana 2006"puteti sa o faceti la adresa : www.springday2006.org.
Eu ma gandesc sa incep sa cunoastem cat mai mult despre insemnele tarilor UE, despre cultura lor, am invatat imnul UE.Poate veniti cu sugestii ! :P
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Spring Day

Mesajde dai » 30 Ian 2006, 09:18

As vrea sa stiu care este imnul UE.
dai
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Ian 2006, 21:44

Imnul UE.

Mesajde dddddd » 30 Ian 2006, 18:12

Imnul UE este ODA BUCURIEI !

Slava tie stea curata, voie buna pe pamant
Astazi ne simtim aproape, sol din rai cu soare sfant.
Vraja ta aduce iara pe popor langa popor,
Toti pe lume, frati noi suntem
Cand apari usoara-n zbor.

Cine a avit norocul, de prieteni buni sa dea
Cine stie ce-i iubire, langa noi cantand sa stea
Fericit, un suflet drag te poate face pe pamant
Cine n-a simtit iubirea
Plece dintre noi plangand.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde aurora_18 » 30 Ian 2006, 21:50

Ce este "Primavara Europeana 2006"? Am mai auzit de numele acesta. Daca ma inscriu ce trebuie sa fac, cu ce trebuie sa particip?
Dan Dorina esti o fata de milioane, daca n-ai fi cred ca pagina de la invatamantul prescolar ar fi mai gol, chiar gol!
Pupici, :D
aurora_18
 
Mesaje: 38
Membru din: 05 Mai 2005, 10:19

Primavara Europeana !

Mesajde dddddd » 31 Ian 2006, 13:01

Este un Proiect European care ofera resurse informative despre UE ,posibilitati de contacte internationale, schimb de experienta in acest sens.
Este in acelasi timp o actiune de implicare a copiilor in problemele UE,prin care oferim copiilor informatii, le dezvoltam capacitatea de-asi exprima parerile despre ceea ce inteleg ei despre UE. Proiectul se desfasoara de 3 ani, in 2005 s-a finalizat pe data de 17 martie, iar in 2006 se va incheia in 21 martie. Dupa ce va inscrieti puteti arata ce activitati desfasurati in acest sens . Puteti sa va inscrieti in site-ul romanesc : efnord.eforie.ro sau :www.springday2006.org.Dupa ce va inscrieti veti primi informatii tot timpul, veti putea publica articole, fotografii despre ce faceti in acest sens.
La sfarsit, adica in iunie. o sa primiti diploma de participare la proiect.
Daca mai doriti si alte informatii cu placere va comunic, eu particip din 2003 la acest proiect.
De fapt in site-ul gradinitei :www.gradinita17.as.ro sunt cateva informatii despre Spring Day, de obicei din ultimul an de participare.
Educatoare Dan Dorina
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde dorali » 31 Ian 2006, 15:10

Am sa inscriu si eu scoala la care lucrez, dar vom fi o echipa care vom lucra in acest proiect. Diplome primim toate cele care participam la proiect ?
:oops:
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Mesajde dorali » 31 Ian 2006, 15:15

Informatiile le primim prin e-mail ?
:roll:
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Mesajde lenav7 » 31 Ian 2006, 16:56

Mesaj catre dddddd! Esti o comoara la casa omului! - spre rusinea mea si a multora dintre colegele mele "capitaliste" ( din capitala), nu prea stim nimic despre "Spring day" si pe mine ma intereseaza cam care este modalitatea de implicare intr-un asemenea proiect! Multumesc! :cry: :oops: :oops: :oops: :oops: :cry:
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde aurora_18 » 31 Ian 2006, 18:51

Multumesc mult Dan Dorina pentru informatii. :D
aurora_18
 
Mesaje: 38
Membru din: 05 Mai 2005, 10:19

Primavara Europeana !

Mesajde dddddd » 31 Ian 2006, 19:29

Revin cu informatii:
Va inscrieti in cele doua site-uri la care v-am dat adresa. Cand completati formularul trebuie sa inscrieti si unitatea de invatamant la care lucrati, dar un singur cadru didactic trimite materialele, cel care s-a loghinat.Activitatile pot fi facute pe unitate, dar si individual.Diplomele in 2003 si 2004 le-am primit prin sistem electronic si noi am complectat datele, apoi le-am scos la imprimanta. In anul 2005 le-am primit prin posta, dar cu intarziere, si cu precizarea ca in 2006 le vom primi tot electronic. O sa primiti un formular de diploma ptr. gradinita si un alt formular ptr. cadre didactice.Intrati in ...efnord.eforie.ro..., loghinati-va {sunt instructiuni},apoi o sa va descurcati.,dar sa va inscrieti si-n site-ul european.
Daca mai aveti intrebari cu placere va raspund.
Succes,
Dorina
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde aurora_18 » 03 Feb 2006, 10:21

As dori sa intreb ceva. Este nevoie de vreo aprobare de inspectorat pentru desfasurarea acestui proiect? Sau pot sa desfasor singura fara sa spun? Pentru programele celelalte "Ecogradinita" sau "Sa citim pentru mileniul III" cum procedez cer la inspectorat aprodare ca vreau sa desfasor, se obtine vreo diploma? Multumesc :?:
aurora_18
 
Mesaje: 38
Membru din: 05 Mai 2005, 10:19

Mesajde dorali » 03 Feb 2006, 15:07

De pe site-ul de la Eforie primit toate informatiile ? Eu nu reusesc sa intru. Va trebui sa facem un program pe toata perioada in care se desfasoara proiectul(21 martie-9mai)? Cui si cum prezentam acest program ? :oops:
dorali
 
Mesaje: 443
Membru din: 27 Sep 2004, 22:21
Localitate: Vulcan, HD

Mesajde lenav7 » 03 Feb 2006, 17:05

Aurora 18, Ecogradinita si Sa citim pentru mileniul III se desfasoara si in acest an? De unde ai informatia? :?: Multumesc!
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Spring Day

Mesajde dddddd » 04 Feb 2006, 20:57

aurora_18 scrie:As dori sa intreb ceva. Este nevoie de vreo aprobare de inspectorat pentru desfasurarea acestui proiect? Sau pot sa desfasor singura fara sa spun? Pentru programele celelalte "Ecogradinita" sau "Sa citim pentru mileniul III" cum procedez cer la inspectorat aprodare ca vreau sa desfasor, se obtine vreo diploma? Multumesc :?:


Nu este necesara aprobare de la Inspectorat pentru Spring Day, trebuie sa te inscrii, iar cand desfasori activitati in acest sens poti sa le publici in site. Dilpomele nu se primesc de la Inspectorat ci de la organizatorii programului de la Bruxelle. In data de 21 martie se prezinta de catre cei inscrisi programil organizat.
Pentru Ecogradinita si Sa citim pentru mileniul III, noi facem programe pentru un an scolar pe care le trimitem la Inspectorat.
:P
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Spring Day

Mesajde dddddd » 04 Feb 2006, 21:04

dorali scrie:De pe site-ul de la Eforie primit toate informatiile ? Eu nu reusesc sa intru. Va trebui sa facem un program pe toata perioada in care se desfasoara proiectul(21 martie-9mai)? Cui si cum prezentam acest program ? :oops:


Da , pe site-ul ....efnord.eforie.ro....{ acceseaza Primavara europeana 2005}, poti gasi informatii despre ceea ce poti sa faci. Programul il desfasori cu copiii dupa un program stabilit de tine, cand vrei si poti publica articole insotite de imagini despre ceea ce ai facut. Tema din acest an este "Cum vad scolarii viitorul UE" :P
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori