Spring Day 2006 !

Mesajde lenav7 » 25 Mar 2006, 08:01

Sa va povestesc si eu ce am facut cu "puii" mei: saptamana trecuta, dupa ce , folosindu-ma de Encarta 2004, le-am aratat imagini din Europa, steagurile tarilor europene, am ascultat imnurile acestor tari( in Encarta sunt fragmente scurte, foarte potrivite pentru varsta lor). Am vorbit pe intelesul lor ce inseamna comportament european, facand referire la comportamentul civilizat, la aspecte de protectie a copilului, de ecologie, de sanatate si cam tot ce am crezut eu ca se preteaza varstei lor. In zilele urmatoare, copiii au pregatit niste mici portofolii(impreuna cu parintii); un portofoliu contine stegul unei tari, denumirea sa, eventual capitala si 1-2 lucruri deosebite despre aceasta tara, daca a fost posibil, cu imagini(ex. turnul Eiffel).Majoritatea copiilor au lucrat cu interes si au prezentat propriul portofoliu in fata colegilor. Dupa prima zi de acest fel, mobilizarea a fost generala.In zilele urmatoare, copiii au realizat desene cu tema "Prietenul meu european", un joc de imaginatie ale carui rezultate le puteti vedea printre fotografiile trimise. Pe data de 21 martie a fost alaturi de noi Laura Badea, care le-a prezentat copiilor cartea 'Brotac si strainul" de Max Velthuijs, scriitor olandez; cartea a fost lansata la noi in iarna si trateaza problema acceptarii si a tolerantei, renuntarea la prejudecati. Intalnirea a fost interesanta, astfel incat, am "comis" si o dramatizare avand la baza povestirea prezentata. Este uimitor cat interes a starnit pentru ei acest subiect, in comparatie cu reticentele celor mari, care, n-au avut incotro si au intrat in joc.Sperand ca v-a placut ceea ce ati citit, promit sa revin cu alte "intamplari"! :D
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde sorana » 26 Mar 2006, 18:33

Felicitari, lenav7!
Si scoala noastra este inscrisa. Ne apucam si noi de lucru.
Spor la treaba!
Avatar utilizator
sorana
 
Mesaje: 1337
Membru din: 07 Oct 2005, 23:58
Localitate: Alba Iulia

Mesajde aurora_18 » 27 Mar 2006, 18:55

Eu incerc sa postez materiale dar nu ma lasa, imi da error.Scriu corect parola si cand dau this is me, imi zice error! Ajutor! Cum postez materialele?
Multumesc! :)
aurora_18
 
Mesaje: 38
Membru din: 05 Mai 2005, 10:19

Spring Day

Mesajde dddddd » 28 Mar 2006, 07:52

aurora_18 scrie:Eu incerc sa postez materiale dar nu ma lasa, imi da error.Scriu corect parola si cand dau this is me, imi zice error! Ajutor! Cum postez materialele?
Multumesc! :)


Aurora, intri in www.springday2006.org, alegi limba in care vrei sa lucrezi, alegi din partea dreapta subiectul legat de ceea ce vrei sa scrii{ de exemplu "propune pentru Europa"}, dai clic, ti se deschide o pagina in care ai doua posibilitati: sa vezi ce s-a scris pana acum sau sa scrii tu. Ddai clic pe vrei sa publici si-ti apare spatiul pentru nume si parola cu care te-ai logat in site, le copletezi , si-ti apare pagina in care trebuie sa scrii si sa inserezi poze,de fapt de aici te conduce site-ul.
Pe prima pagina a aparut de saptamana aceasta si posibilitatea de-a publica rapoartele.Succes!
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde cris_flor_m » 03 Apr 2006, 13:51

Doamna DD, sunt foarte fericita,am inscris si noi gradinita si saptamana aceasta facem o deschidere oficiala a acestui eveniment.Am amenajat un spatiu deosebit pentru primavara europeana.Vrem sa fim europeni! Si vreau sa va multumesc, deoarece dumneavoastra ati fost cea de la care am fost informata de acest proiect.
Cristina M.
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

Mesajde dddddd » 03 Apr 2006, 15:27

cris_flor_m scrie:Doamna DD, sunt foarte fericita,am inscris si noi gradinita si saptamana aceasta facem o deschidere oficiala a acestui eveniment.Am amenajat un spatiu deosebit pentru primavara europeana.Vrem sa fim europeni! Si vreau sa va multumesc, deoarece dumneavoastra ati fost cea de la care am fost informata de acest proiect.
Cristina M.

Ma bucur ca ati reusit, succes pe mai departe ! :P
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde lenav7 » 06 Apr 2006, 15:12

Am sosit cu noutati; astazi am avut o intalnire deosebita cu d-na Uca Marinescu, un OM extraordinar, care le-a vorbit copiilor despre calatoriile sale si despre modul in care se pot intelege oamenii prin limbajul prieteniei! Toate lucrurile pe care copiii le-au ascultat nu cred ca au mai avut ocazia sa le auda in alta parte, iar acest lucru s-a vazut prin atentia cu care au ascultat, au pus intrebari, apoi, au desenat ceea ce i-a impresionat cel mai mult din aceste povestiri. Si pentru noi, educatoarele, a fost un moment deosebit, pe care, sincer, nu credeam sa-l traiesc! Promit sa revin cu fotografii din timpul acestei intalniri!
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Intrebare

Mesajde aurora_18 » 12 Mai 2006, 19:08

As dori sa va intreb ceva. Am introdus si eu de 2 ori materiale pe site-ul springday.org la submit your contribution, insa cand vreau sa vad gradinita mea nu reusesc sa vad materialele. Cum procedez? Ajutor! Multumesc. :)
aurora_18
 
Mesaje: 38
Membru din: 05 Mai 2005, 10:19

Mesajde elenat » 12 Mai 2006, 19:54

Aurora,
Pe adresa www.springday2006.org ,dai clic pe Home>Country.Iti apare in dreapta,sus un dreptunghi in care sunt steagurile tarilor inscrise. Dai clic pe imaginea cu steagul Romaniei si o sa-ti apara toate scolile care au trimis rapoartele. Sunt 31 de pagini.Succes!
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Multumesc mult

Mesajde aurora_18 » 13 Mai 2006, 20:16

Multumesc mult Elena dar nu apare gradinita mea, si am trimis de doua ori materiale insa nu este trecuta. Ce inseamna asta? Ii dau prewie vad materialele apoi dau submit si zice gata. Dar nu sunt bagata. Inscrisa sunt am vazut gradinita, stiu parola si numele. O sa mai incerc incontinoare pana o sa reusesc.
Multumesc din nou.
aurora_18
 
Mesaje: 38
Membru din: 05 Mai 2005, 10:19

Mesajde elenat » 13 Mai 2006, 20:38

Asa a patit si o colega de-a mea de la alta scoala.Cred ca sunt prea mari pozele.Dupa ce le-a micsorat,a trimis din nou si ...a aparut.Eu nu prea sunt...in materie,dar stiu ca fotografiile trebuie sa aiba 200 pixeli. Succes!
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Spring Day 2006

Mesajde dddddd » 14 Mai 2006, 11:55

aurora_18 scrie:Multumesc mult Elena dar nu apare gradinita mea, si am trimis de doua ori materiale insa nu este trecuta. Ce inseamna asta? Ii dau prewie vad materialele apoi dau submit si zice gata. Dar nu sunt bagata. Inscrisa sunt am vazut gradinita, stiu parola si numele. O sa mai incerc incontinoare pana o sa reusesc.
Multumesc din nou.

Aurora, dupa ce ai scris materialul si ai inserat pozele{maxim 200pixelle}, il trimiti, dai previzualizare,iti poti vedea materialul, dai apoi summit si astepti sa-ti confirme daca ai trimis corect, daca a fost inregistrat etc. Daca nu -ti confirma imediat inseamna ca ai o problema cu pozele si poti reveni. Rapoartele se pot trimite pana in 15 mai.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde aurora_18 » 14 Mai 2006, 12:05

Multumesc foarte mult, am trimis, mi-a confirmat in sfarsit.
Acum astept sa vad materialul pe site.
:D
aurora_18
 
Mesaje: 38
Membru din: 05 Mai 2005, 10:19

Mesajde daneza2168 » 14 Mai 2006, 13:34

Felicit pe toti cei au participat la proiectul Spring day Azi am intrat pe site-ul spring day si am vazut materialele .Imi pare rau ca m-am trezit cam tarziu .Am vrut sa trimit si eu cateva materiale dar din pacate nu am putut pt. ca nu m-am inscris pana la 9 mai .Sper ca va mai exista astfel de idei si la anul
daneza2168
 
Mesaje: 13
Membru din: 15 Sep 2005, 14:39

Spring Day!

Mesajde dddddd » 16 Mai 2006, 19:44

daneza2168 scrie:Felicit pe toti cei au participat la proiectul Spring day Azi am intrat pe site-ul spring day si am vazut materialele .Imi pare rau ca m-am trezit cam tarziu .Am vrut sa trimit si eu cateva materiale dar din pacate nu am putut pt. ca nu m-am inscris pana la 9 mai .Sper ca va mai exista astfel de idei si la anul

In fiecare an, incepand cu luna octombrie / noiembrie se fac inscrieri in Proiect. Este bine sa te inscrii de la inceput ca sa poti insera materiale despre ceea ce faceti la gradinita, sau sa vezi ce fac alte gradinite.Din experienta inveti .
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori