Sporul de fidelitate dupa CiC

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

Sporul de fidelitate dupa CiC

Mesajde crinul27 » 28 Feb 2012, 09:00

Dragi colegi si, mai ales, colege care aveti sau veti avea copii...Vi se pare normal sa ni se taie sporul de fidelitate odata ce intram in concediul pentru ingrijirea copilului? Eu am 19 ani vechime si acum, la reintoarcerea din concediu de ingrijire copil, aflu cu stupoare ca va trebui sa astept alti 10 ani pana ce voi primi sporul de fidelitate. Nu pot sa zic decat "Doamne ajuta-i, ca nu stiu ce fac"! Ce incurajare de a creste natalitatea e asta??? Astept reactii!
crinul27
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Mar 2009, 19:25

Re: Sporul de fidelitate

Mesajde sportiv » 28 Feb 2012, 10:05

Cei 2 ani de CIC sunt considerati vechime in munca si in invatamant. In momentul in care ati primit acest spor până la intrarea in CIC cuim se poate lua un drept? Rugati-l pe director sa va aduca scris de la cei ce nu va platesc! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Sporul de fidelitate dupa CiC

Mesajde crinul27 » 01 Mar 2012, 09:51

Hallo!!! Chiar nu intereseaza pe nimeni acest subiect? Chiar nu exista mamici sau viitoare mamici in situatia asta? Sau considerati ca acest spor nu ni se cuvine? Adica, daca stai un an sau doi acasa si cresti un copil, nu meriti sa te mai numesti cu continuitate in invatamant, doar in munca??? Adica in timpul CiC am muncit altceva, pierzand astfel continuitatea in invatamant? In cazul acesta, ar trebui sa nu ne mai miram de ce profesorii prefera sa nu aduca pe lume copii, lasand asta in seama altor categorii sociale. Uneori cred ca ne meritam soarta...Acceptam tot ce ni se spune, tot ce ni se ia, fara sa ripostam. Ce Doamne-iarta-ma, suntem clasa de intelectuali (sau ar trebui sa fim...)!!!
crinul27
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Mar 2009, 19:25

Re: Sporul de fidelitate dupa CiC

Mesajde crinul27 » 01 Mar 2012, 09:52

Multumesc domnului care mi-a raspuns, dar nu m-a ajutat foarte mult. Mi s-a bagat sub nas legea, o mega-porcarie, ca majoritatea legilor din vremea lui Funeriu, Doamne iarta-l!
crinul27
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Mar 2009, 19:25


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori