SOS dislexia

SOS dislexia

Mesajde corina_tatiana_barbu » 07 Dec 2005, 23:02

Sunt invatatoare la clasa I si am un elev dislexic. M-am informat si stiu ca exista la Targu Mures o scoala pentru copii dislexici, cu predare in limba maghiara. Am citit ca multi inv. din zona Ardealului au facut cursuri speciale in acest domeniu si ca d-na Codruta Crososchi a creat un abecedar special pt dislexici care nu a fost insa tiparit.
Va rog mult sa ma ajutati daca aveti informatii legate de acest subiect!
corina_tatiana_barbu
 
Mesaje: 14
Membru din: 23 Sep 2005, 19:17
Localitate: Pitesti

Mesajde dana_t » 07 Dec 2005, 23:29

Corina,
Te pot ajuta eu! Si eu am un copil dislexic. Si este cu totul deosebit. Asta este o prostie, cu abecedarul pentru dislexici. Nu exista nicaieri in lume. Asociatiiile care se ocupa de dislexici militeaza pentru evaluarea ORALA a copiilor.
Am foarte multe informatii. Trebuie sa stam de vorba si, in sfarsit, sa ne cunoastem!

Dana Tufeanu
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Re: SOS dislexia

Mesajde ana_log » 29 Mar 2010, 11:41

corina_tatiana_barbu scrie:Sunt invatatoare la clasa I si am un elev dislexic. M-am informat si stiu ca exista la Targu Mures o scoala pentru copii dislexici, cu predare in limba maghiara. Am citit ca multi inv. din zona Ardealului au facut cursuri speciale in acest domeniu si ca d-na Codruta Crososchi a creat un abecedar special pt dislexici care nu a fost insa tiparit.
Va rog mult sa ma ajutati daca aveti informatii legate de acest subiect!


In mod normal, logopedul care asista scoala dumneavoastra se poate ocupa de recuperarea scris-cititului. Ii puteti semnala cazul, desigur cu conditia ca si parintii copilului sa doreasca asistenta logopedica. Pe blogul meu http://www.dislexie.ro puteti gasi unele informatii privind aceasta tulburare, ca si despre asociatia colegelor de la Targu-Mures. Putem de asemenea intra in contact direct, daca socotiti ca va pot fi de folos. Ca logoped, am lucrat si lucrez cu copii dislexici.
ana_log
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Mai 2007, 17:39


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron